انزال زود رس به چه معناست ؟

از نظر علم روانشناسي : انزالي كه بر خلاف ميل شخص و بدون كنترل او انجام ميگرد را انزال زود رس گويند كه بر طبق آن فرد از زمان انزال و كيفيت رابطه ناراضي است و اين نارضايتي ميتواند يك طرفه يا دو طرفه باشد ، به طوريكه حتي اگر شريك جنسي فرد از زمان انزال ناراضي باشد ، انزال را زود رس گويند . ( مثلا اگر مرد در ۸ دقيقه ارضاء ميشود و زن در ۱۰ دقيقه ، انزال را زود رس گويند اما اگر مرد در ۲۰ دقيقه ارضاء شود و زن در ۱۰ دقيقه ، مورد را مربوط به انزال زود رس نميدانند )

از نظر علم پزشكي : انزال كمتر از دو دقيقه كه بدون كنترل شخص انجام گيرد را انزال زود رس گويند .

روش هاي درمان انزال زود رس :

۱ – درمان هاي موضعي : استفاده از كرم هاي بيحس كننده مانند ژل ليدوكابين ۲% و اسپري هاي بيحس كننده ميتواند در بهبود انزال زود رس موثر باشد . ( ژل ۲% ليدوكابين + كرم پريلو كابين ۲.۵% + كشيدن كاندوم بر روي آلت تناسلي باعث افزايش زمان انزال ميشود و استفاده از اسپري هاي بيحس كننده به دليل ايجاد حالت تكرر بعد از مصرف زياد توصيه نميشود )

۲- درمان هاي دارويي : دارو هاي مهار كننده بازجذب سرتونين و ضد افسرده گي در درمان انزال زود رس موثر اند ، بر فرض مثال ميتوان به داروهاي خانواده اس اس آر آي ، اشاره كرد كه شامل داپوكستين ، فلوكستين ، پاروكستين و سرتالين ميباشند و همچنين گه گاه داروي وياگرا را توصيه ميكنند . ( درمان هاي دارويي را در مراحل حاد بيماري كه بيماري از فاز پزشكي وارد فاز رواني شديد شده و موجبات مشكلات عديده در روابط فرد شده است ، تجويز ميشوند و استفاده بدون نظر پزشك از اين داروها به دلايل ماهيت هاي اعتياد آور و شرطي كننده و گه گاه تكرر جنسي و همچنين آمار بالاي خودكشي در اثر استفاده از داروهاي ضد افسرده گي ، توصيه نميشود ، لذا در صورت تمايل به استفاده از اين روش حتما قبلا با يك متخصص سايكوتراپ يا روانكاو مشورت كنيد اما دستگاهی که توسط متخصصین ارولوژیست روی افراد بسیاری آزمایش شده و نتایج جالبی داشته است و عوارض مصرف داروهای خوراکی را هم ندارددستگاههای اسکتندر و وکیوم میباشد که برای مطالعه توضیحات و کاراییهای آنها میتوانید به لینک داده شده مراجعه کنید.

۳ – درمان هاي رفتاري : اين نوع درمان ها از موثر ترين و سالم و بدون عارضه ترين نوع درمانها ميباشند و بر طبق آنها فرد به جاي استفاده از دارو يا مواد مصنوعي با استفاده از روش هاي  آموزشي رفتاري ، سعي ميكند كه رفتار و احساسات جنسي خود را كنترل كند ( در بيشتر مواقع اين روشها اولين پيشنهاد براي درمان ميباشند ) ، اين روشها به هفت بخش تقسيم ميشوند كه شامل :

تكنيك ماستر و جانسون : اين روش شامل يادگيري ، تشخيص و كنترل احساسات و رفتارهايي است كه منجر ميشود فرد به اوج نقطه لذت جنسي برسد و انزال صورت گيرد ، اين روش نياز به اراده و تمرين زياد دارد ، اما از جمله موثرترين روشهاي درماني است كه تاكنون براي درمان انزال زود رس شناخته شده است ، بر طبق آن  فرد در ابتدا توسط خود يا شريك جنسي اش ، تحريك ميشود و هر بار كه به نزديكي نقطه اوج لذت جنسي ميرسند ، عمل تحريك را متوقف و بعد از چند لحظه كه احساسات فروكش كرد ، دوباره اقدام مينمايند ، بعد از چند روز تمرين اوليه ، نزدیکی به روشي كه مرد در زير و زن در بالا قرار ميگيرد عمل تكرار ميشود به اين صورت كه  مرد در زمان نزديك شدن به اوج نقطه جنسي با آگاه كردن زن كه در اينجا كنترل عمليات جنسي را در دست گرفته ، او را باخبر ميسازد تا رابطه را كنترل كند ، بر طبق اين روش كه از جمله بهترين روشهاي درماني است ، فرد بعد از چندين هفته تمرين و ممارست ، به مرحله اي ميرسد كه كنترل رابطه جنسي برايش شرطي ميشود و ميتواند با كنترل احساسات نزدیکی خود ، هم زمان رابطه جنسي اش را زياد كند و هم شريك جنسي اش را ارضاء كند . ( كليه اصول اين روش بر پايه تحريك و توقف قبل از نقطه اوج لذت جنسي  ميباشد ، لذا از جمله بهترين روشها براي افزايش مهارت جنسي محسوب ميشود )

تكنيك فشار : بر طبق اين روش با فشار دادن انتها يا سر آلت تناسلي قبل از انزال ، از انزال جلوگيري ميشود كه دليل جلوگيري كردن آن اين است كه با فشار آوردن به اين نقاط فشار خون در اين نقاط كم ميشود و درنتيجه نعوظ يا اركيسون كم ميشود و انزال دير انجام مي پزيرد .


پوزسيون خوب هنگام مقاربت : روش هاي معمول ( مرد در بالا ) كمك خيلي زيادي به درمان انزال زود رس نميكند ، براي درمان ميبايست از روشهاي جنسي كه در آن مرد به پشت خوابيده و زن در رو عمليات جنسي را با فعاليت زياد كنترل ميكند از جمله بهترين روشها براي درمان ميباشند .

تعدد مقاربت : زياد كردن دفعات نزدیکی در طول هفته و روز ميتواند به در مان زود انزالي کمک كند به طوريكه اگر هفته اي دو بار نزدیکی داريد و آن را تبديل به هفته اي ۴ الي ۶ بار برسانيد ، بعد از چند هفته مشكل زود انزاليتان تا حدودي رفع ميشود .

استفاده از كاندوم : استفاده از كاندوم و بخصوص از نوع بيحس كننده آن كه در بازار به فراواني موجود است ، ميتواند به دليل كمتر كردن ميزان تماس آلت جنسي مردانه ، باعث کمتر شدن زود انزالي شود .

۴ -  درمان هاي رواني – عاطفي : يكي از بهترين ها و موثرترين روشها براي رفع انزال زود رس و افزايش لذت در روابط زناشويي ، جايگزيني عشق بازي در رابطه جنسي است ، بديهي است كه در زمانيكه عشق بازي در رابطه جنسي برقرار باشد و دو طرف در حال عشق بازي بايكديگر اند ، ديگر زود انزالي معني خود را از دست ميدهد ! كارهايي مثل نوازش ، تحريك كلامي و بدني زن قبل از دخول و كارهايي مانند توجه و دادن احساس قدرت به مرد در رابطه كه در پست هاي قبلي وبلاگ نوشتم ، ميتوانند به اين مهم كمك كنند . ( به طور خلاصه اگر زن و مرد در هنگام نزدیکی مشغول عشق بازي باشند به دليل اينكه رضايت جنسي هر دو طرف ايجاد ميشود ، زود انزالي برطرف ميشود )

۵ – درمان هاي سنتي و گياهي : دمكرده گل شقايق و دارچين و همچنين سياه دانه و بخته سنجد در روغن زيتون باعث دير انزالي يا به اصطلاح سفتي كمر ميشود ، همچنين ماليدن حنا هم در بعضي از متون قديمي آمده شده  ( صحت علمي روشهاي فوق تاييد نشده و بيشتر تجربي اند ! تا علمي ! )

استفاده از معجون جالیسون

جمع بندي و نتيجه گيري :

زود انزالي در اصل مشكل يا بيماري محسوب نميشود و ميتوان گفت كه اين وسواس فكري افراد و اضطراب آنها از داشتن يك رابطه با كيفيت است كه منجر بروز اين امر ميشود ، لذا كاهش اضطراب و حفظ آرامش در كنار كنترل بدن و احساسات با تمرين بيشتر بهترين راه كار براي پيشگيري و درمان اين مشكل اند و از همه بهتر و مهمتر اضافه كردن عشق بازي به رابطه جنسي است كه اگر با حركاتي چون نوازش + تحريك سينه ، لاله گوش و كليتوريس + استفاده از كلمات عاشقانه در هنگام نزدیکی ، همراه شوند ديگر معنايي به عنوان زود انزالي و عدم رضايت جنسي بين زوجين معني پيدا نميكند .

در پايان جا دارد به چند حديث كه در مورد زود انزالي روايت شده اند اشاره و درنهايت اتمام كلام كنم :

حضرت محمد ( ص ) ميفرمايند : « چون كسي خواهد كه با زن خود جماع كند به روش مرغان به نزد او نرود ، بلكه اول با او دستبازي و خوش طبعي كند و بعد از آن جماع كند »

تفسير حديث : حضرت (ص ) فرموده اند كه همان اول كار فوري نرويد سراغ دخول ، بلكه با نوازش كردن و تحريك لمسي و زباني همسرتان را براي دخول آماده كنيد و بعد به انجام مقاربت بپردازيد . ( اگر فقط همين حديث را اجرا كنيد و سر لوحه زندگي زناشویی تان بكنيد ديگر مشكلي به نام عدم رضايت جنسي ، تكراري شدن براي همديگر و زود انزالي دچار نمي شويد ! حال برويد و بگوييد كه اسلام ديني است خرافي و با مقتضيات زمان هماهنگ نيست ! )

حضرت علي ( ع ) ميفرمايند : « هركسي كه ميخواهد با زن خود نزديكي كند ، تعجيل نكند كه زنان را كارها ميباشد »

تفسير حديث : حضرت به مانند پيامبر بزرگوار اسلام تاكيد دارند كه عجله در نزدیکی نادرست است و بهتر است قبل از انجام عمل دخول با عشق بازي همسر را براي انجام اين كار آماده كرد ، اين را علم روز دنيا هم ثابت كرده كه اگر نزدیکی اين چنين شروع و خاتمه يابد به دليل ارضاء شدن زن و ايچاد مهرو عطوفت بين زوجين ، موجبات پايداري زندگي زناشويي فراهم ميشود .پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۴ |
انزال زود رس و نحوه درمان 3

ارگاسم خانم ها و آقايان با هم متفاوت است از اين نظر که آقايان از يک طريق به ارگاسم يا اوج لذت جنسی ميرسند و خانمها از دو راه. خانها يکی از طريق دخول ارضا ميشوند اصطلاحا واژينال و ديگری بر اثر تحريک کليتوريس که کليتورال خوانده ميشود.

شنونده های زيادی در اين مورد سئوال داشتند و راهنمايی خواسته اند، مثلا پرسيدند که اگر تنها با تحريک کليتوريس به ارگاسم برسند طبيعی است يا نه؟ يا شنوندگان ديگری گفته اند که از طريق دخول هيچ حسی ندارند و نميتوانند به ارگاسم برسند.

برای اينکه خيالتان راحت بشود اول بگويم که نه تنها غير عادی نيستيد خيلی هم طبيعی هستيد. قريب به ۸۰% و بيشتر از خانمهايی که مورد تحقيقات مختلف واقع شده اند اعلام کرده اند که تنها از طريق دوم يعنی تحريک کليتورال به ارگاسم ميرسند. دانستن اين نکته مهم است چون ميتواند مژده ای باشد برای خانهايی مثل شما که هرگز احساس ارگاسم را از طريق دخول تجربه نکرده اند و همچنين خبر خوبی برای آقايانی که چون نميتوانند خانمشان را به ارگاسم برسانند تصور ميکنند که به اختلال انزال زودرس دچار هستند و يا احساس عدم کفايت ميکنند.

با دانستن اين نکته ميتوانيد کاری کنيد که هر دو طرف در هر بار برقراری ارتباط جنسی چرخه تان را کامل کنيد. چرخه جنسی کامل يعنی از زمانی که تصميم به برقراری رابطه جنسی می گيريد تا زمانی که به اوج لذت جنسی می رسيد و در کنار هم به آرامش می رسيد. به زبان ديگر يعنی بجای اينکه با ارضا شدن يک نفر معمولا مرد، نفر بعدی اکثرا خانم به حال خودش رها بشود و از دست هم عصبانی بشويد يا نااميد بشويد و غيره، با ادامه تحريکات بر روی کليتوريس توسط خود خانم و يا شريک جنسی اش او هم ميتواند به ارگاسم يا اوج لذت جنسی برسد و چرخه اش را کامل کند. برای انجام اين کار بايد خانم اول با بدنش آشنايی اشته باشد که بتواند همسرش را به مرور راهنمايی کند. اين شما هستيد که بايد به او ياد بدهيد از چه گونه تماسی لذت ميبريد تا ايشان به مرور نحوه انجام صحيح اين کار را ياد بگيرند. اگر اطمينان حاصل کنيد که هر دو نفر در هر بار برقراری ارتباط جنسی چرخه جنسی تان را کامل کرده ايد ديگر بيش از حد نگران انزال آقا پيش از ارضا شدن خانم نيستيد و يا دچار اين شک و شبهه نخواهيد بود که بدليل کوچک بودن آلت مردانه آقا، خانم قادر نيست ارضا شود چون اندازه آلت در ارضا شدن خانمها تاثير چندانی ندارد.

درمان انزال زود رس

روشهاي نوشته شده خوبه مخصوصا  روش کگل(کیگل) ولي يه روش جالب ديگه هم هست كه احتياج به يه كم تمرين داره.

حالا با خودتون مي گيد از اسپري هاي و ژل هاي بي حس كننده( ليدو كايين) يا آمفريت يا وايگرا هم مي توان استفاده كرد. خوب اونم روشيه. ولي اشكالاتي هم داره:

ژلها و اسپريهاي بي حس كننده براي استفاده موقت براي درمات خوبه ولي هنگامي كه بدن به آن عادت كنه ديگه فايده نداره. يادتون باشه هفته اي بيش از يك بار استفاده نكنيد تا بدن دير تر عادت كنه.

وايگرا هم كه ضرر داره: بال برنده فشار و همچنين در طولاني مدت آب مرواريد مياره

آمفريت بد نيست و بيشتر براي خاصيت های ديگش استفاده میشه.

اما اينم روش خوبيه! چي؟

ابتدا از روش معاشقه در نزدیکی استفاده كنيد. بعد از دخول از حركات سريع پرهيز كنيد (اونا فقط تو فيلماست) سعي كنيد ريلكس باشيد و استرس نداشته باشيد. باسن خود را شل كنيد.

در ابتدا دماي آلت سريع بالا ميره و شرايط براي انزال فراهم ميشه.

  موارد بالا را رعايت كنيد و هنگامي كه احساس كرديد كه انزال مي خواهد صورت بگيرد. آلت خود را در آورده خود را شل كنيد و ريلكس باشيد تا انزال صورت نگيره. بعد ادامه دهيد تا حدود ۱۰ دقيقه دماي آلت بالا مي باشد و  شرايط براي انزال مناسب است ولي اگه تا ۱۰ دقيقه كارهاي بالا را درست انجام بدهيد دماي آلت كم كم پايين آمده و مدت بيشتري (حتي تا چند ساعت) مي توانيد انزال خود را به تاخير بندازيد. فقط يه كم صبر مي خواد.

نگران نباشيد حتما موفق مي شيد.

انزال زودرس

به نظر من انزال زودرس یه بیماری روانی که به مرور زمان و باتمرین کردن و تجربه درمان می شود.

یکی از دلایل این بیماری فیلم های مربوط به ... هست و افرادی که این فیلم ها را می بینند فکر می کنند که به این شیوه باید نزدیکی کنند. در صورتی که پشت صحنه این فیلم ها خبر دیگری هست که بیننده نمی بیند. بارها انزال صورت می گیرد و بارها ضبط متوقف می شود ولی آنهاا آنرا نمی بینند.

و وقتی می خواهند با آن حرارت نزدیکی کنند می بینند که دچار انزال زود رس می شوند و استرس فراوان و ترس از این که طرف مقابل چه فکری می کند به سراغشان می آید که این استرس فقط اوضاع رو بدتر می کند.

این بیماری با استرس و اضطراب و  ترس رابطه مستقیم دارد. استرس از راضی کردن طرف مقابل و ارضا شدن او و ترس از فرد مقابل و ...

کم تجربگی هم یکی از دلایل دیگر این بیماریه که به مرور زمان با تمرین و کسب تجربه درمان می شود.
دلايل ايجاد انزال زود رس

دلايل ايجاد انزال زود رس در مردان :

۱ – عوامل رواني بازدارنده ( عواملي مانند اضطراب در حين نزدیکی ، احساس گناه يا افسرده گي ميتوانند موجب انزال زود رس شوند )

۲ -  فاصله زياد بين روابط جنسي ( وقتي كه احساسات جنسي بين زوجين متراكم ميشود ،  معمولا كنترل يك باره آنها سخت ميشود و منجر به انزال زود رس ميشود ! )

۳ – تجربه جنسي كم ( بيشتر افراد در اوايل زندگي زناشويي دچار اين مشكل ميشوند و به مرور زمان با تجربه بيشتر مشكلشان رفع ميگردد )

۴ -  عوامل پزشكي بازدارنده ( عواملي نظير آسيب جسمي ، تداخلات دارويي در هنگام درمان بعضي بيماري ها و مشكلات هورموني از جمله عوامل پزشكي هستند كه منجر به انزال زود رس ميشود )

پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۴ |

دوره بلوغ براى دخترها دوره بسيار مهم و حساسى در زندگى شان به شمار مى رود


. آنان با ورود به سن بلوغ شاهد تغييرات زيادى در وضعيت ظاهرى، روانى و رفتارهاى اجتماعى خود مى باشند. اين دوره با پيدايش صفات ثانويه جنسى شروع مى شود و تا تكميل بلوغ جسمانى ادامه مى يابد. در اين دوره تغييرات فيزيكى مهمى در بدن دخترها رخ مى دهد كه منجر به ايجاد تغييرات بافت چربى در بدن، رشد سريع استخوان ها، بلند شدن قد و بروز تغييرات جنسى - جسمى خواهد شد. تغييرات جسمانى ناشى از بلوغ
بلوغ شامل يكسرى تغييرات متوالى است كه در فاصله زمانى ۱۶ _ ۹ سالگى رخ مى دهند. چنانچه اين تغييرات قبل از ۹ سالگى آغاز شوند، تحت عنوان «بلوغ زودرس» و اگر بعد از ۱۶ سالگى شروع شوند، «بلوغ ديررس» ناميده مى شوند.

اولين نشانه بلوغ در يك دختر، رشد جوانه سينه اى است كه بين سنين ۱۳

_ ۹ سالگى (به طور متوسط ۱۱ سالگى) شروع مى شود و تقريباً به طور همزمان با رشد موهاى زير بغل و ناحيه شرمگاهى ظاهر مى شود.برخى از دخترها شروع به عرق كردن مى كنند و هرچه بزرگ تر مى شوند ، بوى عرق آنها نيز فرق مى كند. معمولاً آخرين تغييرى كه در سير تكاملى بلوغ رخ مى دهد، «قاعدگى» يا «عادت ماهيانه»(menstruation) است كه نشان مى دهد دختر به حداكثر رشد نوجوانى و بلوغ خود رسيده است. مجموعه اين تغييرات ناشى از ترشح هورمون استروژن تخمدان ها است كه منجر به تخمك گذارى و خونريزى هاى ماهيانه مى شود.

تخمك گذارى معمولاً ۲

_ ۱ سال بعد از شروع قاعدگى ايجاد مى شود و دختر را براى ازدواج و حاملگى آماده مى كند. دستگاه توليدمثل در دخترها شامل، رحم (محلى كه جنين در آن رشد مى كند)، مهبل (مجرايى كه از رحم به خارج كشيده مى شود)، دهانه رحم (مجراى اتصالى از رحم به مهبل)، تخمدان ها ( اندام هايى كه همه تخمك ها در آن نگهدارى مى شوند) و لوله فالوپ كه از تخمدان ها تا رحم امتداد يافته اند، است.

در هريك از تخمدان هاى بدن دختر تقريباً ۴۰۰۰۰۰ تخمك وجود دارد كه از هنگام تولد دختر در تخمدان هاى كوچك او وجود دارند

. هر تخمك به اندازه سر سوزن است و در زمان معينى از تخمدان و لوله هاى تخمدانى (فالوپ) حركت مى كند و خود را به رحم مى رساند. با نزديك شدن بلوغ، تخمدان ها با تاثير گرفتن از هورمون هاى ترشح شده از مغز، شروع به فعاليت مى كنند.نخستين نشانه فعاليت تخمدان ها اين است كه تقريباً هر ماه يكى از تخمك ها شروع به رشد، بلوغ و حركت به سوى رحم مى كند و پريودهاى ماهيانه آغاز مى شود. هم زمان با حركت تخمك از تخمدان، رحم شروع به ساختن آسترى از بافت خونى تازه مى كند تا فضاى رحم را براى بارورى تخمك آماده سازد.

چنانچه عمل بارورى در اين هنگام رخ ندهد، تخمك در رحم نمى ماند و به همراه آستر رحم

(بافت خونى) از طريق دهانه رحم وارد مهبل مى شود و از بدن خارج مى گردد. حدود دو هفته بعد تخمك ديگرى به همين ترتيب از تخمدان ديگر آزاد مى شود و پس از طى همين سيكل، مجدداً دفع مى شود. ريزش خون درون رحم حدود ۸ _ ۲ روز طول مى كشد كه در خانم ها و دخترها متفاوت است.مقدار آن به طور متوسط ۳۰ ميلى متر (۶ _ ۴ قاشق غذاخورى) است. طول مدت پريود در دخترها (و البته در خانم ها) متغير است و از ۲۲ روز تا ۳۵ روز طبيعى تلقى مى شود، ولى به طور متوسط اين فاصله ۲۸ روز است.

نخستين پريودهاى ماهانه
سن شروع پريودهاى ماهيانه به طور دقيق قابل پيش بينى نيست، اما در اغلب موارد تابع الگوى خانوادگى است، يعنى اگر پريود مادر زود شروع شده باشد، اين احتمال وجود دارد كه فرزند دختر هم زود پريود شود. در صد سال گذشته، سن شروع پريود در دخترها كم شده است. ممكن است اين امر به دليل تغذيه بهتر و سلامت جسمانى دخترها باشد. امروزه سن ميانگين شروع پريودهاى ماهيانه حدود ۱۲ _ ۱۱ سالگى است. هنگامى كه اولين پريودها آغاز مى شوند، ترشحات آن رنگ قرمز و روشن نيست، بلكه متمايل به قهوه اى و به مقدار كم است و غالباً منظم هم نيست. براى بيشتر دخترها يك سال و يا حتى ۱۸ ماه طول مى كشد تا خون ريزى ماهيانه آنها مرتب شود. بيشتر دخترها در حين روزهاى پريودشان دچار دردهاى جسمانى مثل دل درد، سرگيجه، سردرد، كمر درد و... مى شوند. بيمارى هاى عمده اين دوره عبارتند از : قاعدگى دردناك (ديس منوره)، سندرم پيش از قاعدگى (پى.ام.اس) و عدم قاعدگى (آمنوره).

قاعدگى دردناك
برخى از دخترها در طول روزهاى پريود خود دچار انقباض هاى دردناك عضلانى مى شوند كه از حالات بسيار ضعيف تا شديدترين حالت را دربر مى گيرد. علت اين امر ترشح بيش از اندازه هورمون پروستاگلاندين است. اين هورمون با ايجاد انقباض هاى منظم و قوى در رحم موجب بيرون راندن جنين از رحم، هنگام زايمان مى شود. براى تسكين اين گونه دردها مى توان با تجويز پزشك قرص هاى مسكن (مثل ايبوبروفن و يا مفناميك اسيد) استفاده نمود.

سندرم پيش از قاعدگى
برخى از دخترها در روزهاى پريود خود كج خلق، افسرده، بى حال، عصبانى و بسيار حساس مى شوند. علت اين امر بسيار پيچيده است؛ زيرا در روزهاى پريود چندين عضو بدن و هورمون هاى مختلف آن دچار تغييرات گوناگونى مى شوند. تقريباً نيمى از دخترهايى كه احساس افسردگى مى كنند، دچار كمبود نسبى ويتامين B6 مى شوند كه مى توان با مراجعه به پزشك علت دقيق و درمان آن را جويا شد.

تاخير در قاعدگى
عدم وقوع قاعدگى اگر به دليل حاملگى نباشد، معمولاً ناشى از بيمارى هاى دستگاه سوخت و ساز بدن، ناهنجارى هاى كروموزومى، كم اشتهايى و يا بى اشتهايى مرضى است. پريود نشدن تا ۱۴ سالگى (و حتى تا ۱۷ سالگى) طبيعى است، اما در غير اين صورت بايد به پزشك متخصص مراجعه نمود.

راهنمايى هاى والدين
والدين و به ويژه مادران مى توانند با رفتارها و عكس العمل هاى معقول و درستى كه در زمينه بلوغ دختران شان از خود نشان مى دهند، شروع پريودهاى ماهيانه را براى آنان يك فرآيند طبيعى و ارزشمند تلقى كنند و آن را نشانه سلامت جسمانى آنان بدانند. دادن آگاهى هاى لازم درباره تحولات دوران بلوغ به دخترها موجب آرامش و امنيت خاطر آنان مى شود. بديهى است شروع عادت ماهيانه براى هر دخترى تجربه اى منحصر به فرد است، ولى داشتن اطلاعات و پيش زمينه هاى ذهنى مى تواند از اضطرار، تشويش و نگرانى آنان بكاهد. آغاز پريود هاى ماهيانه نشانه بالغ شدن دخترها است، يعنى آنان به لحاظ جسمانى توانايى بارورى و صاحب فرزندشدن را پيدا مى كنند. پس بايد شاد باشند و اين رويداد را با ارزش بدانند. ترديدى نيست كه پريودهاى ماهيانه بخشى منظم از زندگى دخترها (و البته خانم ها) است و بايد براى آن اهميت قائل شد؛ زيرا كه نشانه كاركرد صحيح اندام هاى درونى بدن است. اين موضوع كه برخى دخترها برداشت هاى متناقض و گاه منفى درباره پريودهاى ماهيانه خود دارند، ناشى از باورها و تفكرات قديمى است؛ زيرا در گذشته زمانى كه خانمى پريود مى شد، يك هفته او را از جمع خانواده و دوستان كنار مى گذاشتند. براى دخترهاى نوبالغ صحبت كردن با مادر، خواهر و يا دوستى كه چند سال بزرگ تر باشد، مى تواند مفيد و با ارزش باشد؛ زيرا احساس خواهد كرد كه در جهان فردى متمايز از ديگران نيست. آنها هرچه بيشتر با اينگونه تجربه ها آشنا شوند، بهتر مى فهمند كه احساسات، افكار و عواطف آنها مى تواند تا چه حد شبيه به يكديگر باشد.

در زير چند توصيه براى كاهش مشكلات روزهاى پريود ماهيانه دخترها آورده شده است:
- يك كيسه آب گرم و يا پارچه اى پشمى و گرم مى تواند از دردهاى روزهاى پريود بكاهد
.
-
نوشيدن يك فنجان چاى و يا شكلات گرم ممكن است احساس بهترى در دخترها ايجاد كند
.
-
انجام يك پياده روى آهسته مى تواند از انقباض هاى ماهيچه هاى شكم كم كند
.
-
خوردن غذا هاى سبك قبل از پريودهاى ماهيانه مى تواند از شدت دردهاى شكمى بكاهد
.
-
مثبت بينديشيد، هديه اى كوچك براى خود تدارك ببينيد و از اين كه مثل تمامى دخترهاى دنيا هستيد، شاد باشيدپنجشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۴ |
بزرگ كردن الت جنسي در مردان بدون هيچ هزينه وعوارض جانبي

هويچ و خرماي برني در ايستايي الت مردان نقش بسزايي دارند و اثر ان

از پمپ الت و وزنه الت و عمل جراحي بيشتر است هويچ را فراموش نكنيد! مكارم الاخلاق : « داود فرقد » مي گويد : به خدمت امام صادق (ع)رسيدم ، در حالي كه در برابرش هويج نهاده بودند . فرمود : از آن هويج بخور ! گفتم : آقا ! من دندان ندارم . حضرت پرسيد : آيا كنيز داري گفتم : آري . فرمود : دستور بده كه برايت بپزد ، سپس آن را ميل كن كه در اثر آن كليه ها گرم مي شود و آلت مرد را ايستاده مي كند . » همچنين فرمود : هويج موجب ايمني از قولنج و بواسير شده و به آميزش كمك مي كند. خرماي خشك برني (زاهدي) محاسن برقي : حسن بن شمون گويد : نامه اي به ابوالحسن امام رضا(ع) نوشتم و در آن متذكر شدم كه يكي از ياران ما از ناتواني و سستي شكوه دارد . امام (ع)در پاسخ نوشتند : « خرماي برني را ناشتا بخورد. » همچنين شخص ديگري از خشكي مزاج شكوه مي كرد . حضرت به او فرمود : « خرماي برني را ناشتا ميل كن و روي آن آب بنوش » (جهت يبوست ) . وي چنين كرد و فربه شد ، ولي رطوبت بر او چيره شد و از آن شكوه كرد . امام رضا (ع) فرمود: « خرماي برني را ناشتا بخور،ولي روي آن آب منوش » وي چنين كرد و مزاجش معتدل شد. توضيح : خرماي خشك زرد رنگ همان « خرماي زاهدي » معرو ف است كه احتياج به آب خوردن دارد . اين خرما كرم معده را مي كشد و دهان را خوشبو و غذا را هضم مي كند و آلت را ايستاده مي كند. در روايت آمده است : « هر كس اين خرما را ناشتا بخورد ، در آن روز سحر و سم به او اثر نكند».آثار معجزه آساي خرماي برني خصال صدوق : اميرالمؤمنين علي (ع) از رسول خدا (ص)فرمود: « جبرئيل گزارش داد از خرماي برني كه بوي دهان را خوش مي كند و موجب پاك شدن معده ، هضم غذا ، ازدياد نيروي شنيدن و ديدن ، و محكم شدن پشت ( كمر ) مي شود . همچنين شيطان را گيج و او را دور ميكند و فرد را به خدا نزديك مي سازد.

پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۴ |

 مردها اگر بخواهند از حساسيت الت تناسليشان بکاهند ميتوانند از پماد ليدوکائين استفاده کنند که مقداری موجب بی حسی ميشود و حساسيت را ميکاهد در ضمن شستن الت با صابون موجب حساس شدن ان ميشود که در نتيجه انزال زود صورت ميگيرد راه حل ديگر اين است که به مدت چهار پنج روز يا بيشتر به الت کره يا دمبه ماليده شود که اين امر خيلی در دير انزال شدن تاثير دارد البته زياد نبايد اين کار را ادامه داد چون از ان طرف موجب دير انزال شدن می شود اگر کارهای فوق اثر نداشت بايد قبل از دخول از معاشقه زياد پرهيز شود زيرا معاشقه زياد موجب ميشود به محض دخول انسان انزال شود در جواب عزيزی که سوال کرده بود اگر زنان هم خود ارضائی کنند بايد مانند مردها غسل کنند ميگويم که اگر به اوج لذت جنسی دست يابند بايد غسل نمايند ولی از انجا که خروج منی در ايشان از نظر پزشکی ثابت شده نيست بهتر است اول وضو بگيرند بعد غسل نمايند البته با اين عمل روزه ايشان باطل می شود البته به زودی به بقيه پيامها هم پاسخ خواهيم داد
در زنها و مردها هنگام رسيدن به اوج لذت جنسی عوارضی بروز می کند ضربان قلب بيشتر ميشود بدن گرم ميشود گهگاه در بدن لرزشهائی بوجود می ايد و طرف احساس سرما ميکند (معمولا در شروع عمل جنسی و معاشقه ) در مردها آلتشان سفت ميشود و در زنها مقداری قطر رحمشان افزايش مي يابد مايعی لزج از ان بيرون ميايد که در مردها نيز مايعی لزج به بيرون تراوش ميکند که غالبا بيرنگ است که اين امر موجب ميشود عمل دخول اسانتر صورت گيرد در زنها قسمت داخلی رحم کمی تنگتر ميشود نوک سينه ها کمی سفت ميشود اب دهان هردو جنس کمی خشک ميشود ميزان تنفس افزايش می يابد در مردها بعد از انزال بدن سست ميشود احساسی دست ميدهد که معمولا چشمانشان را مي بندند بلافاصله بعد از انزال عمل ادرار کردن به خوبی صورت نميگيرد زيرا دريچه پروستات در ايشان به شکل خودکار کمی باز و بسته ميشود احساس گرمای شديد به ايشان دست ميدهد و اين برای اين است که منی کاملا گرم وارد بدن زن شود زيرا سرما اسپرم ها را ميکشد و منی با پرش به بيرون پرتاب ميشود در زنها معمولا بعد انزال مرد و تمام شدن شهوت او شهوتشان ميخوابد اين نکته بايد مورد توجه قرار گيرد که چون در خلال عمل جنسی به دليل شور و هيجان حواس انسان زياد متمرکز به اطراف خود نيست بر اثر شدت شور جنسی گه گاه به يکديگر فشارهائی وارد می کنند که بعد از عمل جنسی درد زيادی احساس ميشود مثلا در بعضی موارد پای ايشان به فرش و مانند ان ماليده می شود و يا بر اثر فشار زياد هنگام دخول حوالی آلت تناسلی ملتحب می گرددپنجشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۴ |

راهنمای استفاده از کاندوم یا کاپوت یا غلاف   

کاندوم یک  پوشش پلاستیکی برای جلو گیری از حاملگی به وسیله مرد است

فواید  دیگر کاندوم

_جلو گیری از انتقال بیماریهای مقاربتی

_جلو گیری از انتقال بیماری ایدز و...

_ افزایش قدرت حفظ نعوظی الت تناسلی (افراد پیر و کسانی که عمل جراحی در قسمت تحتانی شکم داشته اند)

_ نقش درمانی در افرادی که انزال زود رس دارند

_مناسب برای خانم هایی که نسبت به اسپرم و منی شوهرشان حساسیت و الرژی دارن

_ کاهش خطر ابتلا به سرطان سرویکس در خانمها

در زمان استفاده از کاندوم باید به نکات زیر توجه کرد

_ کاندوم ها باید دور از حرارت، نور  و رطوبت نگهداری شود

_قبل از استفاده به تاریخ پایان مصرف کاندوم توجه گردد و از کاندم هایی که چسبناک و شکننده شدهاند استفاده نشود

_در هر بار نزدیکی از یک کاندوم جدید استفاده شود

_بهتر است قبل از استفاده از کاندوم از سوراخ نبودن ان اطمینان حاصل کرد

_همیشه قبل از اینکه نزدیکی اغاز شود باید کاندوم روی الت در حال نعوظ کشیده شود

_کاندوم نباید محکم بر روی الت کشیده شود بلکه باید فضای خالی در انتهای ان باقی بماند تا مایع منی در ان جمع شود.

_هنگام گذاشتن کاندوم بایستی نوک کاندوم یا فضای خالی در انتهای ان را جهت تخلیه هوا فشار داد.

_کاندوم باید تمام طول الت را بپوشاند.

_در صورت پارگی در حین نزدیکی بایستی بلا فاصله الت را خارج کرده و از کاندوم جدید استفاده شود

_بلا فاصله پس از انزال الت باید  خارج شود و برای این کار  در حالیکه الت هنوز در حالت نعوظ است با گرفتن لبه کاندوم( برای جلو گیری از سر خوردن) الت را خارج کنید

_ در صورت ناراحتی از مصرف کاندوم از یک ژل نرم کننده استفاده کنید

_اگر پس از نزدیکی متوجه سوراخ و یا پارگی شدن کاندوم شدید برای پیشگیری از یک حاملگی  ناخواسته اقدام زیر را انجام دهید.

توجه داشته باشید که این اقدام باید تا سه روز اول پس از مقاربت مشکوک صورت گیرد و هرچه سریع تر انجام شود بهتر ا ست.

_خانم باید 2 عدد قرص بار داری اچ دی خورده و سپس 12 ساعت بعد 2 عدد دیگر از همین قرص را میل کند میتواند به جای اچ دی از ال دی هم استفاده کند به این ترتیب که4 عدد قرص ال دی خورده و سپس 12 ساعت بعد 4 عدد دیگر از همین قرص را استفاده نماید پس از چند روز خونریزی مانند خونریزی عادت ماهانه پیش می اید.پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۴ |
اورال سکس يکي از موارديست که همواره با شک و ترديد به آن نگريسته مي شود.
خيلي از خانمها و آقايان نسبت به اين مسئله احساس خوشايندي ندارند و حاضر به اجراي آن نيستند.
يکي از دلايل عمده اين دسته از افراد تصور به کثيف بودن و با بهداشتي نبودن جهازهاي تناسلي مي باشد. اما اين مهم دليل صحيحي نيست. چراکه بايد پرسيد شما چرا هيچوقت از روي زمين سيبي را بر نمي داريد و بخوريد! بلکه سيب را کاملاٌ شسته و در يخچال گذاشته و سپس مي خوريد! مسلماٌ تميز نبودن آلت چيزيست که مي تواند به رضايت جنسي خدشه وارد سازد.
اين مورد چيزيست که انجام آن براي طرفين نياز به اطمينان و اعتماد دارد. اين نارضايتي هيچگاه در مورد سينه ها بروز نمي کند دليل آن تنها و تنها مي تواند مورد ياد شده بالا باشد. واقعيت اين است که اين کار فعلآٌ از سوي برخي زنان و مردان کار مشکلي مي باشد! هم از نظر اجرا و هم از نظر ديدي که به اين مسئله دارند! بعضي زنها حتي اينکار را توهين مي پندارند! من وقتي را براي اثبات حماقت انديشه اينها تلف نمي کنم و صرفاٌ به اين بسنده مي کنم که چرا نبايد کاري که مي تواند باعث ايجاد لذت در زوج گردد را انجام نداد!
البته نمي توان کاري را در سکس به آنها تحميل کرد اما آنها هم نبايد انتظار داشته باشند که زوج براي آنها چنين کاري را انجام دهد.. در اين صورت هم آنها به راحتي سهم بالايي از رضايت جنسي را از دست خواهند داد.
به نظر من اورال سکس را ناديده گرفتن در امور جنسي مثل خوردن همبرگر بدون نوشابه خواهد بود! براي چند دفعه شدني اما در دراز مدت فکر نمي کنم ديگر بتوان به ديده اول بهش تگاه کرد! در اندام زنان بيشترين تمرکز نورونهاي جنسي در بخش کليتوريس مي باشد و تحريک مستفيم آن خواهد توانست رضايت شديدي را فراهم سازد.
يکي از ضعفهاي بدن انسان در واقع براي روابط کليشه اي فيزيکي خارج بودن اين توده جنسي احساسي از جهاز جنسي زن مي باشد. در زمان کورس جنسي و تماس مستفيم بين آلتها هيچ سهمي شامل حال کليتوريس نمي گردد!

البته در بعضي از مردان که داراي آلتي با انحنا به سمت بالا مي باشند در بعضي ار حالتهاي جنسي مي تواند تماسي را از طريق سطح روي آلت فراهم سازند که البته باز هم ناقص است!.
پس مسلماٌ تحريک کليتوريس بايد بخش عمده اي از رابطه را تشکيل دهد. در شروع روابط جنسي خطر زدگي از سکس زنان را تهديد مي کند چراکه مجراهاي ورودي با وجود داشتن قابليت اصلاٌ آمادگي ارتباطات جنسي را ندارند و يک مرد بي تجربه مي تواند براحتي درد و فشار سنگيني را به زن وارد کند. از همه مهمتر اينکه در بسياري از زنان ارگاسم از طريق مجراي واژن صورت نمي گيرد.
اين مورد خيلي از مردان است که عنوان مي کنند با وجود همه جور تلاشي قادر به رساندن همسر به مرحله ارگاسم نيستند..
در آماده سازي و تحريک براي کورس جنسي نيز اورال سکس نقش کليدي باري مي کند. در اين تحريک خون بسرعت بسمت واژن هجوم آورده و زن را داغ خواهد کرد. خون باعث متورم شدن واژن مي گردد و در نتيجه جهاز جنسي زن آماده براي باز شدن و پذيرفتن آلت تناسلي مرد خواهد گرديد.
در زنان باردار نيز اورال سکس نقش اساسي بازي مي کند . رابطه جنسي براي زنان باردار خطرناک نيست ( البته اگر وزن بدن بروي شکم نباشد) اما زوجين از اجراي آن مي ترسند. اورال سکس راهي براي پاسحگويي راحت و بي دردسر براي اين زمان طولاني مي باشد. از نظر معاشقه نيز اورال سکس باز خود را مطرح مي کند.. بهترين مسير براي لذت بردن جنسي و همچنين بدون فعاليت شديد تنها و تنها توسط اورال سکس امکان پذير است.
در زنان مسن نيز باز اورال سکس انتخاب شيرينتري مي باشد. در اين دسته از زنان گاهاٌ انجام کورس جنسي بخاطر خشکي موضعي عموماٌ داراي درد و سوزش مي باشد. ارگاسم شدن آنان به اين شيوه معمولاٌ بسختي صورت مي پذيرد...اما آنها را مي توان با استفاده از نکنيکهاي اورال سکس براحتي و با همان شدت قبل به ارگاسم رساند

نحريک جنسي مردان و انزال مردان بدون ترس از بارداري و دور نشدن مردان از رايطه بدليل خستگي با آسيبهاي فيزيکي و خيلي از موارد ديگر از جمله فوايديست اينکه اورال سکس در گذشته هم وجود داشته يا نه تنها بدليل اين مسئله سوال شده چون در گذشته اولاٌ ارتباطات اينچنين نبود که بتوانيد چيزي پيدا کنيد و بخوانيد و تاکيد بروي اين مورد را در يابيد . ثانياٌ مردها عموماٌ خيلي ادعاشون ميشد و اينکار را کاهش مردانگي تصور مي کردند و در نتيجه يا آن را انجام نمي دادند و يا آن را ابراز نمي کردندپنجشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۴ |

مجذوب نمودن خانمها   

 بـرخـي از مــردان وقـتـي زنـي را مـورد تـوجـه قـرار مي دهند، دو فكر نكوهيده و ناپسند زير به سرعت از ذهنشان خطور مينمايد:
1- او بدون لباس چگونه بنظر خواهد رسيد؟
2- روابط جنسي او چگونه خواهد بود؟
هنگامي كـه زنـان مـردي را مورد توجه قرار مي دهند، معمولا سه فكر از ذهنشان عبور ميكند:
1- آيا شاغل است؟
2- آيا شغل خوبي دارد؟
3- آيا او ميتواند شغل خوبي را تـا مـدتي كـافي حفظ كند تا هر دو بتوانيم از مـنفعت آن بهرمند شويم؟
شايد اين دليل آن باشد كه چرا مردان احـساس ميكنند پذيرفته شدن آنها توسط يك زن منوط به گذراندن يك تست مشكل در مورد وضعيت جسماني و ماليشان است.
مردها نگاهي سر سري دارند، زن ها موشكافانه ميبينند
بـرخـلاف بـاور عـمومي، زنـها بـيشتر از مردان به مسائل ديداري اهميت مي دهند. آنـها تـمايل دارنـد آنچه را كه دوست دارند ببينند. اين ديدن لـزوما همـراه با خـيـره شـدن و زل زدن نيست و لزومي ندارد كه آن چيز كاملا واضح و آشكار باشد. يك نـگـاه گذرا كافيست كه تمام جزئيات در ذهن آنها ثبت گردد. مردان تحسين مي كنـنـد زنـان تـفتيش؛ يك زن ممكن است قبل از اينكه چشم در چشم يك مرد دوخته باشد و يـا ايـنـكه توجهش را به خود جلب نموده باشد، بخواهد تصميم به علاقمند شدن به آن مرد بگيرد.
مـردان پـستي بلندي ها و برجستگي ها را مورد توجه قرار مي دهـنـد، زنان ساخـتـار و بـنيان را. آنها به چشمها، دستها، دندانها، لبـخـند و كلاس مردان نـيـز توجه مي كـنـنـد. زنهايي كه بيشتر به خصوصيات وجودي مردان اهميت مي دهنـد، به مردان صادق، اهل گردش روي، قابل اعتماد و با استيل، زيرك، خوش مشرب و باكلاس توجه ميكنند. چنين مرداني به عـنـوان افرادي دوست داشـتـني، مـهربان و علاقمـنـد بـه ديـگران درنظر گرفته مي شوند. آنها محدوده وسيعي از تماسها و بـرخـوردهاي شـخـصي را ايجاد و نگهداري ميكنند.
زن ها از چشمهايشان بـراي برقراري ارتبـاط با مـرد مورد علاقه خود استفاده ميكنند.
با اينكه زنها مي گويند كه دوست ندارند يك مرد به بدن آنها خيره شود، وقتي مـردي كه ممكن اسـت به او عـلاقمند باشند عميقا در چشمهايشان نگاه ميكند، بدون اينـكه ابراز كنند، احساس شعف و شادماني بسيار مي نمايند. مردي كه ميداند براي انتقال علاقه خود به همسر آينده اش چگونه بايد از چشمهايش استفاده كند موفقتر از مردي خواهد بـود كه از نگاه كردن مستقيم به چشمهاي زن مورد علاقه اش خودداري مي كند. تبادل تماسهاي چشمي مرحله آغازين ابراز علاقه محسوب ميگردد.
چگونه ميتوانيد او را علاقمند نگهداريد؟
راز چشم ها
مستقيما در چشمهايش نگاه كرده،
گويي كه مي خـواهيد او را هيپنوتيزم كنيد، لبخند بزنيد و با خود بينديشيد: '' آنچه را كه ميبينم دوسـت دارم. '' توجه داشته باشيد كه نگاه شما بايد عاري از شهوات نفساني باشد چراكه زنها خيلي راحت ميتوانند به اين موضوع پي ببرند و پيامدش كاملا مشخص است.
بكار بردن موثر و صحيح چـشمها در مـورد يك زن دو هدف را دنبال ميكند. اول اينكه شما علاقه خود نسبت به او را ابراز مي داريد. دوم اينكه ميتوانيد آنچكه او از طريق تماسهاي چشمي سعي در بيانش دارد را تشخيص داده و حدس بزنيد. روي بـرگـردانـدن از يك زن بعد از اينكه با او تماس چشمي برقرار نموديد، بيانگر ضعف و سستي مي باشد. وقتي براي اولين بار با زن مورد علاقه خود تماس چشمي برقرار كرديد، اجازه دهيـد كـه او اين تماس را قطع كند. ممكن است احساس ناراحتي كنـيد، امـا امـتـحان كـنـيـد؛ اين روش جواب ميدهد!
زنها قوه درك بالايي دارند. آنها مي تـوانند از نگاه يك مرد احساس كنند كه آيا او صادق و قابل اعتماد است يا خيـر.
اگر مردي از بـرقراي تـمـاس چشمـي بـا زن مـورد عـلاقـه اش خـودداري كـنـد، پـيـغـامـي ميفرستد مبني بر نداشتن تجربه كافي درمورد زنها،خجالتي بودن و عدم اعتماد بنفس و اگر خيلي شديد به وي خيره شود، باعث ناراحتي او خواهد شد. مـردانـي كـه تـجـربـه زيادي در مورد زن ها ندارند بصورت شهواني و نادرست به آنها نگاه ميكنند. مرداني كـه نگاهي مطمئن حاوي پيغام '' ميتوانم ترا داشته باشم!'' ، بـه همسر آينده اشان دارند، او را مجذوب خودشان ميكنند..
افراديكه داراي چهره اي مـعمولي هستـند و لبخند ميزنند اغلب جذاب تر از مردان خوش قيافه و زنـان زيـبـايي هستند كه لبخند نميزنند.
لبخند يك مرد نشان دهنده دلربايي، خوش بيني، مهربـانـي و با احـسـاسي او اسـت و بيانگر آن است كه آنچه را كه مي بينـد دوسـت دارد و از هـمه مـهمتر شخصي است كه مي توان با او ارتباط برقرار نمود. هنگاميكه ما لبخند ميزنيم عضـلات صـورتمان سيستم عصبي را براي توليد هورمون خاصي بنام ''مورفين مغزي'' تحريك ميـنمايد. ايـن هورمون در ما احساسي دلپذير و آرامش بخش ايجاد ميكند. ترشح آن يك اثر بي حـسي نـيز به دنبال خواهد داشت.
اكنون وقت آن رسيده كه بيشتر از يك مرد معمولي باشيد.
يك مرد بـعـد از مـلاقات بـا همسر آينده خـود در يـك مـيهماني چهار چيز را بخاطر خواهد سپرد:
1- آيا با او رقصيد؟
2- آيا او را بوسيد؟
3- آيا به او شماره تلفن داد؟
4- آيا شبي كه او را ملاقات كرد با او صحبتهاي عاشقانه رد و بدل نمود؟
يك زن نـيز بعد از اين كه همسر آينده اش را ملاقات نمود همين مسائل را به ياد خواهد سپرد. اگر چه زنها موارد زير را نيز در مورد شوهرشان به ياد خواهند داشت:
1- چگونگي برقراري ارتباط اوليه توسط او
2- لباس او
3- ادوكولون او
4- نوشيدني و غذايي كه براي خوردن انتخاب كرد
5- آيا مرد با ادب و با تربيتي بود؟
6- آيا با مردها و زنهاي ديگر برخوردي داشت؟ و اگر داشت چگونه
7- آيا او را خنداند؟
قيافه زيبا همه چيز نيستاين باور كه زنها فقط به مردهاي خوش تيپ و خوش اندام توجه ميكنند افسانه اي بيش نيست. مرداني كه خود را براي تحت تاثير گذاشتن ديگران آماده ميـكنند، مـهربان و اهل گردش هستند و خوش مشربي خويش را به نمايش مي گذارند، كـسـاني هــستند كه براي زنان ديگر جنبه رقابتي پيدا مي كنند. وقـتـي در مورد آن فـكر كـنيد، بـه بـسياري از مسائل پي خواهيد برد.
از آنجايي كه لباسـها معمولا 95 درصد از بدن يك مرد را ميپوشانند، منطقي است كه از زنها انتظار داشــته باشيد كه به آنچه كه بر تن داريد توجه كنند. همچنين مرداني كه با مـردان و زنـان ديگر معاشرت مي كـنـند، نـا اميد و افسرده بـه نـظـر نـمي رسنـد. زن ها احساسات خود را دنبال كرده و به آنها پاسخ ميدهند. خنده برانگيزنده احساس مسرت است، و زنها عاشق خنديدن مي باشند. اين نكته را هنگاميكه به دنبال همسري براي خود ميگرديد به ذهن بسپاريد.پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۴ |

کمبود صميميت زيربناي مشکلات جنسي است. زوجين بايد توانايي بيان احساسات و خواست هاي خود را نسبت به يکديگر داشته باشند. بايد به هم بگويند که از انجام چه کاري لذت مي برند و چه چيز مايه رنجش آنهاست. زن و شوهر هايي که از بيان احساسات خود عاجز هستند نمي توانند در رابطه عشقي خود پيشرفت کنند و ارتباط آنها در همان مرزهاي شهواني باقي مي ماند و فراتر از آن نخواهد رفت. آنها ممکن است براي ساليان دراز در همان حدود اوليه باقي مانده و ارتباط جنسي خود را هميشه با ترس نپذيرفته شدن ادامه دهند.
درگفتگوهاي باز و عاشقانه هر يک از افراد مي تواند به راحتي خواست ها و نيازهاي خود را در راه رسيدن به ارضاي جنسي بي پرده بيان کند. اين امر به رابطه شما، انرژي و نيرويي تازه مي بخشد و روحيه اي در شما ايجاد مي کند که هر روز پيش از گذشته طرف خود را بخواهيد. بنابراين سعي کنيد راههاي متفاوت راضي کردن همسر خود را در اين نوع ارتباطات پيدا کنيد. زوج هايي که در اين زمينه موفق هستند، اگر چندين فرزند هم داشته باشند باز هم مي توانند به راحتي وقت خاصي را براي اين امر اختصاص دهند حتي اگر فرزندان آنها بسيار کوچک بوده و نياز به حمايت و مراقبت بيشتري داشته باشند

اين راهها، روش هاي اثبات شده اي براي بازگرداندن علاقه و احساس به زندگي مشترک شما مي باشد:
• اولويت بندي: برقراري ارتباط جنسي را اولين اولويت خود قرار دهيد و هيچ گاه آنرا به ''بعدا'' موکول نکنيد. اجازه ندهيد حضور بچه ها و يا مسائل کاري مانع انجام دادن اين کار شود.
• زمان: براي معاشقه زمان بگذاريد يا به عبارت ديگر براي اين کار زمان به وجود آوريد. بر روي علايق خود تمرکز کنيد و وقت مناسبي را صرف بازسازي اعتماد و علاقه طرف مقابل نسبت به خودتان کنيد.
• لمس کردن: دست زدن نشان دهنده عشق ورزيدن است. دستهايتان را به دست يکديگر بسپاريد، با ملايمت هم را در آغوش بگيريد و همديگر را ببوسيد. به هم به حمام برويد و دوش بگيريد.
• عشق: ايجاد فضاي رمانتيک، بوس و کنار، و
عشوه گري از مواردي هستند که کيفيت رابطه جنسي را بالا مي برند.
• بازي: هيجان داشته باشيد، با هم شوخي کنيد و راههاي جديد را در سکس کشف کنيد.
• صحبت: احساسات و خواست هاي خود را با يکديگر در ميان بگذاريد، در مقابل گفته هاي او از خود واکنش نشان داده و دوباره از نو خود را نيرومند سازيد.پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۴ |

دخترها بدونند   

صفاتی که  بسرها در دخترها جستجو ميکنند

۱.باهوش و زيرک باشه

۲.صفات زنانه داشته باشه(تا می تونين هورمون بخورين)

۳.شنونده خوبی باشه

۴.شوخ وبذله گو باشه

۵.دقت وتوجه داشته باشه

۶.بامحبت ومهربان باشه

۷.ادب ونزاکت را رعايت کند

۸.در ارايش افراط نکنه(قابله توجه خانوم های که يه خروار می مالن)

۹.باکلاس باشه اما کلاس خرکی نذارهپنجشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۴ |

بسرها بدونند   

 صفاتی که دخترها دربسرها جستجوميکنند

۱.خوش تيب وخوش برخورد باشه

۲.باشخصيت باشه

۳.مودب و خوش بيان باشه

۴.باهوش و زيرک باشه

۵.شوخ وبذله گو باشه

۶.خوش بين باشه ومتکبر نباشه

۷.هر چی ميگه نگه باشهپنجشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۴ |
روش start & stop (استفاده از متد ماستر و جانسون)
روش start & stop در نزدیکی

يكي از روشهاي موثر براي رهايي از انزال زود رس روش start & stop نام دارد. در اين روش شما به فعاليت جنسي پرداخته و بعد از آنكه تحريك شما به حداكثر رسيد و درست پيش از آنكه ارگاسم شويد، دست از فعاليت برداشته و براي مدت كوتاهي هيچ تحريكي انجام نمي دهيد. هر چند در ابتدا ممكن است مشكل به نظر برسد ولي به مرور زمان شما از لذت جنسي زيادي بهره مند خواهيد شد. يكي از بهترين راههاي انجام اين روش آنست كه در ابتدا از روش 4 به 1 شروع و بعد به تدريج آنرا افزايش داده و به 9 به 1 برسانيد. يعني در آميزش هاي اول چهار بار آلت خود را وارد واژن نموده و بعد مكث كنيد و دوباره چهار بار وارد نموده و مجددا چند ثانيه صبركنيد و همين طور ادامه دهيد تا نهايتا به انزال برسيد. بسته به وضعيت بدني خود ميتوانيد در طول چند هفته يا چند ماه تعداد دفعات تحريك را بتدريج افزايش داده و در نهايت به بهترين حالت آن يعني نه بار ورود آلت تناسلي و يكبار توقف(9 به 1) برسانيد

روش تحريک و توقف به شما ياد ميدهد چطور زمان انزالتان را تنظيم کنيد.: فرد به حالتی شبيه خود ارضايی با دست خودش را تحريک ميکند يا از شريک جنسی اش می خواهد که اين کار را برايش انجام دهد و درست پيش از رسيدن به انزال توقف ميکند، اين کار را برای سه بار انجام می دهد و برای بار چهارم می تواند به انزال برسد.(برای چند هفته اول با دست خالی و بعد با ژلهای لغزنده کننده اين تمرين را نجام بدهيد که مقاومت را بالا ببريد). از زمانی که اين برنامه را ميشنويد و ميخواهيد تمرينها را شروع کنيد، به مدت ۲ تا ۳ هفته سعی کنيد رابطه جنسی نداشته باشيد. اگر به اين اصل پايبند باشيد نتيجه بسيار بهتری ميگيريد چون مغزتان گيج نمی شود که تحريکات مختلفی را دريافت می کند و به هر کدام بايد پاسخ خاصی بدهد.

حتما با شريک جنسی تان از قبل صحبت کنيد که اين مسئله باعث کدورت نشود. در ضمن در اين مدت ارتباط فيزيکی تان را با هم نگهداريد مثل نوازش کردن و بوسيدن و غيره. بعد از ۲ يا ۳ هفته ميتوانيد رابطه را کم کم شروع کنيد اما باز هم اول يک يا دو بار به مرحله انزال برسيد ولی حرکت را کم کنيد يا متوقف کنيد و بگذاريد حالت تحريک از بين برود و برای بار سوم ميتوانيد به انزال برسيد. در ضمن کشيدن نفس عميق هم در به تعويق انداختن انزال و کنترل روی زمان آن نقش موثری دارد. اين تمرين برای همسرتان ممکن است کمی سخت باشد چون مراحل پيوسته نيست بنابراين حتما قبل از آن با هم صحبت بکنيد.بعد از شش ماه اين تمرين را بطور پيوسته انجام نتيجه آن را خواهيد ديد.

در اين متد مرد درمرحله نزديك انزال حركات جنسي را متوقف و پس از فروكش كردن احساس انزال حركات را ادامه مي دهد و اين كار را چند بار تكرار مي كند و سپس اجازه مي دهد انزال صورت گيرد با اين روش فرد پس از مدتي مي تواند زمان انزال خود را بالا ببرد

استفاده از متد ماستر و جانسون:

اين شيوه شامل يادگيری تشخيص و کنترل احساسی است که منجر به ارگاسم می شود. اين روش نياز به اراده و تمرين دارد ولی بسيار موثر است. ماستر و جانسون، شامل تحريک سکسی توسط خود فرد يا زوج جنسی می باشد. انجام تحريک تا رسيدن به نزديکی قله (ارگاسم) و متوقف کردن آن است. اين کار در چند نوبت و اوقات مختلف انجام می شود و به تدريج زمان هر تحريک افزايش می يابد تا فرد احساس می کند زمان طولانی تری را صرف هر بار تحريک می نمايد پس از چند نوبت و چند روز تمرين انجام نزديکی شروع می شود. مرد به پشت می خوابد و به آرامی کار نزديکی انجام می شود. به محض اينکه تحريک به قله نزديک می شود با علامت دادن به زن (پارتنر) مدتی حالت ريلکس به خود گرفته و مجددا نزديکی شروع می شود.

تکنيک فشار:

فشار سر آلت يا انتهای آلت قبل از انزال سبب عقب افتادن ارگاسم می شود. اين حالت سبب کم شدن تجمع خون در آلت و کاهش نعوظ (ارکسيون) می شود


squeeze technique تكنيك فشردن :

روش فشردن در دهه ي ۶۰ ميلادي توسط مسترز و جانسون ارائه شد
در اين متد فرد ويا شريك جنسي وي را از لحاظ جنسي به آرامي تحريك ميكند ، سپس هنگامي كه فرد به نزديك لحظهء انزال رسيد ، با انگشتهاي نشانه و شصت حلقه اي به دور آلت درست ميكند و محكم آنرا ميفشارد تا وقتي كه فشار جنسي فروكش كند. سپس مجددا مراحل بالا را براي سه بار تكرار ميكنند و دفعهء سوم اجازهء انزال را ميدهند .با تكرار اين كار 1 تا 2 مرتبه در هفته كنترل جنسي انها بالا ميرود و زمان نزديكي را ميتوانند افزايش دهند

روش معاشقه در درمان انزال زود رس

یکی از دلایل انزال زود رس اینه که آقایان تشریفات آغازین یک رابطه را برای خانومها به جا نمیارن مانند معاشقه و بوسیدن. اگر این تشریفات انجام بگیره آقایان به مشکل زود انزالی برخورد نمی کنن، این هم به این دلیله که زمان انزال در خانومها طولانیتر از آقایان هست و بدین ترتیب زمانی بیشتری طول میکشه که آقایان به انزال برسند و زمان انزال آقایان به زمان انزال در خانومها نزدیکتر می شود و بنا به تعریف زود انزالی اتفاق نمی افته.

بعضی وقتها زمان انزال جنسی در خانومها بسیار طولانی هست و در این صورت باید تشریفات مفصل تری انجام بگیره. بعضی از اوقات خانومها در حین یک رابطه جنسی حواسشون به جاهای دیگه هست ولی مردها همیشه حواسشون کاملا متمرکزه و این باعث میشه که مردها زودتر از خانومها به انزال برسند.


اگر شما به اين حالت دچاريد تا زماني كه معالجه شويد سعي كنيد قبل از دخول و تحريك آلت با نوازش نواحي حساس مثل لاله گوش و سينه ها و نواحي گردن و ....و نيز سكس دهاني به ويژه تحريك كليتوريس ( چوچوله ) كه بنا به اعتقاد بسياري از اهل فن حساسترين نقطه زن و در حقيقت آلت جنسي اوست كه بسيار حساس مي باشد و نبايد با آن خشن رفتار نمود زن را ارضا نمود. مي توانيد در صورت ارضا شدن با توسل به اين اعمال موقتا شريك جنسي تان را ارضا نماييد تا در مان شويد.
روش معاشقه در درمان انزال زود رس
معاشقه به عنوان راهی برای رفع انزال زودرس

ا اون مردي در سكس موفق هست كه همه مقدمات مثل نوازش و .... را راعايت كند تا زمان زمان انزال به ارگاسم زن نزديك باشد. سكس بعضي افراد 1 ساالي 2 ساعت طول ميكشه ولي ازاين يكي دو ساعت فقط 30 ثانيه به دخول مرد ميرسه. اينجاست كه ديگه چيزي به اسم زود انزالي وجود نداره و زن هم راضيه. بعضي تا سكس را شروع ميكنند ميرند سراغ اصل كار و رو هم رفته 10 دقيقه هم طول نميكشه . خوب معلومه كه با 10 دقيقه زن ارضاء نميشه. شما ميتوانيد با نوازش -سكس دهاني و ... زن را به ارگاسم برسونيد. اين كارها نه تنها حرارت آلت تناسلي را پايين مياره(منظورم از حرارت هيجان است) بلكه اگه باز هم زود انزال بشه زن ناراضي نيست.چون ارضاء شده.


آقايان عزيز بهتر است که ياد بگيرند که قرار نيست هر زمان که آلتشان احساس آمادگي کرد رابطه جنسي براي آنان فراهم و مهيا باشد! قرار نيست که از سر کار خسته و کوفته به خانه بيايد و شب هنگام هوس کنيد که رابطه هم داشته باشيد! صبح هم که بايد برويد سر کار !! اين شيوه ارتباطات براي مردان خود راه ديگري براي تعليم زود انزالي است . خانمها بايد بدانند که اين رابطه زماني که قرار است شکل بگيرد بايد تمام افکارشان را از هر بدبختي يا نگراني يا هر چيز ديگري براي مدتي خالي کنند. بايد بدانند که اين زمان براي آنهاست و به اصطلاح تايم اوت از زندگي نيست! از همه مهمتر اين شيوه به حدي هم زن و هم مرد را خسته خواهد کرد که توان براي فعاليت مازاد را براي آنان نخواهد گذاشت . در نتيجه بايد از اين به بعد شبي را براي شب مورد نظر از قبل مشخص کنند. اين مسئله اين خوبي را دارد که اولاٌ از قبل طرفين آمادگي اين شب را دارند و مي توانند خود را مهيا کنند. ( لباس مهماني بپوشند و خود را تميز کنند و شام عاشقانه اي را در کنار همسر و حتي بچه ها داشته باشند و تغييراتي که مي توان به آن فکر کرد و هر سري با انجام آن تجربه شيرين تري داشت ) از طرف ديگر اين روش نمي گذارد که تنور روابط عاشقانه و جنسي به سمت مکانيکي شدن پيش برود . در روزهاي ديگر معاشقه زمان طبيعي خود را طي خواهد کرد و صرفاٌ معاشقه هاي عاشقانه خواهد بود و نه رابطه ( گرچه اين پروسجر چنان نفسي را از طرفين خواهد گرفت که مطمئناٌ فقط منتظر شب جشن خواهند بود و در طول روزهاي ديگر به بالاتر از معاشقه کشيده نخواهند شد ) . فايده ديگر اين است که در طول روزهاي ديگر مرد و زن هرکدام زمان دارند انرژي از دست رفته را از طريق غذا و ورزش به بدن برگردانند.

مردان در طول تحريک هستند اما آنها نيز در حال تحريک زوحين از طريق اورال سکس هستند و در اين حين مسلماٌ زنها نيز ارگاسم خواهند شد . ارگاسم در بعضي از مردان مي تواند باعث خستگي و يا نياز به خواب گردد ( عدم ورزش و آمادگي بدن دليل عمده اين مورد مي تواند باشد ) مي توان با خوابهاي کوتاه مدت ( نيم يا يک ساعت ) به بدن استراحت لازمه را داد. مي توان با دوش و حمام هاي گرم جنسي (توصيه که ده ها براير اين روش بهتر از روش خواب است! ) کاملاٌ شرايط را به حالت قبل از انزال بکشانند .

اگر شما به اين حالت دچاريد تا زماني كه معالجه شويد سعي كنيد قبل از دخول و تحريك آلت با نوازش نواحي حساس مثل لاله گوش و سينه ها و نواحي گردن و ....و نيز آمیزش دهاني به ويژه تحريك كليتوريس كه بنا به اعتقاد بسياري از اهل فن حساسترين نقطه زن و در حقيقت آلت جنسي اوست كه بسيار حساس مي باشد و نبايد با آن خشن رفتار نمود زن را ارضا نمود. مي توانيد در صورت ارضا شدن با توسل به اين اعمال موقتا شريك جنسي تان را ارضا نماييد تا درمان شويد.

منبع : جنس مخالفپنجشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۴ |

انزال زود رس چیست؟

انـزال زود رس بـه انـزالی غیر قابل کنترل گفته می شود که قـبـل از نـزدیـکـی و انـجـام رابطه ی جنسی و یا مدت زمان بسـیـار کـمـی پـس از آن بـا میزان تحریک  کم و خلاف میل فـرد انـجـام گیـرد. ایـن مسئـلـه مـی تـواند بـاعث نارضایتی جـنسـی در هـر دو طــرف شـده و اضـطـراب نـاشـی از ایـن مشـکـل را بیشـتـر کنـد. انـزال زود رس یکی از متداول ترین نـارسایی های جنسی در مردان می باشد و ممکن است برای هر مردی در بعضی مراحل زندگی رخ دهد.

عوامل انزال زودرس

اکثر موارد انزال زود رس فاقد عامل یا دلیل خاص است. با بالاتر رفتن تجربه ی جنسی و سن، مردها یاد می گیرند که ارگاسم خود را به تاخیر بیندازند. انزال زود رس ممکن است با یک شریک جنسی جدید و در موقعیت های خاص اتفاق بیفتد، یا اینکه مدت زمانی طولانی باشد که فرد ارگاسم نشده باشد. عوامل روانی مثل اضطراب، احساس گناه، یا افسردگی نیز ممکن است منجر به انزال زودرس شوند. در برخی موارد، انزال زودرس ممکن است به خاطر عوامل پزشکی مثل مشکلات هورمونی، آسیب های جسمی و یا عوارض جانبی بعضی داروها باشد.

علائم انزال زودرس

نشانه ی اصلی انزال زودرس، انزالی غیر قابل کنترل است که قبل از نزدیکی و انجام رابطه ی جنسی و یا مدت زمان بسیار کمی پس از آن اتفاق بیفتد. این انزال با میزان تحریک  کم و خلاف میل فرد انجام گیرد.

روش تشخیص انزال زود رس

متخصص و پزشک مربوطه سابقه ی جنسی و پزشکی شما را بررسی خواهد کرد و آزمایشات کلی را انجام خواهد داد. ممکن است پزشک بخواهد با همسر شما نیز صحبت کند، چون انزال زود رس ممکن است دلایل بسیاری داشته باشد. پزشک مربوطه آزمایشات لازم را انجام می دهد تا مشکلات پزشکی فرد را بررسی کند.


درمان انزال زود رس
تمرين ماهيچه های کف لگن

اين تمرين روی ماهيچه هايی کار می کند که مسئول نعوظ و انزال در مردان هستند. برای پيدا کردن آن ها در حين ادرار کردن، ادرار خود را نگاه داريد و سپس رها کنيد. ممکن است مدتی طول بکشد تا اين عضله ها را پيدا کنيد و بتوانيد آنها را کنترل کنيد. بعد از شناسايی اين ماهيچه ها حتی در حالت عادی هم (در حين ديدن تلويزيون، کار و غيره) می توانيد مرتبا آنها را منقبض کرده برای چند ثانيه نگاه داريد و سپس رها کنيد. پس اول مدتی وقت صرف کنيد تا اين عضلات را پيدا کنيد. بعد که ديگر بدون ادرار کردن هم آنها را تحت کنترل داشتيد ميتوانيد از دو سری ۱۰ تايی صبح و شب يعنی ۲۰ تا صبح و۲۰ تا شب شروع کنيد و عضلاتتان را منقبض کنيد، برای چند ۱ تا ۳ثانيه نگهداريد و بعد رها کنيد. هر هفته ۱۰ تا به اين تمرينها اضافه کنيد زمانی که تعداد آنها رسيد به ۵۰ يا ۶۰ تا صبح و۵۰ تا ۶۰ تا شب همين عدد آن را نگهداريد. وقتی که به انجام تمرينها عادت ميکنيد ديگر حتی لازم نيست که فقط صبح آنها را انجام دهيد ميتوانيد در طول روز آنها را به مرور انجام دهيد. در ضمن اگر عضلات کف لگن قوی داشته باشيد دچار عوارض بالا رفتن سن هم نخواهيد شد چون اکثرا در افراد کهنسال قدرت نعوظ کم ميشود وزاويه آلت به سمت پايين تغيير ميکند اما با داشتن عضلات کف لگن قوی اين عوارض بسيار کمتر ميشوند.

اين را تاکيد کنم که نتيجه اين تمرين ها حداقل پس از شش ماه اگر بطور مرتب انجام شوند بروز می کنند. توقع تاثير يک شبه نداشته باشيد.


روش كگل

 

درمان انزال زود رس به روش كگل


برای اطلاع از این روش به لینک ذیل بروید :


تاثیر تمرینات کگل(کیگل) در روابط زناشویی

راههای درمان زود انزالی:

گزارش روش های ناموفق در درمان زود انزالی


استفاده از حنا

من اين راه را فقط بصورت اتفاقي از چند نفر بومي شنيدم و هيچ ايده اي در موردش ندارم. از نظر تئوري ماليدن حنا به آلت مي تواند باعث دير انزالي گردد اما اينکه واقعاٌ در عمل هم اين نتيجه را بدهد و داراي موارد جانبي هم نباشد چيزيست که من اطلاعي از آن ندارم. حنا در سطح پوست باعث سفت شدن آن مي گردد ( گرچه بعداٌ پوست سياه رنگ مي شود و شکل وحشتناکي بخود مي گيرد! ) اين بوميان ماهي گيراني بودند که مدام مجبور بودند طنابهاي ضخيم آويخته به تور ماهيگيري را با دست بکشند. آنها به کف دستهاي خود حنا مي زدند و با ضخيم کردن پوست کف دست مانع از ايجاد جراحت برروي سطح دست مي شدند. اين افراد ادعا مي کردند که با استفاده از حنا پوست آلت خود را ضخيم مي کنند و ديگر از تحريکات شديد خبري نيست و در نتيجه مدت زمان طولاني مشغول رابطه هستند و تنها به ارگاسم رسيدن روحي در آنان باعث انزال مي گردد...چقدر اين ماجرا مي تواند صحت داشته باشد من نمي دانم و اين تنها توسط تحقيقاتي که دانشجويان گياه شناسي و دارو سازي مي توانند انجام دهند معلوم خواهد شد. شايد بتوانند داروي جديدي را به ثبت برسانند ..

 پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۴ |

رابطه انزال زودرس و اعتماد به نفس

مراجعي داشتم كه ضمن تشكر از مطالبي كه در سلامت مطرح مي‌كنيم از اين موضوع گله داشت كه مسايل غيرواضح بيان مي‌شود!

این آقا می گفت حدود یك سال پیش ازدواج كرده و از ارتباط جنسی اش احساس رضایت ندارد و همین مساله باعث شده در مسایل روزمره زندگی هم دچار مشکل شوند....

خوشبختانه این مرد جوان به مشکل خود آگاه شده و به موقع در جست وجوی راه حل برآمد. جالب است بدانید انزال زودرس به انزال غیرقابل كنترلی گفته می شود كه به دفعات و برخلاف میل شخص و بدون كنترل؛ قبل از نزدیكی یا مدت زمان بسیار كمی پس از آن و با میزان تحریك كم و خلاف میل فرد انجام می گیرد. هر چند معیار زمانی دقیقی برای این اختلال وجود ندارد.

در تعداد زیادی از متون، انزالی كه كمتر از 2 دقیقه و بدون كنترل شخص روی دهد را انزال زودرس می گویند. این مساله می تواند موجب نارضایتی جنسی در دو طرف شود و اضطراب ناشی از این مشكل را تشدید کند. اغلب این افراد دچار مشكل عصبی می شوند و از این مشكل خود بسیار شرمگین و ناراحت هستند. این افراد مضطرب هستند و از اینكه نمی توانند تماس جنسی موفقی داشته باشند در رنج و عذاب به سر می برند.

این اضطراب می تواند سبب تشدید مشكل فوق شود. شرطی شدن، عوامل فرهنگی، ازدواج های پرتنش، همچنین تجربه جنسی كم در اوایل ازدواج، عوامل روانی، مصرف مواد، برخی عوامل پزشكی و... می توانند موجب انزال زودرس شوند. تكرار این مساله و سركوفت زدن های احتمالی از طرف شریك جنسی، موجب بروز اختلال در عزت نفس فرد شده و آن را دچار اشكال می کند. اعتماد به نفس پایین نیز می تواند موجب تشدید مجدد انزال زودرس شود. این اعتماد به نفس در موفقیت ها تقویت می شود و در شكست ها و ناكامی ها افول می كند. بنابراین این 2 مساله انزال زودرس و اعتماد به نفس می تواند رابطه تنگاتنگی داشته و موجب تقویت یا افول یكدیگر شوند چرا كه یكی از عوامل مهم و موثر در انزال زودرس، عدم اعتماد به نفس برای شروع یا اداره كردن خوب یك رابطه جنسی است.پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۴ |

چشم‌های ما از بدو تولد همین اندازه بوده‌اند، اما رشد دماغ و گوش ما هیچ‌وقت متوقف نمی‌شوند .

***********************************************

هر تکه کاغذ را نمی‌توان بیش از 9 بار تا کرد .

***********************************************

در هرم خئوپوس در مصر که 2600 سال قبل از مبلاد ساخته شده است، به اندازه‌ای سنگ به کار رفته که می‌توان با آن دیواری آجری به ارتفاع 50 سانتی‌متر دور دنیا ساخت .

***********************************************

اگرتمام رگ‌های خونی را در یک خط بگذاریم، تقریبا 97000 کیلومتر می‌شود .

***********************************************

وقتی مگس بر روی یک میله فولادی می‌نشیند، میله فولادی به اندازه دو میلیونیم میلیمتر خم می‌شود .

***********************************************

آمریکا تا 50 میلیون سال دیگر دو نیم خواهد شد .

***********************************************

عدد 2520 را می‌توان بر اعداد 1 تا 10 تقسیم نمود، بدون آن‌که خارج قسمت کسری داشته باشد .

***********************************************

30 برابر مردمی که امروزه بر سطح زمین زندگی می‌کنند، در زیر خاک مدفون شده‌اند .

***********************************************

تنها حیوانی که نمی‌تواند شنا کند، شتر است .

***********************************************

شیشه در ظاهر جامد به نظر می‌رسد ولی در واقع مایعی است که بسیار کند حرکت می‌کند .

***********************************************

در هر ثانیه بیش از 5000 بیلیون بیلیون الکترون به صفحه تلویزیون برخورد می‌کند و تصویری را که شما تماشا می‌کنید، بوجود می‌آورد .

***********************************************

شانس شبیه بودن دو اثر انگشت، یک به 64 میلیارد است .

***********************************************

یک لیتر سرکه در زمستان سنگین‌تر از تابستان است .

***********************************************

قد انسان تا 20، 25 سالگی و گاها 40 سالگی بلند می‌شود و از چهل سالگی به بعد، قد انسان هر دو سال حدود 6 میلی‌متر کوتاه می‌شود .

***********************************************

فقط با از دست دادن یک درصد از آب بدن، احساس تشنگی می‌کنیم !

***********************************************

دهان انسان روزانه یک لیتر بزاق تولید می‌کند .

***********************************************

چیتا یا یوزپلنگ سریع‌ترین حیوان خشکی است. او در عرض فقط 3 ثانیه 100 کیلومتر در ساعت سرعت می‌گیرد. رکوردی که حتی سریع‌ترین خودروهای فراری هم نتوانسته‌اند بشکنند .

***********************************************

کرم‌های ابرشیم در 56 روز، 86 هزار برابر خود غذا می‌خورند .

***********************************************

تنها قسمت بدن که خون ندارد، قرینه چشم است .

***********************************************

شتر در 3 دقیقه 95 لیتر آب می‌خوردپنجشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۴ |
رایحه تند و تیز و بی همتای پوست بدن انسان می تواند دو گونه از حشرات را به سوی خود جذب کند. نشانه ای که می تواند برای درمان و کنترل بیماری های مالاریا و تب زرد بسیار کلیدی و حیاتی باشد.

به گزارش مهر، شدت رایحه پوست بدن انسان در میان تمامی جاندارانی که بر روی زمین ساکن هستند مانند ندارد. ویژه بودن رایحه بدن انسان از آن رو است که تقریبا تمامی بخشهای بدن انسان رایحه خاص خود دارند در حالی که موجودات میکروسکوپی که بر روی بدن انسان زندگی می کنند نیز هر کدام از خود رایحه ای ایجاد می کنند.

بر اساس مطالعات جدید این بوی تند و تیز و قوی دست کم دو گونه از حشرات را به سوی خود جذب می کند و درک عاملی که منجر به جذب این حشرات می شود می تواند در پیشگیری از گسترش بیماری هایی از قبیل مالاریا و تب زرد جلوگیری کند.

به گفته محققان دانشگاه «واگنینگن» میکروارگانیزم‌هایی که بر روی پوست بدن انسان زندگی می کنند از مواد موجود بر روی پوست و تعریق بدن برای متابولیسم خود استفاده می کنند و مواد غیر فراّر را به مواد فراّر تبدیل می کنند. محققان با بررسی ساختار شیمیایی عرق بدن انسان دریافتند مواد فراّر موجود در عرق بدن می تواند عامل تعیین کننده برای انسان دوستی حشرات باشد در حالی که این حشرات می توانند ناقل بیماری های مهلک مانند مالاریا یا تب زرد باشند.

عرق بدن انسان ترکیبی پیچیده از دی اکسید کربن، آمونیاک، اسید لاکتیک و هفت اسید کربوکسیلی دیگر است که این اسیدها رایحه عرق را ایجاد کرده و همین هفت اسید کربوکسیلی حشرات را به شدت به سوی خود جذب می کند.

در حالی که انسانها همواره بر این باور بوده اند که بدن حیوانات نسبت به انسان از بوی ناخوشایندتری برخوردار است اما مطالعات نشان می دهند تعداد مواد بودار فرار بر روی پوست حیواناتی مانند پرنده ها و پستانداران بسیار کمتر از انسانها است. برای مثال بر روی پرهای مرغ و موهای زرافه تنها چند اسید کربوکسیل یافته شده است.

محققان برای انجام این تحقیق توزیع، عملکرد و میزان ترشحات غدد مختلف پوستی بدن انسان را با دیگر جانداران مقایسه کردند که بر اساس این مطالعه بوی بدن انسان از بوی بدن بسیاری از جانداران تندتر و ناخوشایندتر است. از سویی دیگر مطالعه بر روی حشرات نشان داده است که این جانداران کودکان و افرادی که بوی خوب بدهند را کمتر نیش می زنند.


پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۴ |

تصور رایج از گیاهان این است که سرعت و ریتم زندگی در میان آنها بسیار کند است اما به نظر می آید سرعت بالای شکار یک گیاه گوشتخوار آن را در میان دیگر گیاهان به یک استثنای قابل توجه تبدیل کرده است.

به گزارش مهر، بر اساس مطالعه ای که توسط انجمن رویال و محققان دانشگاه گرینوبل انجام گرفته است، گونه گیاهی Bladderwort یکی از سریعترین گیاهان گوشتخوار در جهان است که می تواند با سرعتی باورنکردنی شکار خود را به درون حفره کیسه مانندی فروبکشد. سرعت بلعیدن شکار در این گیاه کمتر از یک میلی ثانیه است از این رو این گیاه به یکی از پرسرعت ترین موجودات قلمرو گیاهان تبدیل شده است.

گیاه مشهور و حشره خوار "دیونیا" نسبت به این گیاه صد برابر کندتر است. محققان با استفاده از دوربینهای تصویربرداری پرسرعت و میکروسکوپهای قدرتمند توانستند مراحل به دام افتادن شکار را در سه دسته از گونه Bladderwort تصویربرداری کنند.

تصاویر به ثبت رسیده نشان می دهند غده موجود در هر یک از این گیاهان در ابتدا مقداری آب به بیرون پرتاب می کند که با این کار از میزان تورم تله یا همان غده کاسته و انرژی الاستیک در آن ذخیره می شود و در مرحله دوم انرژی الاستیک ذخیره شده آزاد شده و شکار به درون تله مکیده می شود.

زمانی که تارهای حساس دریچه تله گیاهی تحریک می شوند، عملیات شکار آغاز می شود و به دلیل وجود فشار درونی، دریچه تله به صورت خودکار آمادگی کشیدن اجسام به داخل را دارد. با پرتاب آب به بیرون از تله، گیاه شکار را که تارهای دریچه تله را تحریک کرده به داخل مکیده و در تله به سرعت بسته می شود و سپس آنزیمهای ترشح شده درون غده گیاه، شکار را به تدریج هضم می کند.

اغلب شکار این گیاه گوشتخوار را سخت پوستان کوچک تشکیل می دهند، اما گاه پیش می آید که جاندارانی بزرگتر مانند کرمها و یا بچه وزغ ها به دام این گیاه خونخوار افتاده و نیمی از بدن خود را از دست می دهند.

بر اساس گزارش دیسکاوری، محققان معتقدند با ترکیب تصاویر به دست آمده از این مطالعه می توانند به مکانیزم دقیق شکار در این گیاه گوشتخوار پی ببرند تا در نهایت بتوانند آنچه در هنگام باز و بسته شدن دهانه تله، در سطح مولکولی گیاه رخ می دهد را دریابند. همچنین محققان باور دارند این مطالعات روزی می تواند به بهبود ابزارهای میکروفلودیک منتهی شود، ابزارهایی مانند چاپگرها و آزمایشگاه های تراشه ای که از مواد طبیعی مانند خون و DNA نمونه برداری می کنند.


پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۴ |
برای اینکه مغز زمان پاسخگویی اش را سرعت بخشد، آن چیزی را که قرار است برای تان اتفاق بیافتد را پیش بینی می‌کند. به صورت تخصصی تر، مخچه حرکات بدن تان را مانیتور می‌کند و می‌تواند بین حس های مورد انتظار و غیر منتظره فرق قایل شود که عموما به کنار گذاشتن کم یا کامل احساسات مورد انتظار منتج می‌شود آن هم در حالی که مغز دقت خیلی بیشتری به احساسات غیر منتظره دارد.

بنابراین زمانیکه خودتان را قلقلک می‌دهید، مغزتان احساسات مربوط به آن را رد می‌کند، اینطور می‌شود که قلقلک دادن خودتان بی اهمیت شمرده می‌شود، درست مانند زمانیکه تایپ می‌کنید و مغزتان به شکل قابل توجهی حس لامسه در انگشتان تان را ناکنش ور می‌کند به شکلی که شما به این قضیه توجهی ندارید مگر اینکه به عمد به آن فکر کنید. این همان نوع اتفاقی است که هنگام قلقلک دادن خودتان رخ می‌دهد.

محققان در «کالج دانشگاهی لندن» این موضوع را به وسیله اسکن مغز افراد طی زمانی که کف دست شان توسط آزمونگران و خودشان لمس می‌شد، بررسی کردند. اسکن های مغز نشان داد وقتی که لمس توسط عاملی خارجی حادث شد، سیستم حسی مغز (درگیر پردازش لمس) و بخش قدامی‌مغز (درگیر پردازش لذت) بسیار قوی تر از زمانیکه لمس توسط خود افراد حادث می‌شود، واکنش نشان می‌دهند.

در این مورد، مغز از اطلاعات حرکات انگشت و بازوها و اطلاعات دیداری برای پیش بینی کردن لمس استفاده می‌کند.
بنابراین، شما نمی‌توانید خودتان را قلقلک دهید چرا که هیچ عامل غافلگیر کننده ایی وجود ندارد.


پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۴ |

با لبخند زدن از ابتلا .به آنفولانزا و سرماخوردگی جلوگیری کنید.


خنده عملکرد ایمنی بدن شما را تقویت می‌کند چراکه شما احساس آرامش بیشتری دارید. با لبخند زدن از ابتلا به آنفولانزا و سرماخوردگی نیز می‌توانید جلوگیری کنید.

1. .لبخند جذابتان می کند..

همه ما به سمت افرادیکه لبخند می زنند کشیده می شویم. لبخند یک کشش و جذبه فوری ایجاد می کند. دوست داریم نسبت به آنها شناخت پیدا کنیم..

2. لبخند حال و هوایتان را تغییر می دهد..

دفعه بعدی که احساس بی حوصلگی و ناراحتی کردید، لبخند بزنید. لبخند به بدن حقه می زند..

3. لبخند مسری است..

لبخند زدن برایتان شادی می آورد. با لبخند زدن فضای محیط را هم شادتر می کنید و اطرافیان را مانند آهن ربا به سمت خود می کشید..

4. لبخند زدن استرس را از بین می برد.

وقتی استرس دارید، لبخند بزنید. با اینکار استرستان کمتر می شود و می توانید برای بهبود اوضاع وارد عمل شوید..

5. لبخند زدن سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند..

به این دلیل عملکرد ایمنی بدن تقویت می شود که شما احساس آرامش بیشتری دارید. با لبخند زدن از ابتلا .به آنفولانزا و سرماخوردگی جلوگیری کنید.

6. لبخند زدن فشارخونتان را پایین می آورد..

وقتی لبخند می زنید، فشارخونتان به طرز قابل توجهی پایین می آید. لبخند بزنید و خودتان امتحان کنید.

7. لبخند زدن اندورفین، سروتونین و مسکن های طبیعی بدن را آزاد می کند.

تحقیقات نشان داده است که لبخند زدن با تولید این سه ماده در بدن باعث بهبود روحیه می شود. می توان گفت لبخند زدن یک داروی مسکن طبیعی است.

8. لبخند زدن چهره تان را جوانتر نشان می دهد..

عضلاتی که برای لبخند زدن استفاده می شوند صورت را بالا می کشند. پس نیازی به کشیدن پوست صورتتان ندارید، سعی کنید همیشه لبخند بزنید.

9. لبخند زدن باعث می شود موفق به نظر برسید..

به نظر می رسد که افرادیکه لبخند می زنند اعتماد به نفس بالاتری دارند و در کارشان بیشتر پیشرفت می کنند..

10. لبخند زدن کمک می کند مثبت اندیش باشید..

لبخند بزنید.. حالا سعی کنید بدون از بین رفتن آن لبخند به یک مسئله منفی فکر کنید. خیلی سخت است. وقتی لبخند می زنیم بدن ما به بقیه بدن پیغام می فرستد که “زندگی خوب پیش می رود “. پس با لبخند زدن از افسردگی، استرس و نگرانی دور بمانید.پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۴ |
تحقیقی بر روی اولویت‌های قد از نظر جنس مخالف بر روی مردان و زنان انجام گرفته است. كلیشه این است كه زنان مردان قدبلند را دوست دارند، یعنی مردانی كه حداقل از خودشان بلندتر باشند و مردان هم زنان كوتاه‌قدتر را دوست دارند (برحسب قد خودشان).
 
نتایج نشان می‌دهد كه مردان انعطاف‌پذیری بیشتری درمورد بلندی یا كوتاهی قد طرف مقابلشان نشان می‌دهند. جالب است بدانید كه نتایج این تحقیق نشان داده است كه خانم‌ها با بالاتر رفتن سنشان بیشتر در این زمینه كوتاه می‌آیند. البته میانگین در خانم‌های سن‌بالاتر یكسان بود اما مرز بالا و پایین آن كم شده بود. در مردان الگوی چندان مشخصی به دست نیامد كه با افزایش سن مرز بالایی قد دلخواه افزایش یابد.

----------------------------------------

نمونه اطلاعات

محدوده سن 65-18 سال

از 1249 مرد

از 1458 زن

قد متوسط زنان در نمونه 165 سانتیمتر

قد متوسط مردان در نمونه 178 سانتیمتر

----------------------------------------

سوالی كه پرسیده شد:

چه محدوده قدی به نظر شما برای جنس مخالفتان جذاب‌تر است؟

شركت‌كننده‌ها می‌توانستند مرز بالا و پایین، بین 120 سانتیمتر تا 210 سانتیمتر را انتخاب كنند.

اولویت‌های قد

زنان و مردان
    * میانگین متوسط قد دلخواه زنان برای مردان 4 سانتیمتر كوتاهتر بود كه محدوده ایدآل كلی 5/12 سانتیمتر كوتاه‌تر تا 4 سانتیمتر بلندتر بوده است.
    * میانگین متوسط قد دلخواه مردان برای زنان 20 سانتیمتر بلندتر بود كه محدوده ایدآل كلی 5/13 سانتیمتر بلندتر تا 5/26 سانتیمتر بلندتر بوده است.

زنان كوتاه‌قد
    * قد متوسط 156 سانتیمتر
    * قد بین 170 سانتیمتر تا 182 سانتیمتر را برای مردان ترجیح می‌دادند
    * اولویت متوسط گروه 178 سانتیمتر بوده است

زنان با قد متوسط
    * قد متوسط 165 سانتیمتر
    * قد بین 175 سانتیمتر تا 187 سانتیمتر را برای مردان ترجیح می‌دادند
    * اولویت متوسط گروه 182 سانتیمتر بوده است

زنان بلندقد
    * قد متوسط 174 سانتیمتر
    * قد بین 178 سانتیمتر تا 193 سانتیمتر را برای مردان ترجیح می‌دادند
    * اولویت متوسط گروه 188 سانتیمتر بوده است

زنان به طوركل
    * متوسط قد ایدآل مردان برای خانم‌ها به‌طور‌كلی 178 سانتیمتر تا 183 سانتیمتر بوده است.
    * هر سه گروه از زنان به‌طور متوسط 13 تا 15 سانتیمتر بین محدوده ایدآلشان فاصله وجود دارد.
    * هرچه زنان كوتاه‌قدتر باشند، درمقایسه با زنان با قد متوسط و بلند، مرز پایین قد ایدآلشان برای مردان بالاتر است.

مردان كوتاه‌قد
    * قد متوسط 169 سانتیمتر
    * قد بین 157 سانتیمتر تا 173 سانتیمتر را برای زنان ترجیح می‌دهند
    * اولویت متوسط گروه 165 سانتیمتر بوده است

مردان با قد متوسط
    * قد متوسط 178 سانتیمتر
    * قد بین 160 سانتیمتر تا 5/176 سانتیمتر را برای زنان ترجیح می‌دهند
    * اولویت متوسط گروه 168 سانتیمتر بوده است

مردان بلندقد
    * قد متوسط 187 سانتیمتر
    * قد بین 162 سانتیمتر تا 180 سانتیمتر را برای زنان ترجیح می‌دهند
    * اولویت متوسط گروه 171 سانتیمتر بوده است

مردان به‌طور كل
    * متوسط قد ایدآل زنان برای مردان به‌طور‌كلی 5/162 سانتیمتر تا 173 سانتیمتر بوده است.

    * هر سه گروه از زنان به‌طور متوسط 13 تا 15 سانتیمتر بین محدوده ایدآلشان فاصله وجود دارد (درست مثل زنان).

    * فقط مردان كوتاه‌قد  به طور متوسط زنان بلندقدتری را ایدآل می‌دانستند، مرز بلندترین در محدوده ایدآل مردان برایمردان با قد متوسط و بلند پایین‌تر از قد متوسط هر گروه است.

خلاصه
اگر تفاوت‌های قد مردان و زنان را درنظر بگیرید (مردان بلندتر هستند)، جهت‌گیری مردان در قد دلخواهشان برای جنس مخالف تقریباً متضاد است. به‌طور متوسط  زنان ترجیح می‌دهند كه طرف‌مقابلشان 8/0 سانتیمتر تا 14 سانتیمتر از خودشان بلندتر باشد (این میزان قبل از حساب كردن متوسط مقدار، 5/13 تا 5/26 سانتیمتر بوده است). مردان ترجیح می‌دهند كه زنان 5/12 تا 4 سانتیمتر از آنها كوتاه‌تر باشند. درنتیجه، محدوده‌ قابل‌قبول برای مردان به‌طورمتوسط 5/2 سانتیمتر وسیع‌تر است. این 5/2 سانتیمتر در مرز بلندتر محدوده قابل‌قبول است.
 
بنابراین، مردان گزارش می‌كنند كه به سمت زنان بلندقدتر جذب می‌شوند درحالیكه برای زنان این مسئله در جهت متضاد صادق نیست. اولویت قابل‌قبول برای زنان كمی بالاتر از قد متوسط جنس خود آنها است. از دیدگاه تكاملی این كاملاً با عقل جور درمی‌آید. انتخاب اولویت در هر جنسیت باید برعكس باشد و در مردان انعطاف‌پذیری بیشتری دیده می‌شود زیراكه زنان قدرت انتخاب قوی‌تری اعمال می‌كنند.

نتایج این تحقیق كاملاً با نتایج به‌دست آمده از تحقیقات قبلی مطابقت می‌كند. در تحقیقی كه توسط گیلیس و آوریس در 1980 انجام گرفت، فقط در 2 زوج از 720 زوج مرد كوتاه‌تر از زن بود. در تحقیقی كه توسط هانسلی در سال 1994 انجام گرفت، زنان مردانی را ترجیح می‌دادند كه 182 سانتیمتر قد داشتند. در تحقیق كمرون در سال 1978، 100 درصد از زنان اعلام كردند كه دوست دارند با مردانی باشند كه 10 سانتیمتر از نه بلندتر باشند.


پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۴ |
گل ها هدایای خاطره انگیزی هستند و خشک کردن آنها می تواند تا همیشه آن خاطره را برای ما زنده نگاه دارد . برای خشک کردن انواع گل با این مطلب همراه باشید..

روش پرس کردن گلها :دستگاه پرس از دو صفحه ی نئوپان که دارای سوراخهایی در 4 طرف بوده تشکیل شده است که به وسیله ی پیچ و مهره روی هم بسته میشوند. در روش پرس کردن ابتدا گلها را در لای روزنامه قرار میدهیم.
 
سپس آنها را بین دو صفحه دستگاه پرس میگذاریم و پیچ را محکم کرده تا گلها کاملاً تحت فشار باشند و خشک شوند. گلها را طوری بین روزنامه قرار دهید که فرم آن بهم نخورد و قسمت روی گل به طرف پایین باشد.

گلهای جعفری و داودی را بهتر است با روش پرس کردن خشک نکنند بلکه آنها را در روی جعبه در هوای آزاد طوری که سر آنها بالا باشد خشک کنند.

گلهایی از قبیل ژریرا، بنفشه، داودی مینیاتوری، مارگیرت، و همچنین گلها و برگهایی که ارتفاع و عمق کمتری دارند، را میتوان با روش پرس کردن، خشک کرد.

در موقع چیدن گل، وسط آن را با دست فشار دهید تا برای پرس شدن آماده شود. اگر دستگاه پرس در دسترس نباشد میتوان از تعدادی کتاب سنگین برای این کار استفاده کرد.

بسیاری از گیاهان را میتوان با مواد شیمیایی جاذب الرطوبه خشک کرد. مخصوصاً گیاهان حساس مانند ارکیده و لیلیوم که در مواد شیمیایی بهتر خشک میشوند.

موادی را که برای خشک کردن گلها بکار میبرند عبارت است از: سیلیکا ژل، بُراز، نمک، اسید بوریک، زاج، آرد ذرت و شن. سبکترین و مناسبترین ماده شیمیایی براز است که برای کارهای هنری و خشک کردن گلها مورد استفاده قرار میگیرد که در داروخانهها موجود است. البته سیلیکا ژل را هم میتوان از داروخانه خریداری کرد.

برای خشک کردن گل توسط براز: ابتدا مقداری از ماده را داخل ظرفی میریزیم و گل را به آرامی در روی آن قرار میدهیم. سپس مقداری براز را روی گل میپاشیم و هر از چند گاهی ظرف را تکان میدهیم تا براز کاملاً روی تمام گلبرگها را بپوشاند.

اگر براز حالت چسبندگی داشت کمی آرد ذرت را با آن مخلوط میکنیم تا از چسبندگی مواد به گل جلوگیری شود.

روش خشک کردن گلها بوسیله شن :برای این منظور میتوان از شنهای ساحل دریا استفاده کرد. ابتدا شنها را شسته تا کاملاً تمیز شوند. سپس گلها را در داخل شن میخوابانیم. باید دقت داشته باشیم که سنگریزههای درشت در میان شنها نباشد تا آسیبی به گلبرگهای گل وارد نشود.

خشک کردن با مواد شیمیایی نظیر سیلیکا ژل :سیلیکا ژل یک ماده شیمیایی است که نوع مرغوب آن به رنگ آبی آسمانی است. این ماده وقتی که رطوبت به خود میگیرد به رنگ صورتی میشود. ولی میتوان دوباره از آن استفاده کرد. برای این منظور آن را در فر گاز قرار میدهیم تا خشک شود و دوباره به رنگ آبی در آید.
 
به وسیلهی فرو بردن کاغذ تورنسل در سیلیکا ژل میفهمیم که سیلیکا رطوبت دارد یا خیر. اگر مرطوب باشد رنگ کاغذ تورنسل تغییر میکند. توجه داشته باشید که هر یک از مواد شیمیایی خشک کننده بعد از هر بار مصرف دوباره قابل استفاده هستند.

سیلیکا ژل کاملاً رطوبت را از گل میگیرد و باعث میشود که بعد از آن هم گل رطوبت به خود نگیرد. دانههای سیلیکا ژل کمی درشت هستند و باید آنها را بوسیله آسیاب و یا وسایل دیگر خرد کنیم و به وسیله چای صاف کن آن را روی گل بپاشیم تا دانههای درشت سیلیکا ژل لای گلبرگها فرو نرود. معمولاً ارتفاع شاخه گلی را که در مواد شیمیایی خشک می کنیم باید 2 تا 5/2سانتیمتر باشد. هر طوری که گل را در مواد بگذاریم به همان شکل خشک خواهد شد. معمولاً برای خشک کردن گلهای حساسی چون لیلیوم، آنتریوم و ... از مواد شیمیایی استفاده میکنیم تا شکل ظاهری گل تغییر نکند.

طربقه ی پرس کردن گلها بوسیله کتاب :هرگاه دستگاه خاص پرس در دسترس ما نبود از کتابهای سنگین برای خشک کردن گل استفاده میکنیم. بدین طریق که گلها را لای کاغذ با روزنامه قرار داده و در بین صفحات کتاب پایینی قرار میدهیم. سپس یک آجر، اتو با هر وسیلهی سنگین را روی کتابها میگذاریم. البته توجه داشته باشید که از روزنامه با چاپ مشکی استفاده میکنیم و روزنامه با چاپ رنگی برای این کار مناسب نیست و رطوبت به خود نمیگیرد.
 
سعی میکنیم وسط گلهایی را که کمی برجستگی دارند با انگشت فشار دهیم تا کاملاً خوابیده شوند. در روزهای اول هر 12 ساعت یک بار به گلها سر میزنیم و اگر ممکن باشد روزنامههای آنها را عوض میکنیم تا سریعتر خشک شوند. مدت خشک شدن گلها در این روش 10الی 12روز میباشد. برای خشک کردن انواع برگها، گل بنفشه، ژریرا و داودی و مینیاتوری این روش مناسب است.

خشک کردن گلها در محلول گلیسیرین و آب داغ :برای میوههای خوشهای (مثل انگور) و شاخههای آکالیپتوس از این روش استفاده میشود. بدین صورت که یک قسمت گلیسیرین را با دو قسمت آب مخلوط میکنیم (ابتدا مقداری نمک را در آب داغ حل میکنیم) و شاخهها را در آن فرو میکنیم.

زمانی که برگها مقداری رطوبت داشته باشند متوجه میشویم که به اندازه کافی گلیسیرین به آنها رسیده و خشک شدهاند. با استفاده از این روش برگها نرمی و لطافت خود را حفظ میکنند. گل رز، کاملیا و میوههای خوشهای را با این روش خشک میکنند.

برای سریعتر خشک کردن گلها میتوانیم از روش اتو کردن استفاده کنیم. گل را در بین دستمال کاغذی قرار میدهیم و چند روزنامه در زیرو روی آن قرار میدهیم سپس آن را با اتو خشک میکنیم. اما این روش خیلی برای خشک کردن گل مناسبت نیست زیرا رنگ گل در این روش مقداری تغییر میکند.


پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۴ |
- یک زن هرگز از ابراز عشقهای مرد زندگیش خسته نخواهد شد . به زبان آوردن دوستت دارم موجب می شود که زن به عشق واقعی مرد زندگیش پی ببرد و آن را احساس کند .

- یک زن به دریافت عاشقانه چند شاخه گل ، هدایای کوچک و ابراز عشقهای بی اختیار ، عشق می ورزد .

- زمانی که مردی به زنی چند شاخه گل تقدیم می کند و یا یادداشت های عاشقانه اش را نثارش می دارد ، به آن زن اجازه می دهد تا بداند تا چه اندازه منحصر به فرد است .

-وقتی زنی عاشق می شود ، احساس زیبایی و زنانگی در او به چندین برابر می رسد .

- نوازش یک زن به او قدرت و انگیزه برای زندگی کردن می بخشاید .

- یک زن همیشه دوست دارد از عشق همسرش نسبت به خودش مطمئن شود .

- پیش از اینکه زنی قادر به احساس عمیق برقراری رابطه جسمانی باشد ، به احساس عشق ، نوازش و ملاطفت نیاز دارد .

- زنان ابتدا کیمیای روح و عاطفه را احساس می کنند و بعد به کیمیای جسم پی می برند .

- لحظاتی که مرد ، دستهای زنی را در دست می گیرد و او را لمس می کند ، لحظاتی هستند که زن به آنها عشق می ورزد .

- هدف یک زن در برقراری رابطه جسمانی ، شور شهوانی نیست. بلکه مقصود او لذت بردن از صمیمیت ، عشق و ملاطفت در کنار شور جسمانی است .

- هنگامی که زنی بداند فقط اوست که راه به قلب شریک زندگیش دارد ، در عرش سیر خواهد کرد .

- یک زن هرگز مشکلاتش را دسته بندی نمی کند ، در صورتی که زمانی که غمگین و ناراحت باشد ، تمامی مشکلاتش از کوچک و بزرگ به دلش هجوم می آورند .

- یک زن هنگامی سکوت می کند که دردهای نهفته در دلش بسیار عمیق است و یا اینکه به مرد مقابلش آنقدر اعتماد ندارد که سخن دل با او بگوید .

- وقتی مردی با دلسوزی و توجه به مشکلات زن گوش می سپارد و از ارائه راه حل می پرهیزد ، احساس عشق و بلوغ را در او دو چندان می کند .

- مردان و زنان در برابر فشارهای عصبی واکنش های متفاوتی از خود نشان می دهند . دراینگونه مواقع زن نیازمند نزدیکی و درک طرف مقابلش می باشد ، در صورتی که مرد به تنهایی احتیاج دارد .

- هنگامی که اظهارات و اعمال زنی بیهوده تلقی می گردد ، او برای مطرح شدن شروع به ابراز نظریات مخالف و عدم توافق می کند .

-به جرات می توان گفت به جز در موارد انگشت شماری ، هیچ چیز بیش از سخن گفتن بر علیه یک زن به او آسیب نمی رساند .

- زن درست مثل یک موج است ، به هنگامی که عشق در قلبش به ظهور می نشیند ، اعتماد به نفسش در حرکتی مواج به اوج می رسد .

- هنگامی که موج احساسات یک زن به اوج می رسد ، به هیچ عنوان محدودیتی در ارائه عشق نمی بیند .

- مردها همواره باید بدانند که هر گاه زنی رنج و عصبانیت خود را بیرون بریزد و آشکار نماید ، احساس آسایش و آرامش بیشتری می کند .

- این نکته را به خاطر بسپارید که هر گاه زنی در اوج فوران خشم و غم قرار گرفته باشد ، به هیچ عنوان تقصیری را به گردن نمی گیرد .

- وقتی زنی از موضوعی می رنجد ، مرد باید ضمن همدردی با او نشان دهد که برای غم او نگران است ، سپس سکوت اختیار کند تا آن زن بتواند احساس همدردی اش را حس کند .

- دردناک ترین مسائل برای بعضی از زنان ، عدم پذیرش ، قضاوت نادرست و ترک شدن است ، چراکه امکان دارد این باورها در عمق ضمیر ناخودآگاهشان آنان را به سوی این تصور نادرست سوق دهد که لیاقتشان بیش از این نیست .

- ماهیت یک زن ، درخواست تایید امور است .

-در صورتی که مردی در مقابل پیشنهادات یک زن از خود مقاومت نشان دهد ، زن با این حال که مفهوم این مقاومت را درک می کند ، اما هیچ گونه توجهی به آن نشان نمی دهد . ولی در این زمان احساس می کند که مرد به او احترام نمی گذارد .

- بسیاری از زنان به این علت که نمی خواهند کسی ایشان را نیازمند بداند ، نیازهایشان را انکار می کنند .

- حتی در صورتی که زنی بپندارد نیازها و خواسته هایش برآورده نخواهند شد ، اجتناب از بیان آنها و قصد انجام دادن تمام کارها به تنهایی ، اشتباه بزرگی است .

- یک زن باید بیاموزد که چطور نیازها و تمایلات خود را بدون نکوهش و یا تزلزل ابراز دارد و این نکته از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است .

- امروزه بسیاری از زنان از اینکه عشق می ورزند ، اما در عوض چیزی دریافت نمی کنند ، رنج می کشند ، آنان به دنبال وقفه ای می گردند تا در این زمان تنها به خود بیندیشند و توجه کنند و در خلال آن وجودشان را بهتر کنکاش و کشف کنند .

- یک زن جوان در اوج جوانی مایل است برای برآوردن تمایلات شریک زندگیش خودش را فدا کند .

- یک زن بطور ذاتی از توانایی نامحدودی در شاداب ساختن دیگران برخوردار است .اما وقتی آن زن لبخند می‌زند ، لبخندش به این معنا نیست که در اوج شادابی و خوشحالی قرار دارد .

-همیشه زنان به همان اندازه ای که در توان دارند . بخشش می کنند و در این زمان به خاطر می آورند هنگامی که آنان به بخشش نیاز داشتند ، تا حدودی کمتر از این اندازه ، به ایشان بخشیده شده است.

-اغلب زنان با آنچه همسرشان می خواهد به راحتی موافقت می کنند ، اما این کار به این معنا نیست که خواسته همسرشان دقیقا همان باشد که آنان می خواهند .

- یک زن ، هرگز به کارهای خودش و همسرش امتیاز نمی دهد ، بلکه شوهرش را آزاد می گذارد و تصور می‌کند او نیز به همین ترتبیب آزادش گذاشته است .

- وقتی زنی به ثبت امتیازات می پردازد ، ممکن است موضوع بسیار کوچکی در نظرش به اندازه امری بسیار بزرگ به شمار آید . پس امکان دارد یک شاخه گل سرخ بتواند برای شما امتیازات فراوانی به همراه داشته باشد.

- یک احساس پنهان در درون زن به او می گوید نمی خواهم خواسته هایم را برایش بگویم ، اگر عشق او به من واقعی باشد ، خودش از نیازهایم مطلع می گردد .

-مردان و زنان باید به خاطر داشته باشند که همسرشان به هیچ عنوان خود بخود از نیازهایشان ، مطلع نیست .

- زنان نمی پسندند که شوهرانشان ، برآورده ساختن نیازهایشان را به دست فراموشی بسپارند . به همین علت ، دست از نق زدن بر می دارند و به حمایت شوهرانشان می پردازند .

- یک زن باید احساس کند که مورد احترام قرار گرفته و به بهترین وجه در خاطرها می ماند . در این صورت نادیده گرفته شدن برایش همچون امری است که دربخش انتهایی فهرست شخصیتش قرار می گیرد .


پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۴ |
این عقیده که مردان از مریخ و زنان از ونوس آمده‌اند و دیدگاه بسیار متفاوتی نسبت به مقوله عشق دارند به هیچ وجه درست نیست.

تحقیقات دانشمندان نشان می‌دهد زمانی که پای عشق به میان می‌آید مغز مردان و زنان دقیقا به یک شکل به این موضوع عکس‌العمل نشان می‌دهد و تفاوت زیادی از این نظر بین دو جنس مذکر و مونث وجود ندارد.

در کتاب پر فروش سال 1992 این طور ادعا شده بود که مردان و زنان نسبت به عشق و ارتباط با جنس مخالف دیدگاه بسیار متفاوتی دارند. این تفاوت به قدری زیاد است که گویی آن‌ها از دو سیاره متفاوت پا به زمین گذاشته‌اند.

اما آخرین تحقیقات انجام شده در این مورد نشان می‌دهد در زمینه عکس‌العمل انسان‌ها نسبت به عشق مغز زنان و مردان به یک شکل عمل می‌کند.

پروفسور سمیر زکی و پروفسور حان رومایا از دانشگاه کالج لندن فعالیت زنان و مردان را بعد از تجربه کردن عشق مورد بررسی قرار دادند.

در این مطالعات آن‌ها از 24 داوطلب خواستند به تصاویر فرد مورد علاقه خود نگاه کنند و در همین زمان با استفاده از روش تصویربرداری مغناطیسی (fMRI) از مغز آن‌ها عکس‌برداری شد. تمام افرادی که در این مطالعات شرکت داشتند دارای رده سنی بین 19 تا 47 بوده و طول مدت رابطه عاشقانه آن‌ها نیز بین 4 ماه تا 23 سال بود. نیمی از افراد شرکت کننده در این تحقیقات مذکر و نیم دیگر نیز مونث بودند.

از تمام این افراد خواسته شد احساس خود را در مورد فرد مورد علاقه خود قبل و بعد از تصویربرداری مغزی اعلام کنند.

با انجام این مطالعات مشخص شد الگوی فعالیت مغزی در بین زنان و مردان خصوصا در قسمت‌هایی که سرشار از عصب‌های dopaminergic هستند که نقش مهمی در بروز احساسات خوشایند در بدن انسان دارند یکسان است. این قسمت‌ها شامل هیپوتالاموس، فضای میانی بطنی، هیپوکمپوس و بخش‌های دیگر بودند.

فعالیت عصب‌های این بخش ‌هم‌چنین به شدت تحت تاثیر هورمون‌هایی مانند اکسی‌توسین و سروتونین قرار می‌گیرند که نقش مهمی در تنظیم احساسات، روابط و تعاملات بین انسان‌ها دارند.

این مطالعات هم‌چنین نشان داد که عشق واقعا می‌تواند انسان‌ها را کور کند. عشق می‌تواند باعث غیر فعال شدن شدید بخش‌هایی مهمی از کورتکس مغزی شود. به محض آن‌که افراد عاشق به عکس فرد مورد علاقه خود نگاه می‌کنند این قسمت و هم‌چنین بخش‌هایی که نقش مهمی در قضاوت دارند غیر فعال می‌شوند.

پروفسور زکی در این باره گفت: حس بینایی نقش مهمی در تحریک عشق در انسان‌ها دارد و می‌تواند باعث به هم خوردن تعادل در مغز انسان شود.

مطالعات قبلی هم اثبات کرده بود با وجود آن‌که این احساسات در انسان بسیار پیچیده هستند، فعالیت‌های مغزی و الگوهای آن در بین زنان و مردان تقریبا مشابه با هم هستند و فقط به قسمت‌های کوچکی در مغز مرتبط هستند.
عشق مانند اعتیاد است. احساس علاقه می‌تواند مانند یک اعتیاد قدرتمند در بدن انسان شکل بگیرد و جدایی می‌تواند تاثیرات بسیار مخربی روی ذهن و روان انسان‌ها داشته باشد.

دقیقا به همین دلیل است که جدایی از همسر یا فرد مورد علاقه یکی از سخت‌ترین تجربیاتی است که هر فرد ممکن است در زندگی خود داشته باشد. بررسی‌های دیگر هم نشان داده بود عشق باعث فعال شدن همان قسمت‌هایی از مغز می‌شود که در هنگام مصرف داروهای مسکن به کاهش درد منجر می‌شود.
 
زمانی که شما در مورد فرد مورد علاقه خود صحبت می‌کنید همان قسمت‌هایی از مغز شما فعال می‌شوند که در زمانی که شما یک جایزه بزرگ را می‌برید و یا مواد مخدر مصرف می‌کنید شروع به کار می‌کنند. بر خلاف تصور قبلی دانشمندان این فرآیندها در هر دو جنس مرد و زن یکسان است.


پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۴ |

معیارهای زیبایی در ایران و مقایسه آن با کشورهای دیگر جالب است که برخی از آنها در ادامه آمده است.


ایران
آمار جراحی بینی در كشور ما آنچنان بالا رفته است كه می‌توان گفت در تهران سالانه 30 هزار جراحی بینی انجام می‌شود بنابراین با كمی‌اغماض می‌توان گفت در ایران داشتن یك بینی زیبا معیار زیبایی است.

آسیای جنوبی
ساكنان جنوب شرقی آسیا داشتن پوست سفید را نشان دهنده زیبایی می‌دانند به همین دلیل استفاده از لوازم آرایشی وبهداشتی در این منطقه بسیار زیاد است.

غرب آفریقا
در این مناطق هر چه وزن بیشتر وخط های كششی بیشتری داشته باشید جذاب ترید به همین دلیل خانواده‌ها دختران دم بخت را به مراكز افزایش وزن می‌فرستند.

كره جنوبی
در كره آنهایی كه دارای پلك‌های زیبا باشند جذاب ترند به همین دلیل جراحی پلك در این كشور دارای طرفداران بسیار زیادی است زیرا كره‌ای ها خواهان چشم‌های درشت و پلك های زیبا هستند.

فرانسه
فرانسوی‌ها علارغم اینكه در معدن لوازم آرایش به سر می‌برند معتقد هستند كه همان چهره واقعی خودشان زیبااست و نباید تغییری بر روی ان ایجاد كنند.

نیوزلند
نیوزلندی‌ها برای زیبا كردن خود سعی می‌كنند سر وصورت خود را با لوازم خالكوبی خالكوبی كنند.

چین
چینی‌ها معتقد هستند بلند قدترین آنها خوشگل تر است اما متاسفانه نمی‌توانند كار زیادی برروی قد و قواره خود انجام دهند.پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۴ |
فروردین
فروردین نام نخستین ماه از فصل بهار و روز نوزدهم هر ماه در گاه شماری اعتدالی خورشیدی است. در اوستا و پارسی باستان فرورتینام، در پهلوی فرورتین و در فارسی فروردین گفته شده که به معنای فروردهای پاکان و فروهرهای ایرانیان است. بنا به عقیده پیشینیان، ده روز پیش از آغاز هر سال فروهر در گذشتگان که با روان و وجدان از تن جدا گشته، برای سرکشی خان و مان دیرین خود فرود می آیند و ده شبانه روز روی زمین به سر می‌برند. به مناسبت فرود آمدن فروهرهای نیکان، هنگام نوروز را جشن فروردین خوانده اند. فروهران در ده روز آخر سال بر زمین هستند و بامداد نوروز پیش از بر آمدن آفتاب، به دنیای دیگر می‌روند.

اردیبهشت
طبیعت

اردیبهشت نام دومین ماه سال و روز دوم هر ماه در گاه‌شماری اعتدالی خورشیدی است. در اوستا اشاوهیشتا و در پهلوی اشاوهیشت و در فارسی اردیبهشت گفته شده که کلمه‌ای است مرکب از دو جزء: جزء اول “اشا” از جمله لغاتی است که معنی آن بسیار منبسط است، راستی و درستی، تقدس، قانون و آئین ایزدی، پاکی…. و بسیار هم در اوستا به کار برده شده است. جزء دیگر این کلمه که واژه “وهیشت” باشد. صفت عالی است به معنای بهترین، بهشت فارسی به معنی فردوس از همین کلمه است. در عالم روحانی نماینده صفت راستی و پاکی و تقدس اهورامزداست و در عالم مادی نگهبانی کلیه آتش های روی زمین به او سپرده شده است. در معنی ترکیب لغت اردیبهشت “مانند بهشت” هم آمده است.

خرداد
طبیعت

خرداد نام سومین ماه سال و روز ششم در گاه‌شمار اعتدالی خورشیدی است. در اوستا و پارسی باستان هئوروتات ،در پهلوی خردات و در فارسی خورداد یا خرداد گفته شده که کلمه ای است مرکب از دو جزء: جزء هئوروه که صفت است به معنای رسا، همه، درست و کامل. دوم تات که پسوند است برای اسم مونث، بنابراین هئوروتات به معنای کمال و رسایی است. ایزدان تیر و باد و فروردین از همکاران خرداد می‌باشند. خرداد نماینده رسایی و کمال اهورامزداست و در گیتی به نگهبانی آب گماشته شده است.

تیر
تماشای جنگل در جزیره

تیر نام چهارمین ماه سال و روز سیزدهم هر ماه گاه‌شماری اعتدالی خورشیدی است. در اوستا تیشریه، در پهلوی تیشتر و در فارسی صورت تغییر یافته آن یعنی تیر گفته شده که یکی از ایزدان است و به ستاره شعرای یمانی اطلاق می‌شود. فرشته مزبور نگهبان باران است و به کوشش او زمین پاک، از باران بهره مند می‌شود و کشتزارها سیراب می‌گردد. تیشتر را در زبان های اروپایی سیریوس خوانده اند. هر گاه تیشتر از اسمان سر بزند و بدرخشد مژده ریزش باران می‌دهد. این کلمه را نباید با واژه عربی به معنی سهم اشتباه کرد.

مرداد
جنگل

مرداد نام پنجمین ماه سال و روز هفتم هر ماه در گاه‌شماری اعتدالی خورشیدی است. در اوستا امرتات ،در پهلوی امرداد و در فارسی امرداد گفته شده که کلمه ای است مرکب از سه جزء:اول “ا” ادات نفی به معنی نه، دوم “مرتا” به معنی مردنی و نابود شدنی نیست و سوم تات که پسوند و دال بر مونث است. بنابراین امرداد یعنی بی مرگی و آسیب ندیدنی یا جاودانی. پس واژه “مرداد” به غلط استعمال می‌شود. در ادبیات مزدیسنا امرداد یکی از امشاسپندان است که نگهبانی نباتات با اوست.
در مزدیسنا شخص باید به صفات مشخصه پنج امشاسپند دیگر که عبارتند از:
نیک اندیشی، صلح و سازش، راستی و درستی، فروتنی و محبت به همنوع، تامین اسایش و امنیت بشر مجهز باشد تا به کمال مطلوب همه که از خصایص امرداد است نایل گردد.

شهریور
جنگل

شهریور نام ششمین ماه سال و روز چهارم هر ماه در گاه‌شماری اعتدالی خورشیدی است. در اوستا خشتروئیریه، در پهلوی شتریور و در فارسی شهریور می‌دانند. کلمه ای است مرکب از دو جزء: خشتر که در اوستا و پارسی باستان و سانسکریت به معنی کشور و پادشاهی است و جزء دوم صفت است از ور به معنی برتری دادن وئیر یه یعنی برگزیده و آرزو شده و جمعاً یعنی کشور منتخب یا پادشاهی برگزیده . این ترکیب بارها در اوستا به معنی بهشت یا کشور آسمانی اهورامزدا آمده است. شهریور در جهان روحانی نماینده پادشاهی ایزدی و فر و اقتدار خداوندی است و در جهان مادی پاسبان فلزات. چون نگهبانی فلزات با اوستاو را دستگیر فقرا و ایزد رحم و مروت خوانده اند. روایت شده است شهریور آزرده و دلتنگ می‌شود از کسی که سیم و زر را بد به کار اندازد یا بگذارد که زنگ بزند.

مهر
محیط زیست

در سانسکریت میترا، در اوستا و پارسی میثر و در پهلوی میتر و در فارسی مهر گفته می‌شود. که از ریشه سانسکریت آمده به معنی پیوستن. اغلب خاورشناسان معنی اصلی مهر را واسطه و میانجی ذکر کرده اند. مهر واسطه است میان آفریدگار و آفریدگان. میثره در سانسکریت به معنی دوستی و پروردگار و روشنایی و فروغ است و در اوستا فرشته روشنایی و پاسبان راستی و پیمان است. مهر ایزد هماره بیدار و نیرومند است و برای یاری کردن راستگویان و بر انداختن دروغگویان و پیمان شکنان در تکاپوست.
 
مهر از برای محافظت عهد و پیمان و میثاق مردم گماشته شده است. از این رو فرشته فروغ و روشنایی نیز هست که هیچ چیز ار او پوشیده نمی‌ماند. برای آن که از عهده نگهبانی بر آید اهورامزدا به او هزار گوش و ده هزار چشم داده است. مقام مهر در بالای کوه “هرا” است، انجایی که نه روز است و نه شب، نه گرم است و نه سرد، نه ناخوشی و نه کثافت .مهر از آنجا بر ممالک آریایی نگران است. این آرامگاه خود به پهنای کره زمین است یعنی مهر در همه جا حاضر است و با شنیدن آوای ستمدیدگان آگاه گشته به یاری آنان می‌شتابد.

آیین مهر در دین مسیح نیز مشهود است. ایزد مهر در اصل بجز ایزد خورشید بوده است اما بعدها آندو را یکی دانسته اند. مورخان یونانی مهر را به نام میترس یاد کرده اند و کر کرده اند که ایرانیان خورشید را به اسم “میترس” می‌ستایند.از این خبر پیداست که در یک قرن پیش از میلاد مسیح آندو با یکدیگر مخلوط شده اند. نگهبانی ماه هفتم و روز شانزدهم هر ماه را به عهده ایزد مهر است.

آبان
محیط زیست

در اوستا آپ در پارسی باستان آپی و در فارسی آب گفته می‌شود. در اوستا بارها “آپ” به معنی فرشته نگهبان آب استعمال شده و همه جا به صیغه جمع آمده است. نام ماه هشتم از سال خورشیدی و نام روز دهم از هر ماه را، آبان می دانند. ایزد آبان موکل بر آهن است و تدبیر امور و مصالح ماه به او تعلق دارد. به سبب آنکه “زو” که یکی از پادشاهان ایران بود در این روز با افراسیاب جنگ کرده، او را شکست داده، تعاقب نمود و از ملک خویش بیرون کرد، ایرانیان این روز را جشن می گیرند، دیگر آنکه چون مدت هشت سال در ایران باران نبارید مردم بسیار تلف گردیده و بعضی به ملک دیگر رفتند. عاقبت در همین روز باران شروع به باریدن کرد و بنابراین ایرانیان این روز را جشن کنند. آفتاب در این ماه در برج عقرب یا کژدم قرار می‌گیرد.

آذر
محیط زیست

در اوستا آتر، آثر، در پارسی باستان آتر، در پهلوی آتر، و در فارسی آذر می‌گویند. آذر فرشته نگهبان آتش و یکی از بزرگتری ایزدان است. آریائیان(هندوان و ایزدان) بیش از دیگر اقوام به عنصر آتش اهمیت می دادند. ایزد آذر نزد هندوان ،آگنی خولنده شده و در “ودا” (کتاب کهن و مقدس هندوان) از خدایان بزرگ به شمار رفته است. آفت اب در این ماه در برج قوس یاکماندار قرار می گیرد.

دی
زمستان، یخ ، برف رودخانه

در اوستا داثوش یا دادها به معنی آفریننده، دادار و آفریدگار است و غالبا صفت اهورامزدا است و آن از مصدر “دا” به معنی دادن و افریدن است. در خود اوستا صفت دثوش (=دی)برای تعیین دهمین ماه استعمال شده است. در میان سی روز ماه، روزهای هشتم و بیست و سوم به دی (آفریدگار،دثوش) موسوم است. برای اینکه سه روز موسوم به “دی” با هم اشتباه نشوند نام هر یک را به نام روز بعد می‌پیوندند. مثلا روز هشتم را “دی باز” و روز پانزدهم را “دی بمهر” و….دی نام ملکی است که تدبیر امور و مصالح روز و ماه دی به او تعلق دارد.

بهمن
برف

در اوستا وهومنه ،در پهلوی وهومن، در فارسی وهمن یا بهمن گفته شده که کلمه ای است مرکب از دو جزء: “وهو” به معنی خوب و نیک و “مند” از ریشه من به معنی منش: پس یعنی بهمنش، نیک اندیش، نیک نهاد. نخستین آفریده اهورامزدا است و یکی از بزرگترین ایزدان مزدیسنا. در عالم روحانی مظهر اندیشه نیک و خرد و توانایی خداوند است. انسان را از عقل و تدبیر بهره بخشید تا او را به آفریدگار نزدیک کند. یکی از وظایف بهمن این است که به گفتار نیک را تعلیم می دهد و از هرزه گویی باز می‌دارد.
 
خروس که از مرغکان مقدس به شمار می‌رود و در سپیده دم با بانگ خویش دیو ظلمت را رانده، مردم را به برخاستن و عبادت و کشت و کار می‌خواند، ویژه بهمن است. همچنین لباس سفید هم از آن وهمن است. همه جانوران سودمند به حمایت بهمن سپرده شده اند و کشتار در بهمن روز منع شده است. بنا به نوشته ابوریحان بیرونی جانوران سودمند به حمایت بهمن سپرده شده اند و کشتار در بهمن روز منع شده است. بهمن اسم گیاهی است که به ویژه در جشن بهمنجه خورده می‌شود و در طب نیز این گیاه معروف است.

اسفند
دویدن در برف زمستانی

در اوستا اسپنتا آرمیتی، در پهلوی اسپندر، در فارسی سپندار مذ، سفندارمذ، اسفندارمذ، و گاه به تخفیف سپندار و اسفند گفته شده که کلمه ای است مرکب از دو جزء: سپند، که صفت است به معنی پاک و مقدس، یا ارمئتی هم مرکب از دو جزء: اول آرم که قید است به معنی درست، شاید و بجا. دوم متی از مصدر من به من معنی اندیشیدن. بنابراین ارمتی به معنی فروتنی، بردباری و سازگاری است و سپنته آرمتی به معنی بردباری و فروتنی مقدس است. در پهلوی آن را خرد و کامل ترجمه کرده اند.
 
سپندارمذ یکی از امشاسپندان است که مونث و دختر اهورامزدا خوانده شده است. وی موظف است که همواره زمین را خرم ، آباد، پاک و بارور نگه دارد، هر که به کشت و کار بپردازد و خاکی را آباد کند خشنودی اسپندارمذ را فراهم کرده است و آسایش در روی زمین سپرده به دست اوست و خود زمین نیز نماینده این ایزد بردبار و شکیباست و مخصوصاً مظهر وفا و اطاعت و صلح و سازش است. بیدمشک گل مخصوص سپندارمذ می‌باشد


پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۴ |

براساس تحقیقی جدید افراد خوش سیما نه فقط از شانس بیشتری برخوردارند بلكه برخلاف تصورات قدیمی از مردم عادی باهوش تر هم هستند!


تحقیقات انجام شده در انگلیس و آمریكا نشان می دهد بهره هوشی این افراد 14 درجه از حد میانگین بالاتر است.

این یافته ها، داستان كم هوش یا نادان بودن زنان و مردان زیبا را زیر سوال می برد.

براساس تحقیقات دانشكده اقتصاد لندن، به نظر می رسد افرادی كه از زیبایی بهره مندند معمولا همسرانی را انتخاب می كنند كه علاوه بر زیبایی از فكر خوب نیز برخوردارند.

فرزندان این زوج هر دو خصیصه زیبایی و دانایی را از والدین خود به ارث می برند كه باعث ساخته شدن یك پیوند ژنتیكی بین نسل های بعدی آنها می شود.

به گفته این محققان، جذابیت ظاهری با هوش عمومی ارتباط زیادی دارد و این مساله ارتباطی با سطح اجتماعی، سایز بدن و سلامتی ندارد.

این مساله در بین مردان قوی تر از زنان است.

این بررسی در انگلستان نشان داد كه بهره هوشی مردان جذاب 13.6 درجه بالاتر از حد میانگین دارند در حالی كه این میزان در زنان 14 درجه است.

این تحقیقات بر اساس بررسی ملی پیشرفت كودك انجام شد كه بر روی 17 هزار و 419 تن از زمان تولد آنها در ماه مارس سال 1958 صورت گرفت.

در آمریكا نیز تحقیقاتی مشابه بر روی 35 هزار نفر انجام گرفته بود.

به گفته این محققان، این یافته ها با این كه اساسی كاملا علمی دارد ولی نباید مبنای قضاوت در زمینه هوش افراد قرار گیرد.پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۴ |

محققان می‌گویند که ضربان قلب افراد تحت تاثیر احساساتشان قرار دارد.

تحقیقاتی که به تازگی در دانشگاه‌های شهر آمستردام و لیدن هلند انجام شد حاکی از آن است که طرد شدن یک فرد از سوی طرف مقابل ممکن است به ایست قلبی او منجر شود.

این تحقیقات همچنین نشان داد که میزان تپش قلب با احساس طردشدگی افراد رابطه دارد و هر چه این احساس بیش‌تر باشد، ضربان قلب هم به همان نسبت کمتر می‌شود.

نتایج این تحقیق، توضیحاتی را درباره علت کاهش خورد و خواب بعضی افراد در نتیجه به هم خوردن روابط دوستانه نیز ارایه داده است.
 


پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۴ |
از دیدگاه علم روان‌شناسی، خنده به علل گوناگونی روی می‌دهد و دارای گونه‌های متفاوتی است. با یك جمع‌بندی كلی، می‌توان گونه‌های متفاوت خنده را به شكل زیر تقسیم‌بندی كرد:

خنده درنتیجه عوامل شیمیایی

استنشاق گاز نیتروزاكسید و اتر، و نیز استعمال نوشابه‌های الكلی و برخی مواد مخدر می‌تواند منجر به ایجاد شعف و شادمانی كاذب گردد و خنده‌های مكرری تولید كند. در دو مورد اخیر، ایجاد خنده در نتیجه تأثیرات آزاد و سازنده‌ای است كه آنها بر بازدارنده‌های مغزی می‌گذارند و به این ترتیب موانع عاطفی و عقلی خنده ‌را برطرف می‌سازد. اما معمولاً پس از چنین خنده‌هایی برخلاف خنده‌های طبیعی احساسی از غمی سنگین و نگرانی شدید وجود افراد را دربرمی‌گیرد.

خنده ناشی از قلقلك
 
یكی از راه‌های ساده خنداندن افراد، قلقلك دادن آنهاست. كف پاها، زیر بغل، پهلوها و شكم از نقاط حساس بدن نسبت به قلقلك است. معمولاً نیز حساسیت‌پذیری كودكان و نوجوانان به قلقلك بیشتر از بزرگ‌سالان است. یكی از نكات جالب در مورد قلقلك این است كه تحقیقات اخیر مشخص ساخته است، كسانی كه در دوران كودكی‌شان به اصطلاح قلقلكی هستند، در دوران بزرگ‌سالی بیشتر از افراد غیرقلقلكی از خود استعداد شوخ‌طبعی و بذله‌گویی نشان می‌دهند.

خنده استهزاء و مسخره
 
استهزاء و مسخره، معمولاً برای كوچك كردن و تحقیر دیگران و یا به قول روان‌كاوی برای ارضای تمایلات خصمانه سركوب شده، به كار می‌رود و خنده ناشی از آن خنده‌ای عصبی و كش‌دار است. هر چه شدت تحقیر دیگران بیشتر باشد، دامنه این نوع خنده شدیدتر می‌گردد.

خنده تعجب
 
اغلب اوقات، انسان شگفتی خود از مسئله‌ای را با جاری كردن خنده‌ای تحسین‌آمیز بر لبانش نشان می‌دهد و اصولاً، خنده یكی از نشانه‌های اصلی تعجب انسان به شمار می‌رود (از میان فیلسوفان امانوئل كانت و ابوعلی سینا نیز خنده‌شان را ناشی از تعجب می‌پنداشتند).

خنده ناشی از تكرار
 
تكرار و ماشینی شدن اعمال و حركات نیز عواملی هستند كه باعث خنده می‌گردند. این عامل معمولاً دست‌مایه نمایش‌های طنز و كمدی است.

خنده ناشی از برتری‌طلبی
 
احساس برتری كردن، فتح و پیروزی نیز با خنده همراه است. این نوع خنده، در چهره اعضای یك تیم ورزشی پس از غلبه بر طرف دیگر، كاملاً مشهود است. از میان روان‌شناسان، جمعی تمام خنده‌های انسان را ناشی از برتری‌طلبی می‌دانند و معتقدند كه خنده ما برای این است كه یك نوع برتری نسبت به شخص و طرفی كه به او می‌خندیم احساس می‌كنیم و شرط آن این است كه این احساس برتری به میل و اراده آگاهانه شخصی نبوده، بلكه به‌طور ناخودآگاه و آنی صورت گرفته باشد.

خنده، در نتیجه بی‌تناسبی
 
در هر كیفیتی كه تناسب عادی برقرار نباشد، عواملی خنده‌آور نهفته‌اند. ممكن است این نبودن تناسب در چهره و اندام دیگران یا در كردار و رفتار آنها و یا گاهی در صفات‌شان باشد.

خنده، برای جلب توجه
 
گاهی برای اینكه اطمینان داده شود به حرف‌های كسی گوش داده می‌شود و گاهی برای هم‌رنگ شدن با جماعتی كه در حال خندیدن هستند – در حالی‌كه ممكن است موضوعی كه گروه به آن می‌خندند، برای شخص مورد نظر خنده‌آور نباشد – چنین خنده‌ای بر لبان افراد ظاهر می‌گردد. خنده‌های اغراقی نوجوانان در معابر عمومی و خنده‌های دو دلداده به هم نیز در این گروه قرار دارند.

خنده ناشی از فشار درونی
 
گاهی هیجانات و فشارهای درونی كه مفری برای تخلیه نمی‌بینند واپس‌زده شده و خنده جایگزین آنها می‌گردد. به عنوان مثال، گاهی احساس ترس به یك كنش درونی می‌شود كه اگر عیان نگردد، ممكن است باعث خنده گردد.

خنده، برای پوشاندن حالات دیگر
 
گاهی خنده، جای احساسات و هیجانات دیگری نظیر شرم، كم‌رویی، خشم. شكست (خیط شدن) و... را می‌گیرد، آنها را از انظار دیگران پنهان كرده، عوضی جلوه می‌دهد.

خنده شادمانی و نشاط

بخش اعظم خنده‌های انسان ناشی از شادی و خوشحالی وی است. این نوع خنده، انسانی‌ترین و تأثیرگذارترین شكل خنده است كه در این كتاب، سخنان بسیاری راجع به آن خواهیم گفت. شادمانی و نشاط به هر دلیلی كه به وجود آمده باشد، اگر ملایم باشد همراه با لبخند است و اگر شدیدتر شود خنده و گاهی قهقهه را موجب می‌گردد. معمولاً وقتی كسی می‌خندد گواه خوبی برای خوشحال بودن وی است و انتظار می‌رود كه با خنده مشابهی جوابگویی شود و یا لااقل لبخندی پاسخ آن باشد.


پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۴ |
چون بیشتر مردم با دست راست کار می کنند به همین سبب دکمه های لباس را سمت راست میدوزند تا افرادی که به اصطلاح راست دست هستند به آسانی بتوانند دکمه های لباس خود را باز کرده یا ببندند.
 
البته این موضوع در مورد لباس های مردانه کاملا صادق است اما بانوان چطور؟ چرا با آنکه بیشتر خانم ها مانند آقایان راست دست هستند دکمه لباسشون سمت چپ دوخته شده است؟

برای پاسخ به این پرسش باید عقربه های زمان را به عقب بچرخانیم و به گذشته های دور برویم. یعنی زمانیکه نخستین بار دکمه لباس ساخته شد و این دکمه کالایی لوکس و گرانبها به شمار می رفت و تنها مردمان طبقه مرفه اجتماع استطاعت خرید آنرا داشتند.
 
این در حالی بود که زنان اشرافی در آن زمان هیچگاه لباس خود را شخصا به تن نمی کردند بلکه خدمتکاری داشتند که این کار را برایشان انجام می داد. چون خدمتکار برای بستن یا گشودن دکمه لباس بانوی خود می بایستی مقابل او قرار می گرفت دوزندگان لباس زنانه معمولا دکمه لباس را در سمتی قرار می دادند که خدمتکار بتواند به راحتی با دست راست خود آنها را باز کرده یا ببندد!
 
از این رو دکمه لباس زنان را سمت چپ می دوختند. هر چند امروزه استفاده از دکمه عمومیت یافته و دیگر از آن خدمتکاران خبری نیست با این حال هنوز هم این اصل به قوت خود باقی مانده و دکمه های لباس های زنانه سمت چپ دوخته می شود.


پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۴ |

دانشمندان به راحتی می‌توانند به هر کسی نشان دهند چگونه در فیلمها، افراد به آتش کشیده می‌شوند اما یکی از نویسندگان کنجکاو نشریه پاپ ساینس کنجکاوی خود را به صورت عملی برطرف کرده است.

در فیلمها بسیار دیده می‌شود که افراد از میان ساختمانهای شعله ور به بیرون می‌پرند، صحنه هایی که اجرای آنها به نظر بسیار خطرناک می‌آیند، اما اگر خوب دقت کنید خواهید دید که این افراد معمولا بدن خود را کاملا پوشانده اند و مدام به این سو و آن سو حرکت می‌کنند.
این دو حرکت، عوامل کلیدی هستند که چنین بدلکاری هایی را ساده و ممکن می‌کنند. برای عملی شدن بدلکاری آتش سوزی، باید چیزی میان فرد و شعله ها قرار بگیرد اما این ماده نمی‌تواند آب باشد زیرا به سرعت بر زمین خواهد ریخت.

از این رو افراد بدلکار معمولا از لباسهایی استفاده می‌کنند که محتوی فیبرهای پلیمری اَبرجاذب هستند و آب را در خود نگه می‌دارند. یک لایه از چنین پارچه ای می‌تواند آنها را برای مدتی خنک نگه دارد اما آنها باید به حرکت کردن ادامه دهند تا شعله ها به صورت آنها آسیبی وارد نکنند.

در صحنه هایی که باید پوست بدن انسان در میان آتش نمایش داده شود، بدلکاران از ژلی مخصوص و ضد آتش محتوی آب استفاده می‌کنند، ژلی که یک لایه نازک از آن تقریبا در تصویرها دیده نمی‌شود.
در صورتی که دست خود را مشابه نویسنده کنجکاو نشریه پاپ ساینس به این ژل آغشته کنید به راحتی می‌توانید آن را به اتش بکشید، به این شرط که دست را به صورت مداوم حرکت دهید، در غیر این صورت پس از چند ثانیه به تدریج حرارت را به خوبی احساس خواهید کرد.

بر اساس گزارش پاپ ساینس، همچنین استفاده از لباسهای پر آب معمولی مانند کلاهی کاملا خیس نیز می‌تواند برای مدتی از نفوذ آتش به پوست بدن انسان جلوگیری کند. با این همه اینها حیله های بدلکاری هستند که اجرای آنها نیازمند آموزشهای بسیار ویژه است، معمولا بازی با آتش نتیجه ای به جز سوختن ندارد!


پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۴ |
سایت «ورد تراول»، ‌١٠ مقصد برتر گردشگری جهان را معرفی کرد که عبارتند از:

١- فرانسه
فرانسه در سال 2010 نیز همانند سال قبل از آن عنوان مقصد گردشگری شماره‌ یک جهان را به خود اختصاص داده است. این کشور از جاذبه‌های گردشگری متنوعی بهره می‌برد، هرچند که مقصد بخش اعظم گردشگران این کشور، شهر زیبای «پاریس» است.
برج «ایفل»، موزه «لوور» و کاخ «ورسای»، سه جاذبه اصلی گردشگری پاریس به شمار می‌روند.

٢- آمریکا
صنعت گردشگری یکی از ارکان اقتصاد آمریکا بوده و چندین میلیون نفر از نیروی کار این کشور در صنعت گردشگری و یا صنایع مرتبط به کار اشتغال دارند. مقصد بخش اعظم گردشگران این کشور، شهرهای زیبای «واشنگتن»، «نیویورک» و دو ایالت «کالیفرنیا» و «فلوریدا» است.
این در حالی است که با گذشت چندین ماه از پایان نشت نفت از سکوی نفتی «خلیج مکزیک»، صنعت گردشگری ایالت فلوریدا هنوز به روزهای خوب خود بازنگشته است.
 
٣- چین
با توجه به عملکرد موفق این کشور در طول سال‌های اخیر، این کشور رتبه‌ سومین مقصد گردشگری جهان را که در اختیار «اسپانیا» بود، به خوداختصاص داده است. این در حالی است که پیش‌بینی می‌شود با توجه به عملکرد موفق این کشور در طول دو هفته برگزاری مسابقات آسیایی در شهر «گوآنگژو» با جذب نزدیک به نیم میلیون گردشگر و جذب بیش از یک میلیون گردشگر در زمان برگزاری المپیک پکن در سال ‌٢٠٠٨، دولت چین به هدف خود در جذب ‌١٠٠ میلیون گردشگر در سال ‌٢٠٢٠ و تبدیل شدن به مقصد نخست گردشگری جهان دست یابد. دولت چین همچنین برنامه‌های زیادی نیز برای جذب گردشگر به واسطه حضور پررنگ در نمایشگاه‌های بین‌المللی صنعت گردشگری دارد.
 
٤- اسپانیا
صنعت گردشگری یکی از ارکان اقتصاد اسپانیا بوده و به تازگی از شرایط رکود خارج شده که حاصل آن رشد هفت درصدی گردشگران این کشور در ماه جولای در مقایسه با مدت زمان مشابه در سال ‌٢٠٠٩ بود و رشد چشمگیر گردشگران در دو شهر «مادرید» و «بارسلون» بوده است.

اسپانیا همچنین از اول ژانویه تا پایان ماه آگوست، میزبان ‌٣٧ میلیون گردشگر بوده که از رشد نیم درصدی نسبت به زمان مشابه در سال ‌٢٠٠٩ حکایت دارد، با این وجود اسپانیا هنوز با ثبت رکورد درآمد ‌٤٧ میلیارد یورویی از صنعت گردشگری که در سال ‌٢٠٠٢ به دست آمد، فاصله دارد.

اسپانیا در بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا بیشترین شاغلین را در صنعت گردشگری داشته و به عنوان یکی از مقاصد برتر گردشگری جهان هر ساله میزبان میلیون‌ها گردشگر از کشورهای مختلف به ویژه انگلیس، آلمان و ‌فرانسه است، هم‌چنین هفت درصد از نیروی کار این کشور در صنعت گردشگری و یا صنایع مرتبط به کار اشتغال دارند.
 
٥- انگلیس
دولت انگلیس در سال‌های اخیر عملکرد خوبی در زمینه جذب گردشگر داشته و قصد دارد تا در قالب برنامه‌ای ده ساله، درآمدهای این کشور از محل صنعت گردشگری را به ‌١٨٨ میلیارد پوند در سال ‌٢٠٢٠ رسانده و این کشور را به قطب نخست گردشگری اروپا تبدیل کند.

در قالب این برنامه ده ساله که رشد ‌٦٠ درصدی درآمدهای انگلستان از محل صنعت گردشگری را در پی خواهد داشت، تعداد شاغلین در صنعت گردشگری انگلستان نیز از رقم فعلی ‌٢٦٤ هزار نفر، به سه میلیون می‌رسد.
 
٦- ایتالیا
ایتالیا به‌دلیل داشتن آب‌وهوای مدیترانه‌ای و جاذبه‌های گردشگری متنوع از جمله آثاری تاریخی از تمدن رم باستان در شهرهای مختلف به ویژه رم، فلورانس و ونیز، یکی از کشورهای محبوب گردشگران است.
ایتالیا سالانه به‌طور متوسط میزبان ‌‌٢٠میلیون گردشگر است. این امر صنعت گردشگری را به یکی از ارکان اقتصاد ایتالیا تبدیل کرده و پنج درصد از تولید ناخالص داخلی ایتالیا به این صنعت اختصاص یافته است. البته با وجود آن‌که هر سال گردشگران کشورهای زیادی به ایتالیا سفر می‌کنند، ولی مردم این کشور تمایل زیادی برای گذراندن تعطیلات در کشور خود ندارند و ‌‌٤٣ درصد ایتالیایی‌ها تعطیلات خود را در خارج از این کشور سپری می‌کنند.
 
٧- ترکیه
دولت ترکیه در سال‌های اخیر عملکرد خوبی در زمینه جذب گردشگر داشته و قصد دارد این کشور را در سال ‌٢٠١٤ به یکی از پنج مقصد برتر گردشگری جهان تبدیل کند. در حال حاضر بخش اعظم گردشگران ترکیه از کشورهای آلمان، روسیه، انگلیس و ایران بوده و مابقی نیز از کشورهای بلغارستان، هلند، گرجستان، فرانسه، سوریه و ایتالیا بوده‌اند.

البته سال گذشته برای صنعت گردشگری ترکیه سال خوبی بود، این در حالی است که ترکیه تنها کشور جهان در سال ‌٢٠٠٩ بود که با وجود وقوع بحران جهانی اقتصادی و شیوع آنفلوآنزا، همچنان شاهد افزایش تعداد گردشگرانش بوده است؛ هرچند که در سال گذشته، مدت‌زمان اقامت گردشگران نسبت به سال‌های قبل، کاهش یافت. از سال گذشته تاکنون نیز بدلیل هزینه‌ پایین گردشگری سلامت در ترکیه، تعداد زیادی از گردشگران آمریکایی، این کشور را به‌عنوان مکانی برای گذراندن تعطیلات و افزایش سلامت روحی و جسمی خود انتخاب کرده‌اند.
 
٨- مکزیک
با وجود تلاش‌های گسترده‌ دولت مکزیک برای مبارزه با باند‌های قاچاق مواد مخدر که بروز ناامنی در برخی از نقاط این کشور را در پی داشت، تعداد گردشگران این کشور در ‌١٠ ماهه‌ نخست امسال در مقایسه با مدت زمان مشابه در سال ‌٢٠٠٩، هفت درصد رشد داشته و با پیش‌بینی رشد پنج درصدی گردشگران این کشور در سال ‌٢٠١٠، مکزیک در این سال، میزبان بیش از ‌٢٢ میلیون گردشگر خواهد بود که حاصل آن درآمد ‌١٠ میلیارد دلاری اقتصاد این کشور خواهد بود.

پایتخت مکزیک، شهر «مکزیکوسیتی»، یکی از پرجمعیت‌ترین و پرگردش‌ترین شهرهای جهان است. مکزیک همچنین مهد سه تمدن‌ باستانی «آزتک»، «مایا» و «اینکا» بوده و آثار ارزشمندی از این سه تمدن را در خود جای داده است.
 
٩- کنیا
صنعت گردشگری یکی از ارکان اقتصاد کنیا بوده و دولت کنیا از سال‌ها قبل برنامه‌های ویژه‌ای را برای جذب گردشگران اروپایی به ویژه طبیعت‌گردان به مرحله اجرا درآورده که حاصل آن برقراری پرواز‌های مستقیم از «نایروبی» به مقصد «لندن»، «پاریس» و «آمستردام» بوده است.

این در حالی است که کنیا در سال ‌٢٠٠٩ میزبان نزدیک به یک میلیون گردشگر بود و حالا مقامات این کشور قصد دارند تا با جذب گردشگران بیشتر اروپایی شاهد ‌١٠ تا ‌١٥ درصد گردشگران این کشور در سال جاری میلادی باشند.

کنیا در سال‌های اخیر از مقاصد برتر طبیعت‌گردی قاره‌ آفریقا محسوب ‌شده و هر ساله گردشگران زیادی برای دیدن جاذبه‌های طبیعی این کشور مانند جنگل‌های بکر و دست‌نخورده و گونه‌های مختلف حیوانی مانند فیل‌ها، شیرها و زرافه‌ها به این کشور سفر می‌کنند. دره بزرگ «ریفت» که نخستین نشانه‌های حیات انسان در آن یافت شده نیز یکی از جاذبه‌های برتر گردشگری کنیا است.
 
١٠- نیوزلند
کشور نیوزلند یکی از غنی‌ترین کشورهای جهان از نظر داشتن جنگل و منابع طبیعی دست‌نخورده بوده و تا به حال فیلم‌های مشهوری از جمله سه‌گانه «ارباب حلقه‌ها» در مناطق مختلف آن ساخته شده‌اند که رشد چشمگیر صنعت گردشگری نیوزلند را به همراه داشته است.

همچنین قرار است فیلم ‌‌٦٧٠ میلیون دلاری «هابیت» در نیوزلند ساخته شود که حاصل آن رشد چشم‌گیر صنعت گردشگری نیوزلند و درآمد ‌‌٥/١ میلیارد دلاری برای اقتصاد این کشور خواهد بود، این در حالی است که ساخت مجموعه‌ سه‌گانه «ارباب حلقه‌ها» در نیوزلند سود سرشاری برای صنعت گردشگری نیوزلند به همراه داشت و حالا پس از قطعی‌شدن ساخت «هابیت» در نیوزلند، دولت این کشور به دنبال ساخت ادامه پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای جهان، «آواتار»، در این کشور است.


پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۴ |


مردانی كه انگشت سبابه بلندتری دارند، کمتر سرطان پروستات می‌گیرند.


 مردانی که انگشت سبابه آنها بلندتر از انگشت انگشتری است، کمتر از دیگران به سرطان پروستات مبتلا می‌شوند.

پژوهشگران بریتانیایی دریافتند مردان یاد شده حدود یک سوم کمتر از مردان دیگر که ویژگی انگشتان‌شان معکوس است به سرطان پروستات مبتلا می‌شوند.

براساس نتایج این تحقیق پزشکی، به نظر می‌رسد اندازه انگشتان قبل از تولد تحت تاثیر میزان هورمون‌ جنسی‌ای باشد که جنین دریافت می‌کند به این معنی که هر اندازه تستوسترون کمتری به جنین برسد، انگشت سبابه بلندتر می‌شود.پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۴ |
1. مهارت حرف‌زدن یک شگفتی است. برای تولید یک عبارت، تقریباً 100 عضله در سینه، گردن، فک، زبان
و لب‌ها باید با هم همکاری کنند. هر عضله دسته‌ای متشکل از صدها یا هزاران فیبر است. برای هماهنگی این عضلات، نورون‌هایی بسیار بیشتر از حد لازم برای پای یک ورزشکار لازم است تا این عضلات را منقبض کنند. فقط هر یک نورون حرکتی می‌تواند حرکت را در 2000 فیبر عضلانی موجود در عضله ساق تحریک کند. اما نورون‌هایی که تارهای صوتی یا حنجره را کنترل می‌کنند، می‌توانند فقط به یک تا دو-سه سلول عضلانی بچسبند.

2. هر کلمه یا عبارت کوتاهی که بر زبان می‌آید با الگوی حرکت عضلانی خاص خود همراه است.
کلیه اطلاعات لازم برای بر زبان آوردن یک عبارت مثل "حال شما چطور است؟" در مغز در قسمت گفتار ذخیره می‌شود. اما این برنامه ثابت نیست. اگر دچار زخمی در دهان باشید که مانع تلفظ عادی کلمات شود، این حرکات تغییر می‌کنند و به شما این امکان را می‌دهند کلمات را تا حد امکان نزدیک به حالت عادی بر زبان آورید.

3. یک کلمه ساده "سلام" می‌تواند اطلاعات زیادی را منتقل کند.
تن صدا نشان می‌دهد که گوینده شاد است، خسته است، ناراحت است، عجله دارد، عصبانی است، ترسیده است، خشن است و شدت این حالات، کنایه، توجه و مهربانی، حمایت یا شوخ‌طبعی آن را نیز مشخص می‌کند. حس یک عبارت ساده می‌تواند برحسب مدت حرکت هر عضله، با سرعت حرکات و کسری از ثانیه تغییر کند.

4. انسان‌ها می‌توانند حدود 14 حرکت در هر ثانیه تولید کنند درحالیکه بخش‌های جدا از دستگاه گفتار مثل زبان، لب‌ها، فک و سایر قسمت‌ها قادر نیستند بیشتر از 2 حرکت در ثانیه ایجاد کنند.

5. انسان‌های اولیه دستگاه گفتاری ابتدایی و اولیه از صدا‌های بصری، لامسه و شنوایی داشتند که شبیه به گفتار حیوانات بوده است.
فقط زمانیکه نیاز به نشان دادن اشیاء از طریق سمبل‌ها و صحبت کردن با فردی دیگر درمورد تولدات ذهنی خود بودند حرف زدن اتفاق می‌افتاده است. این مغز خاص انسان بوده که توانایی اینکار را به او می‌داده است.

اولین زبان سمبلیک 5/2 میلیون سال پیش پدیدار شد که انسان شروع به ساختن اولین ابزارهای سنگی کرد. این توانایی مطمئناً نقش مهمی در رشد و پیشرفت ارتباط سمبلیک داشته است. صحبت کردن صحیح و کامل 150،000 سال پیش اتفاق افتاد که انسان صدایی مشابه با آنچه انسان مدرن به زبان می‌آورد از خود تولید کرد.

دهان، بینی و حنجره به یک دستگاه تبدیل شدند که در آن هوا به‌خاطر وضعیت بهتر زبان و لب‌ها، به حروف صدادار و بی‌صدا تبدیل می‌شد. علاوه‌براین، یادگیری دستورزبان و صرف‌ونحو درنتیجه یک فرایند تکاملی پدید آمد درحالیکه توانایی نوشتن برآمد تفسیر آوایی آیکون‌های اولیه بوده است.

6. گفتار زاده شده یا یاد گرفته شده است؟
موارد مشهور از گم شدن کودکان در جنگل قبل از سن سه سالگی (که زبان عمدتاً یادگرفته می‌شود) و پیدا کردن آنها در سالها بعد نشان داده است که طی آن دوران توانایی محدودی در یادگیری زبان انسانی داشته اند و یادگیری زبان نیاز به ایجاد رابطه با دیگران دارد. به نظر می‌رسد که مغز دوره‌ای دارد که در آن گفتار را یاد می‌گیرد و اگر این دوره نادیده گرفته شود، فرد بعدها قادر به کسب مهارت گفتار نخواهد بود. مهارت گفتار فقط با حضور در یک اجتماع و در سن رشد مغزی ایجاد می‌شود.

7. گفتار پیچیده انسان به دو هسته مغزی مرتبط است که زبان را کنترل می‌کنند (کنترل حرف زدن، ذخیره اطلاعات و ادغام قوانین دستورزبان) و در نیمکره چپ مغز قرار دارد.
آنچه می‌خواهیم بر زبان بیاوریم در ناحیه‌ای در نیمکره چپ که "منطقه ورنیک" (Wernicke zone) نام دارد تولید می‌شود. این قسمت با "منطقه بروکا" (Broca zone) که مسئول قوانین دستورزبان است در ارتباط می‌باشد. ضربه‌ها از این نواحی به عضلات دخیل در گفتار می‌روند.
 
این مناطق با سیستم بصری (به همین دلیل می‌توانیم بخوانیم) و سیستم شنیداری (به همین دلیل می‌توانیم حرف‌های دیگران را بشنویم، درک کنیم و به آن پاسخ دهیم) نیز در ارتباط است و همچنین یک بانک حافظه برای یادآوری عبارات مهم و باارزش دارد. همین نیمکره چپ حرکات دست راست را کنترل می‌کند و 99 درصد از انسان‌ها راست‌دست هستند. نیمکره چپ همچنین مرکز تفکر تحلیلی است که با توانایی‌های منطقی در ارتباط است.

8. با ظهور زبان حدود 50،000 سال پیش، تحول و پیشرفتی ناگهانی در تکامل گفتار پدید آمد.
گفته می‌شود که 6000 زبان مدرن دنیا همه ریشه در یک زبان مادر واحد داشته‌اند زیراکه 50،000 سال پیش انسانها جمعیتی بسیار اندک و فقط حدود 1000 نفر بوده‌اند. امروز، سه خانواده بزرگ از زبان‌های انسانی وجود دارد.

9. به بسیاری از میمون‌ها از نژادهای بومبو، شمپانزه، گوریل یا اورانگوتان، زبان علامات یا اداره علامت‌های گرافیکی یا کامپیوتری آموزش داده شده است.
برخی از آنها قادر بوده‌اند تا 1000 کلمه را یاد بگیرند (روزانه 40 کلمه تازه) اما آگاهی موقت آنها پوچ است. درنتیجه، همه اینها به توانایی‌های مغز برمی‌گردد.

10. درمورد نحوه پدید آمدن زبان انسانی سه فرضیه اصلی وجود دارد:
الف) خوردن سلوسیبین (psilocybin) که یک آلکالوئید روان‌گردان موجود در برخی قارچ‌ها است توسط انسان‌های اولیه که می‌توانسته بخش‌های تکامل‌یافته مغز مثل منطقه بروکا را تحریک کرده باشد. نقاشی‌های عصر نوسنگی بر روی دیوارها، انسان را با دست‌های پر از قارچ نشان می‌دهد که بازگو کننده این تئوری است.

ب) مبحث تکاملی درمورد ابداعات مغز، مکانیزم‌هایی که موجب یک رشد مشخص شده‌اند، صحبت می‌کند. ممکن است پیشرفت گفتار به‌خاطر باروری یا بقای انسان صورت گرفته باشد.

ج) ممکن است فقط یک جهش یا تحول توانایی گفتار را ایجاد کرده باشد. زبان‌های انسانی ساختاری یکسان دارند که می‌تواند ذاتی و از ویژگی‌های گونه‌ها انگاشته شوند. محققان امریکایی در سال 2001 روی کروموزم 7 ژنی کشف کردند که نبود آن بین اعضای یک خانواده موجب بروز دشواری‌هایی برای تولید کلمات و درک آنها شود، حتی اگر آن افراد، انسانهایی واقعاً باهوش بوده باشند. این نشان می‌دهد که زبان به هوش کلی ارتباطی ندارد و همچنین بیانگر این واقعیت است که گفتار پایه و اساسی ژنتیکی دارد.


پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۴ |
امروزه استفاده از ظروف تفلون یا نچسب بسیار معمول شده است و تقریبا همه ما از این ظروف برای آشپزی استفاده می‌کنیم، بدون آن که بدانیم استفاده ی نادرست از این ظروف ممکن است خطراتی برای سلامتی ما داشته باشد.

چگونه این ظروف، نچسب می شوند؟
ظروف تفلون یا نچسب در واقع همان ظروف آلومینیوم یا استیل هستند که با ماده خاصی به نام پلی تترا فلوئورواتیلن (Polytetrafluoroethylene) که به اختصار (PTFE) نامیده می‌شود، پوشیده می‌شوند. این ماده سبب می‌شود که مواد غذایی به ظرف نچسبند، به همین دلیل به آنها ظروف نچسب می‌گویند.

موادی که برای ساخت ظروف تفلون به کار می‌روند، متفاوت هستند و ضخامت مواد نچسب آنها نیز فرق دارد. مواد نچسبی که کیفیت بالایی دارند، دارای پودر سرامیک یا مخلوط تیتانیوم هستند که بر سختی و مقاومت این مواد می‌افزاید و به راحتی ساییده و خراشیده نمی‌شود.
 
مزایای تفلون ها چیست؟
از مزایای آنها این است ‌که بر خلاف ظروف دیگر که برای نچسبیدن غذا به روغن نیاز دارند، در این ظروف غذا به ظرف نمی‌چسبد و تمیز کردن آن نیز راحت ‌تر است.
 
مضرات تفلون ها چیست ؟
- این ظروف به آسانی حرارت را عبور نمی‌دهند.

- به مرور زمان مواد نچسب آنها از بین می‌روند و این مواد شیمیایی به آرامی وارد غذا می‌شوند که اثرات نامطلوبی بر سلامت انسان دارند.

- وقتی که تحت حرارت بالا قرار بگیرند، مواد نچسب آنها تجزیه شده و وارد غذا می‌شوند. این مواد سمی هستند و سلامت انسان را تهدید می‌کنند.

تحقیقات نشان داده که این سم نه تنها برای انسان، بلکه برای پرندگان نیز بسیار خطرناک است. البته مواد نچسب این ظروف در حرارت ملایم (حرارت کمتر از240 درجه سانتی گراد) تجزیه نمی‌شوند.
 
برای آن که ظروف تفلون خطری برای سلامتی تان نداشته باشد ، باید ...
1- هنگام استفاده از این ظروف دقت کنید تا خراشیده نشوند ، زیرا در اثر همین خراش‌ها و آسیب‌ها، مواد شیمیایی مضر وارد غذا می‌شوند. هنگام شستشو نیز برای جلوگیری از ایجاد  خراش سعی کنید که آنها را با مواد شوینده قوی و اسکاج‌های زبر نشویید.

2- هنگام آشپزی با ظروف تفلون، از حرارت ملایم استفاده کنید و اگر نیاز به حرارت بالا دارید، بهتراست از ظروف لعابی استفاده کنید.

3- زمانی که این ظروف خراب شدند، یا آنها را توسط مراکز معتبر بازسازی کنید یا دیگر از آنها استفاده نکنید.

4- حتما از ظروف تفلون استاندارد و مرغوب استفاده کنید ، زیرا این ظروف مراحل مختلف آزمایش‌های کنترل کیفیت و استاندارد را با موفقیت پشت سرگذاشته‌اند.


پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۴ |
یک بررسی جدید نشان می‌دهد افرادی که مجرد می‌مانند یا پس از طلاق گرفتن مجرد می‌مانند،‌ممکن است نسبت به افراد متاهل تا حدی از لحاظ جسمی آمدگی بیشتری داشته باشند.

به گزارش رویترز این پژوهش که در آن 8000 فرد بزرگسال را برای چندین سال مورد پیگیری قرار داده بود، نشان داد که هم مردان و هم زنان در حین دوره ازدواج از لحاظ توان قلبی-عروقی،‌ که با تست ورزش روی تردمیل اندازه‌گیری می‌شود،افت می‌کنند.

بر عکس مردانی که در حین دوره این بررسی طلاق گرفته بودند، افزایش متوسطی در میزان آمادگی جسمی نشان دادند.

این یافته‌ها در ژورنال همه‌گیری‌شناسی آمریکا منتشر شده است، ثابت نمی‌کند که تغییر در وضعیت ازدواج به طور مستقیم بر آمادگی بدنی- چه به طور مثبت و چه به طور منفی- اثر می گذارد.

با این حال پژوهشگران می‌گویند این نتایج از این نظر حمایت می‌کند که هنگامی که افراد ازدواج می‌کنند و دوران جفت‌یابی را پشت سر می‌گذرانند، تا حدی خودشان را ول می‌کنند. اما افرادی که مجرد هستند یا طلاق گرفته‌اند، انگیزه بیشتری برای حفظ آمادگی بدنی خود دارند.

اما نمی‌توان گفت که تفاوت زیادی از لحاظ آمادگی بدن میان افراد مجرد و متاهل وجود دارد.

دکتر فرانسیسکو بی اورتگا از انستیتو کارولینسکایا در سوئد که سرپرست این پژوهش بود، می‌گوید تغییرات در وضعیت ازدواج تنها با تغییرات اندکی در آمادگی بدنی همراه بود.

او تاکید کرد که میزان آمادگی بدنی هر شخصی به مجموعه پیچیده‌ای از عوامل از جمله ژنتیک، عادات ورزشی، ترکیب بدن و سلامتی کلی بستگی دارد.

اما به گفته اورتگا و همکارانش اگر افراد تازه ازدواج ‌کرده از احتمال کاهش آمادگی بدنی‌شان آگاه باشند، ممکن است با انجام یک برنامه ورزشی روزانه مانع از کاهش شوند.

یافته‌هایی این پژوهشگران بر اساس بررسی 6900 مرد و 1971 زن که برای اندکی بیش از سه سال در کلینیک کوپر در دالاس تکزاس پیگیری شده بودند. آنها مورد معاینه جسمی قرار گرفته بودند، و عادات سبک زندگی‌شان گزارش شه بود و با انجام تست ورزش بر روی تردمیل آمادگی جسمانی‌شان اندازه‌گیری شده بود.

هنگامی وضعیت ازدواجی این افراد مورد توجه قرار گرفت، مشخص شد زنانی که در حین دوره بررس مجرد باقی مانده بودند، اندکی افزایش میزان آمادگی بدنی در طول زمان را نشان می‌دهند. این افزایش در میان زنانی که ازدواج کرده بودند، دیده نشد.

در مورد مردان ازدواج کرده هم کاهش در آمادگی بدنی مشاهده شد، اما مردان مجرد نیز هر چه به مقدار کمتر دچار کاهش آمادگی بدنی شده بودند. در مورد مردان هنگامی تفاوت‌ها بیشتر می‌شد که پژوهشگران به مقایسه وضع آنها پس از طلاق و پس ازدواج مجدد می‌پرداختند.

شاهدی وجود ندا شت که طلاق برای زنان از لحاظ آمادگی بدنی "نفعی" برای زنان داشته باشند. اما به گفته پژوهشگران این امر شاید ناشی از تعداد بسیار کمتر زنان باشد و نیز اینکه تنها شمار کمی در طول دوره این بررسی وضعیت ازدواجی خود را تغییر داده بودند

پژوهشگران می‌گویند این یافته‌ها نشان‌دهنده نقش عوامل اجتماعی در آ‌مادگی بدنی است.
اورتگا می‌گوید: "این بررسی برای اولین شواهدی ارائه می‌دهد که تغییر وضعیت ازدواج عامل محرک اجتماعی مهمی است که می‌تواندن بر آمادگی بدنی تاثیر داشته باشد.


پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۴ |

دانشمندان میگویند hydrozoan jellyfish تنها حیوانی است كه می تواند بارها و بارها در زمان به عقب برگردد و دوباره حالت بواسیر لحمی خود را (مرحله اول از زندگی) پیدا كند.

این حیوان ممكن است تنها موجودی باشد كه عمر جاودان دارد. از آنجایی كه این عروس دریایی قادر است پس از آخرین مرحله بزرگسالی، دوباره تغییر شكل داده و به نخستین مرحلهی زندگی خود بازگردد، ممكن است هیچ پایان طبیعی برای طول عمر این حیوان وجود نداشته باشد.


پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۴ |
کدام رشته دانشگاهی در ایران بیشترین بیکار را دارد؟
معاون آموزشی وزارت علوم با بیان اینکه آموزش عالی ایران باید محور تربیت دانشجو در منطقه باشد، گفت: استانهای مرزی کشور باید آموزش جوانان آن سوی مرزها و جهان اسلام را عهده دار شوند.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدحسین نادری منش پنجشنبه در دومین نشست بررسی طرح آمایش آموزش عالی با حضور روسای 29 دانشگاه در دانشگاه شهیدبهشتی با بیان این مطلب افزود: در این زمینه خوشه های منطقه ای تشکیل می شود تا از عراق، پاکستان، تاجیکستان، افغانستان، کشورهای حاشیه خلیج فارس دانشجو جذب شود.

وی گفت: کمیته فراملی در بخش آمایش سرزمین آموزش عالی شکل گرفته است و دانشگاهها می توانند ظرفیت پذیرش دانشجوی خارجی ایجاد کنند تا میزان دانشجویان خارجی نیز افزایش یابد.

معاون آموزشی وزارت علوم با اشاره به اهمیت دانشگاه و آموزش عالی در فرآیند تربیتی انسانها یادآور شد: 4 میلیون نفر و 30 درصد جامعه 18 تا 25 ساله کشور را مجموعه دانشگاهی کشور تشکیل می دهد.

نادری منش گفت: انتخاب رشته علوم انسانی نباید به گونه ای باشد که آنهایی که در ریاضی و تجربی پذیرفته نشده اند به علوم انسانی روی بیاورند. از همان زمان باید فرآیند منطقی تعریف شود تا ورودی هم منطقی باشد.

وی همچنین با اشاره به رشد آموزش عالی در سالهای اخیر اظهار داشت: نمونه ای از این رشد را می توان در پیشرفت های علوم هسته ای در ایران دید که فارغ التحصیلان توانمند داخلی توانستند ما را به موفقیت برسانند امثال شهیدشهریاری و شهید علیمحمدی نیز هر دو در داخل کشور تحصیل کرده بودند.

معاون آموزشی وزارت علوم با اشاره به میزان بیکاری در میان فارغ التحصیلان یادآور شد: فارغ التحصیلان کشاورزی مهمترین بخش آمار بیکاران آموزش عالی هستند این در حالی است که اگر 20 درصد از آنها وارد کشاورزی می شدند، بهره وری در کشاورزی تغییر می کرد این موضوع در صنعت نفت و گاز هم صادق است که اگر اینگونه نبود، این میزان هدر رفت انرژی وجود نداشت.


پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۴ |

فروردین : سیاره بهرام هم اكنون وارد ششمین خانه شما شده و شما را تحریك می‌كند كه راندمان و كارآیی خود را به طور كلی افزایش بدهید، دراین هنگام تحولی در وقایع روزمره زندگی شما به وجود می‌آید. یك روش برای بالا بردن كارآیی توجه كردن به محیط پیرامونتان می‌باشد. با وجود اینكه امروز با مشكلات زیادی مواجه می‌شوید، هدفهای كنونی شما عرصه‌ای برای شما فراهم می‌كنند كه بتوانید در روزهای آینده فعالیتهای خاصی را آغاز كنید.اردیبهشت : هم اكنون زمان كار كردن و سر و سامان گرفتن از نظر كاری است، اما زمانی را هم باید به تفریح كردن اختصاص بدهید. سیاره بهرام در پنجمین خانه نشانه شما كه خانه تفریح و بازی است قرار دارد. اگرچه شما باید با احتیاط كامل برنامه‌های خود را سازماندهی كنید، ولی این نوع مدیریت برنامه فقط زمانی حاصل می‌شود كه شما به تفریح و بازی نیز پرداخته باشید. از احساسات معمولی خود استفاده كنید، خواهید دید كه هرچیزی امكان پذیر می‌شود.


خرداد : كاملاً واضح است كه وقتی شما كارهای خیلی زیادی برای انجام دادن دارید و می‌خواهید همه را با هم انجام دهید، نمی‌توانید هیچ كدام را به درستی به اتمام برسانید. از طرف دیگر اگر شما قبل از اینكه كار بعدی‌تان را شروع كنید فقط برای تمام كردن یكی از وظایفتان تمركز كنید، كارهای زیادی انجام نشده باقی می‌مانند. اگرچه این موضوع شما را ناراحت می‌كند، ولی در حال حاضر كیفیت كارهایتان نسبت به كمیت آنها از اهمیت بیشتری برخوردار است.


تیر : تهیه كردن یك برنامه‌ریزی روزانه برای اینكه بدانید برای هفته‌های آینده چه كارهایی باید انجام دهید روش عاقلانه‌ای است. اگرچه شما دلتان می‌خواهد وقت خالی زیادی داشته باشید تا به استراحت كردن بپردازید، ولی در حقیقت الان نباید از زیر بار مسئولیتها شانه خالی كنید. ولی شما باید بخشی از زمان خود را به كار كردن اختصاص داده و خودتان را از پا نیندازید.


مرداد : امروز سیاره بهرام در حال ترك كردن نشانه شما است و با شما خداحافظی می‌كند. زندگی شما هم اكنون پرجنب حوش و سرشار از انرژی شده است و شما نگران این هستید كه اوضاع به حالت طبیعی برگردد. از یك طرف الان وقت این رسیده كه به آرامی پیش رفته و دوباره انرژی‌هایتان را ذخیره كنید. شما می‌توانید برای مدتها بدون اینكه خسته بشوید به این روش ادامه دهید. اگر از وقتتان عاقلانه استفاده كنید برای پیش آمدهایی كه در روزهای آینده اتفاق می‌افتد آمادگی پیدا خواهید كرد.


شهریور : در حالیكه بهرام در نشانه شما قرار می‌گیرد و به شما گرما می‌بخشد، تا چندین هفته بعد به شما انرژی می‌دهد، شما باید خودتان را برای تغییرات بزرگی كه در زندگی‌تان اتفاق افتاده است آماده كنید. اما توصیه نمی‌شود كه به خاطر این انرژی‌های تازه یافت شده خودتان را خسته كنید. از اهداف خود به طور سنجیده استفاده كنید و باید بتوانید تابستان امسال را تبدیل به پربارترین تابستانی بكنید كه تا به حال وجود داشته است.


مهر : با وجود اینكه شما تعهداتی را به دیگران داده‌اید كه باید آنها را به طور كامل انجام دهید، ولی الا دوست دارید كه تا چند هفته دیگر هیچ فعالیت اجتماعی خاصی نداشته باشید. فقط به خاطر اینكه دوست دارید وقتتان را با پرداختن به كارهای شخصی خود بگذرانید، خود را به دردسر نیندازید. درعوض تاجایی كه امكان دارد به طور مؤثری وظافتان را انجام دهید و سپس شما همانگونه كه دوست داشتید فرصتی خواهید داشت تا در خلوت خودتان به  آرامش برسید.


آبان : برنامه‌ریزی كردن برای فعالیتهای اجتماعی آینده‌تان به شما این امكان را می‌دهد كه آرامش بیشتری داشته و شادتر باشید. اما در آخرین لحظه شما تصمیم می‌گیرید كه آزادانه عمل كنید. البته انجام دادن وظایف شما در درجه اول اهمیت قرار دارد، اما وقت گذرانی با دوستان وقتی كه بالاخره شروع به كار كردن كردید واقعاً می‌تواند به شما كمك كند پربارتر از قبل عمل كنید.


آذر : اگرچه شما برای آینده ایده‌های بزرگی را در نظر دارید، ولی در حالی كه سیاره بهرام در دهمین خانه شما كه مربوط به كار و وظایف شغلی است قرار می‌گیرد، شما نیاز پیدا می‌كنید كه انرژی‌تان را بر روی برخی از وظایف خیلی خاص متمركز كنید. تبدیل كردن هدفهای بلند مدت به چندین برنامه شخصی كوچكتر، به شما كمك می‌كند كه بدانید در آینده چه كارهایی باید انجام دهید. اول قدم های كوچك بردارید، و بعد كم‌كم قدمهایتان را بلندتر كنید.


دی : باوجود اینكه ممكن است شما هنوز به خاطر درخواستهای زیادی كه از شما شده است ناراحت باشید، ولی اكنون توانایی این را دارید كه بیشتر از قبل كار كنید. با وجود این اگر شما تلاش كنید كه همه كارها را یكدفعه تمام كنید، بسیار عصبانی خواهید شد. از طرف دیگر آرام كار كردن و پیروی كردن از یك برنامه باقاعده موفقیت شما را تضمین خواهد كرد. به یاد داشته باشید كه راههای میان‌بر شما را به هدف نمی‌رسانند، پس از وقتتان استفاده كرده و كاری را كه درست است انجام دهید.


بهمن : وقتی كه بهرام وارد هشتمین خانه شما كه مربوط به روابط صمیمانه است می‌شود، باعث ناراحتی و زحمت شما می‌شود. برای اینكه شما طبیعتاً با دوستی‌هایی كه تصادفی به وجود می‌آیند راحتتر برخورد می‌كنید. این سخن به معنی این نیست كه شما با داشتن روابط احساسی مخالف هستید، بلكه بدین معنی است كه شما آزادی عمل داشتن را خیلی دوست دارید و بنابراین می‌خواهید فكرتان آزاد باشد. فراموش نكنید كه این آزادی اكنون می‌تواند به شما كمك كند كه ارزش ارتباط داشتن با دیگران را متوجه شوید.


اسفند : زیادتر شدن كارها و وظایف شغلیتان، شما را به سمت ارتباط برقراركردن با یك شریك پرجنب و جوش و یا یك دوست جدید جلب می‌كند. اما این كار چندان هم ساده نیست، برای اینكه شما می‌توانید موانعی را كه پیش رویتان است را ببینید. لازم نیست زیاد عجله كنید؛ آرامش داشتن و خونسرد بودن از عجله داشتن مفیدتر است. از وقت خود به درستی استفاد كنید وگرنه بعداً انتقاد كردن از موانع و مشكلات هیچ فایده‌ای نخواهد داشت.پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۴ |

مواد لازم:


برنج  یك كیلو

مرغ یك عدد

زعفران سائیده یك قاشق چای خوری

پیاز یك عدد متوسط

آبلیمو یك دوم استكان

  روغن 150 گرم

خلال بادام در صورت تمایل  یك دوم فنجان برای تزئین

نمك به مقدار لازم

طرز تهیه:

  برنج را قبلاً شسته و با نمك بگذارید خیس بخورد. مرغ را به چند قطعه تقسیم كرده و با آبلیمو و یك لیوان آب و یك دوم زعفران ( آب كرده ) و كمی نمك و پیاز خرد شده بپزید. به اندازه یك فنجان آب مرغ در قابلمه نگه دارید. هویج را شسته، پوست آنها را گرفته و به صورت خلال های باریك 2 سانتی متری خرد كنید. هیچوقت هویج را نتراشید، چون سطح هویج سیاه می شود و نیز همیشه هویج را طوری خلال كنید كه در موقع سرخ كردن خرد و تكه تكه نشود. روغن را در ماهیتابه ریخته و هویج های خلال شده را طوری سرخ كنید كه رنگ آنها تغییر نكند. سپس برنج را پخته و آبكش كنید. در قابلمه كمی روغن بریزید و برنج و هویج های سرخ شده را در قابلمه ریخته و بقیه زعفران آب كرده را روی برنج بدهید و بگذارید برنج با شعله ملایم دم بكشد. در صورتی كه می خواهید از خلال بادام استفاده كنید خلال ها را شسته، آنها را یك طرف برنج بریزید تا خلال ها نرم شوند. پس از دم كشیدن برنج آن را در دیس كشیده و روی برنج را با گوشت های تكه تكه شده مرغ و خلال بادام تزئین كنید. آب مرغ را هم روی برنج بریزید.روش دیگر این است كه می توانید برنج را جداگانه دم كنید و پس از دم كشیدن آن، با هویج های سرخ شده روی برنج را تزئین كنید. بعضی افراد هویج پلو را با گوشت چرخ كرده درست می كنند كه بستگی به میل و علاقه ی شما دارد.

نكات تغذیه ای :

هویج یكی از سبزیجاتی است كه دارای مواد آنتی اكسیدانی است. آنتی اكسیدان ها در پیشگیری از بیماری ها از جمله انواع سرطان مؤثرند. هویج پخته شده ، آنتی اكسیدان های بیشتری از هویج خام دارد. با پختن هویج به همراه مقدار كمی روغن میزان آنتی اكسیدان های موجود در آن بنامهای بتاكاروتن و اسید فنولیك افزایش می یابد . در حین فرآیند پخت دیواره سلولهای گیاهی بافت هویج شكسته شده در نتیجه جذب آنتی اكسید موجود و سایر مواد شیمیایی مفید آن افزایش می یابد.

در طبیعت موادی به نام پیش سازهای ویتامین A وجود دارد كه بتا كاروتن از آن جمله است . بتا كاروتن تركیبی است كه در بدن شكسته شده و به ویتامین A تبدیل می شود . این تركیب نارنجی رنگ به وفور در هویج موجود است به همین دلیل است كه خوردن هویج را برای بهبود دید چشم توصیه می كنند .پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۴ |

فلفل‌پلو، اگرچه در مرحله اول، غذایی عجیب و خیلی تند و تیز و متعلق به كشور هندوستان به نظر می‌رسد

ولی آن‌قدر هم كه فكر می‌كنید، تند نیست، زیرا به طور كلی فلفل سیاه بیشتر از آنكه طعم تندی داشته باشد، دارای عطر و بوی خاصی است؛ در ضمن شما می‌توانید با توجه به ذائقه‌تان، میزان فلفل را كم یا زیاد كنید. ولی به هر صورت، فلفل حتی در میزان كم نیز طعم تندی دارد كه برای دوستداران این طعم، بسیار خوشایند و دلچسب است؛ بنابراین اگر از جمله این افراد هستید و می‌خواهید غذایی متفاوت بخورید، آن را امتحان كنید. این غذا به راحتی آماده می‌شود.

مواد لازم برای 4 نفر:

- برنج، 4 پیمانه
- دانه فلفل سیاه، یك قاشق سوپ‌خوری
- مرغ، یك كیلو و 200 گرم
- نمك به میزان لازم
- زعفران ساییده شده به مقدار كافی
- پیاز،2 عدد متوسط
- زردچوبه، نوك قاشق چای‌خوری

طرز تهیه:

1 - ابتدا برنج را پاك كرده و پس از شستن، چند ساعت در آب خیس كنید؛ سپس پیازها را پوست كنده و به صورت درشت خرد كنید.
2 - قابلمه‌ای متوسط آماده كرده و تكه‌های مرغ پاك شده و شسته شده مرغ را به همراه 4لیوان آب در آن بریزید و بگذارید به جوش آید.
بعد از آنكه كف روی آب را گرفتید، مقداری نمك، زردچوبه، یك دوم قاشق چای‌خوری زعفران ساییده شده و همچنین پیازهای خرد شده را به آب آن اضافه كنید و بگذارید مرغ به طور كامل بپزد.
نكته: در صورتی كه احساس كردید مرغ كمی بوی ناخوشایندی می‌دهد، 2عدد هویج را پوست گرفته و هنگام پخت، داخل آب آن بریزید.هویج بوی زهم مرغ را به خوبی خواهد گرفت.
3 - بعد از آنكه مرغ خوب پخته شد، آب آن را صاف كرده و در كاسه‌ای بریزید.
4 - قابلمه‌ای متناسب برای 4 پیمانه برنج آماده كنید و برنج خیس‌كرده را بدون آب در آن بریزید، سپس به جای آب به‌همان میزان، آب مرغ صاف شده اضافه كنید.
  برای این كار بهتر است آب مرغ را هنگام ریختن در قابلمه، پیمانه كنید. (روش پخت این برنج كته است؛ پس به روش معمول به همان تعداد پیمانه برنج، آب نیاز دارد).
نكته: اگر آب مرغ- با توجه به میزان برنج- كافی نبود، آب جوشیده به آن اضافه كنید.
5 - حالا نوبت دانه‌های فلفل سیاه است. پس از اضافه كردن دانه‌های فلفل، قابلمه را روی شعله زیاد اجاق گاز قرار دهید تا به جوش آید.
بعد از اینكه آب بخار شد، كمی روغن یا كره روی برنج ریخته و دم‌كنی را روی قابلمه قرار دهید.
نكته 1: حین جوشیدن برنج، آب آن را بچشید و در صورتی كه نمكش كم بود، كمی نمك اضافه كنید.
نكته 2: فلفل‌ها را پیش از ریختن داخل برنج پاك كرده و بشوییدچون ممكن است بین آنها چوب یا سنگریزه وجود داشته یا خاكی باشد.
نكته 3: اگر رژیم كم‌چربی دارید، با توجه به اینكه برنج در آب مرغ پخته می‌شود، دیگر نیازی به اضافه كردن روغن هنگام دم كردن نیست؛ به‌خصوص اگر در میان تكه‌های مرغ، بال هم موجود باشد.
در پایان، این پلوی خوش‌طعم و معطر را همراه مرغ سروكنید و از خوردن آن لذت ببرید.

پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۴ |

مواد لازم :


پیاز 2 فنجان
آب گوجه فرنگی 2 فنجان
سیر 3 عدد
آب گوشت 2 فنجان
برگ دهمست 1 عدد
برگ بو 0.5 قاشق مرباخوری
رب گوجه فرنگی 3 فنجان
فلفل سیاه 0.5 قاشق مرباخوری
نمك 0.5 قاشق مرباخوری

طرز تهیه :

پیاز و سیر را در روغن زیتون سرخ کنید تا قهوه ای رنگ شود ، آب گوجه فرنگی و رب گوجه فرنگی و آب گوشت و برگ دهمست و نمک و فلفل سیاه را بر آن افزوده روی آتش بگذارید و تا دو ساعت مدام هم بزنید . در صورت لزوم مجددا آب به آن اضافه کنید . سپس برگ بو را در آن ریخته تا 15 دقیقه دیگر سس را بپزید تا خوب سفت شود.پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۴ |

ته‌چین در بین غذاهای ایرانی به خاطر شكل و فرم زیبایش از جمله غذاهای رسمی و مناسب مهمانی‌هاست

  البته برخلاف تصور اغلب ما كه گمان می‌كنیم تنها نوع آن، ته‌چین مرغ است، این غذا - باتوجه به مواد داخل آن - انواع گوناگونی دارد. این‌بار می‌خواهیم به روش پخت ته‌چین گوشت و بادمجان بپردازیم.

مواد لازم برای 8 نفر:

- 3پیمانه برنج
- بادمجان یك كیلوگرم
- گوشت چرخ‌كرده 250 گرم
- پیاز یك عدد (خلالی خرد شود)
- زرده تخم‌مرغ 3 عدد
- ماست 4 قاشق سوپ‌خوری
- زعفران ساییده شده یك قاشق چای‌خوری
- نمك و فلفل به مقدار لازم
- زردچوبه یك قاشق چای‌خوری
- روغن مایع مخصوص سرخ‌كردن به مقدار كافی
- كره 50 گرم

طرز تهیه:

ابتدا بادمجان‌ها را بشویید و پوست بكنید. سپس به صورت حلقه‌ای ببرید و كمی نمك روی آن بپاشید.
در تابه‌ای مقداری روغن مخصوص سرخ‌كردن بریزید و بادمجان‌ها را در آن سرخ كنید. پس از سرخ‌شدن هر دو طرف بادمجان‌ها، آنها را به ظرف دیگری منتقل كنید.
پیاز خردشده را نیز داخل تابه دیگری سرخ كنید تا طلایی رنگ شود. بعد زردچوبه را به آن اضافه كنید و همراه پیاز كمی تفت دهید.
پس از آن، گوشت چرخ‌كرده را همراه كمی نمك و فلفل به پیازداغ بیفزایید. این مخلوط را روی شعله متوسط اجاق‌گاز قرار دهید و آن‌قدر هم بزنید تا گوشت، تفت داده شده و همزمان بپزد.
نكته: برای آنكه گوشت زودتر بپزد، در ظرف را بگذارید.
از طرف دیگر، قابلمه متوسطی را تا نیمه از آب پر كنید و پس از اضافه‌كردن كمی نمك به آن، روی حرارت اجاق‌گاز بگذارید تا به جوش آید.
سپس برنجی را كه 3-2 ساعت پیش خیس كرده بودید، داخل آب درحال جوش بریزید و چند دقیقه حرارت زیاد بدهید تا همراه با آب بجوشد.
پس از گذشت مدت زمان لازم، آن را آبكش كنید. برنج آبكش‌شده را كنار بگذارید.
  حالا زرده‌های تخم‌مرغ، زعفران و ماست را در كاسه بزرگی بریزید و خوب هم بزنید؛ سپس برنج   آبكش‌شده را به این مواد اضافه كرده و خوب با آن مخلوط كنید.
داخل یك تابه گرد نسوز كمی روغن بریزید و نیمی از برنج را در آن بریزید.
  حالابادمجان‌های حلقه‌شده را روی  برنج بچینید و آنها را با لایه‌ای از گوشت چرخ‌كرده سرخ‌شده بپوشانید.
در پایان باقیمانده  برنج را روی گوشت بریزید و با قاشق سطح آن را صاف كنید.
پیش از دم‌كردن برنج ، با انتهای دسته قاشق چند سوراخ داخل آن ایجاد كنید و سپس كره آب شده را روی سطح برنج بریزید، در ظرف را گذاشته و روی شعله متوسط اجاق گاز قرار دهید.
پس از گذشت حدود 15 دقیقه دم‌كنی را روی تابه قرار دهید و بگذارید تا ته‌چین به‌طور كامل دم بكشد.پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۴ |
طرز تهیه کیک صبحانه موزی
مواد لازم برای 6 نفر :
آرد گندم سفید= 200 گرم
شکر =150 گرم
تخم مرغ= 2 عدد
کره پاستوریزه= 100 گرم
موز رسیده =1 عدد بزرگ
بیکینگ پودر =2 قاشق چای خوری
نمک= یک هشتم قاشق چای خوری
جوز هندی= یک هشتم قاشق چای خوری
دارچین و زنجبیل= از هر کدام یک چهارم قاشق چای خوری
خامه پاستوریزه= 175 گرم
وانیل= یک هشتم قاشق چای خوری
مواد لازم برای روی کیک :
پودر شکر 115 گرم
آب لیموی تازه 5-4 قاشق غذاخوری
روش تهیه :
کره و شکر را با همزن برقی به مدت 5-4 دقیقه بزنید. سپس تخم مرغ را یکی یکی به همراه وانیل اضافه کرده و به زدن ادامه دهید تا مخلوط لطیف شود. سپس خامه و موز له شده را به مخلوط اضافه کنید. آرد را همراه با بیکینگ پودر، نمک ، جوز هندی ، دارچین و زنجبیل الک کرده و کم کم به مایه بالا اضافه کنید . همه مواد را با هم مخلوط کرده در قالب کیک که از قبل چرب شده و روی آن آرد پاشیده اید بریزید. سپس قالب را در طبقه وسط فر که از قبل با حرارت 175 درجه سانتی گراد گرم شده، به مدت 45-40 دقیقه قرار دهید تا کیک بپزد و روی آن طلایی شود. سپس از فر خارج نموده اجازه دهید کیک کمی خنک شود و از قالب جدا کنید.
روش تهیه رویه کیک :
ابتدا پودر شکر را در یک ظرف بریزید. سپس آب لیمو را کم کم اضافه کنید و هم بزنید تا مایه یکدست شود ( اگر لازم بود مقدار بیشتری آب لیمو اضافه کنید). سپس لعاب را روی کیک سرد شده ریخته و اجازه دهید کمی خودش را بگیرد و روی آن یک لایه نازک تشکیل شود. سپس کیک را برش دهید و سرو نمایید.
 


پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۴ |
طرز تهیه کیک مکزیکی
مواد لازم:
تخم مرغ=6 عدد
آرد سفید=6 قاشق سوپخوری(150 گرم)
شکر=6 قاشق سوپخوری(150 گرم)
پودر کاکائو=2 قاشق سوپخوری
پکینگ پادر=دو قاشق مرباخوری
کرم پاتیسیر یا مارمالاد زردآلو=5/1 لیوان
شکلات مایع=150 تا 200 گرم
کرم رویال=2/1 پیمانه
طرز تهیه:
قالب گرد متناسب با مایه را چرب کرده زرده و سفیده تخم مرغ را از هم جدا می کنیم.زرده را با شکر می زنیم تا کاملا سفید و سفت شود.کاکائو را با زرده مخلوط کرده باز هم کمی می زنیم بعد پکینگ پادر را اضافه می کنیم و سفیده را جداگانه آنقدر می زنیم تا سفت شود بطوریکه از تخم مرغ زنی نریزد،بعد زرده و سفیده را مخلوط کرده آرد را می ریزیم و بهم می زنیم تا تمام مواد مخلوط شوند.مایه را در قالب می ریزیم و قالب را روی اولین پنجره فری که قبلا گرم کرده ایم به طرف پایین می گذاریم و حرارت را 350 درجه فارنهایت می کنیم و یکساعت می گذاریم کیک در فر بماند تا کاملا پخته شود،بعد قالب را از فر بیرون می آوریم و می گذاریم سرد شود با کارد کیک را از قالب جدا می نماییم و خارج می کنیم و کیک را از ارتفاع به شکل دو تا سه دایره می بریم و روی هر قطعه را کرم پاتیسیر یا مارمالاد زردآلو می مالیم و قطعات کیک را روی هم قرار می دهیم و شکلات مایع را با کارد یا قاشق روی کیک می کشیم تا تمام سطح کیک را بپوشاند و با لبه کارد روی آن را صاف می کنیم و با کرم رویال خطوط افقی منظم رسم می کنیم و خطوط دیگری که خطوط اول را قطع کند با کارد روی آن می کشیم.
این کیک بسیار لذیذ خوهد شد!نوش جانتان


پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۴ |
طرز تهیه کلوچه خوشمزه بدون تخم مرغ
مواد لازم:
آرد= 2 پیمانه
روغن نباتی یا روغن قنادی= 1 پیمانه
پودر قند= 1 پیمانه
پودر کاسترد= 1/2 پیمانه
بکینگ پودر =3/4 قاشق چایخوری
جوش شیرین= کمی
اسانس وانیل= 1 قاشق چایخوری
طرز تهیه:
1. ابتدا فر را روشن کنید.
2. آرد، بکینگ پودر، جوش شیرین و پودر کاسترد را باهم مخلوط و الک کنید،
شکر و روغن را با هم اینقدر بزنید تا یک دست شود.
3. حالا مخلوط آردی قبلی را به مخلوط شکر و روغن اضافه کنید،
وانیل را اضافه کرده و خوب با خمیر مخلوط کنید.
4. اگر خمیر انسجام خوبی نداشت چند قاشق شیر سرد یا آب به آن اضافه کنید و چند دقیقه در جای خنک قرار دهید.
5. حالا خمیر را به شکل توپ های کوچک در آورید، صاف کنید و در سینی چرب شده با فاصله قرار دهید.
6. در فر گرم 180 درجه سانتیگراد به مدت 10-12 دقیقه بگذارید و مراقب باشید زیاد در فر نماند زیرا خشک می شود.
7. وقتی از فر در آوردید روی توری فلزی قرار دهید تا خنک شود و روی آن را شبیه تصویر با tutti frutti یا به دلخواه تزیین کنید.
برای نگهداری طولانی در ظرف در دار داخل یخچال یا جای خنک قرار دهید.


پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۴ |
طرز تهیه لوز نارگیل

مواد لازم:
شربت قوام آمده=4/1 پیمانه
پودر نارگیل=2 پیمانه
پودر پسته برای تزئین=به میزان لازم
مواد لازم برای تهیه شربت:
شکر=نصف پیمانه(75 گرم)
آب=4/1 پیمانه(50 گرم)
طرز تهیه:
شربت قوام آمده را تا زمان سرد شدن کنار بگذارید. سپس با همزن برقی آنقدر بزنید تا کاملاً سفید شود.
پودر نارگیل را به آن اضافه کنید تا چسبندگی آن گرفته شود و خمیری شکل شود.
سپس مایه ی آماده را در قالب چرب شده ی باقلوا پهن نموده و روی آن را با پودر پسته تزیین کنید و در یخچال قرار دهید تا خودش را بگیرد.
سپس آن را به شکل لوزی برش دهید.
طرز تهیه شربت:
شکر و آب را بگذارید بجوشد تا قوام بیاید. در صورت دلخواه می‌توانید دو قاشق غذاخوری گلاب به شربت اضافه نماییدپنجشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۴ |
طرز تهیه نان شیرمال ترکی
مواد لازم:
آرد=6-5 فنجان
روغن=3/2 فنجان
زرده تخم مرغ=2 عدد
شیر=1 فنجان
شکر=3/2 فنجان
خمیر مایه=1 قاشق سوپخوری
نمک=1 قاشق چایخوری
آب ولرم=به مقدار کافی
زنجبیل در صورت تمایل=1 قاشق چایخوری
کنجد=3/1 فنجان
کره و شیر=کمی
طرز تهیه:
مایع خمیر و یك قاشق مرباخوری از شكر را در شیر گرم حل كرده و می گذاریم تا كاملاً پف كند. آرد را در ظرف بزرگی ریخته، روغن، شكر، زرده تخم مرغ و در صورت تمایل زنجبیل را هم به افزوده و آب را به تدریج به آن اضافه كرده و مخلوط را خوب به هم می زنیم، كه خمیر به دست آمده نرم باشد. 5 یا 6 دقیقه خمیر را خوب ورز داده و آن را به 4 یا 6 قسمت مساوی تقسیم و گلوله، گلوله می كنیم. روی خمیر را می پوشانیم، تا جا بیفتد. سپس سینی فر را كمی چرب كرده و با وردنه هر یك از گلوله ها را به قطر یك و نیم سانتی متر پهن و به شكل بیضی در می آوریم. آن را در سینی فر قرار داده و با قالب گرد روی خمیر را نقش می دهیم. كنجد و زرده تخم مرغ را با یك قاشق مرباخوری مخلوط كرده و روی خمیر می مالیم. سینی را در وسط فر با حرارت 350 درجه گذاشته، تا نان پخته و طلایی شود. سپس سینی را از فر خارج كرده، نان را بگذارید كمی سرد شود، بعد روی آن كمی شیرمی پاشیم و كره می مالیم، كه نان براق و نرم شود. نان ها را دو به دو از پشت به هم می چسبانیم و در داخل نایلون می گذاریم، تا خشك نشوند. این نوع نان بیشتر در استان خراسان متداول است.


پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۴ |
طرز تهیه شیرینی گردوئی دارچینی
مواد لازم:
آرد =225 گرم
کره= 185
شکر= 110 گرم
زرده تخم مرغ= یک عدد
رنده پوست لیموترش =1 عدد
دارچین= 1 قاشق غذا خوری
کشمش= 80 گرم
گردوی خرد شده= 50 گرم
بکینگ پودر =1 قاشق غذا خوری
طرز تهیه:
1.کره نرم شده را با رنده پوست لیموترش و شکر و زرده تخم مرغ با همزن برقی بهم میزنیم .
2. دارچین و آرد و بکینک پودر را از الک رد میکنیم و کشمش و گردوی خرد شده را اضافه می کنیم خمیر را در ظرفی گذاشته و در یخچال به مدت 30 دقیقه قرار می دهیم.
3. فر را با حرارت 200 درجه سانتیگراد گرم كرده و خمیر را بصورت توپ کوچک در میآوریم و کمی گردوی خرد شده روی آن میریزیم.
4.  سینی فر را چرب می کنیم البته یا كاغذ روغنی انداخته و توپهای کوچک را به فاصله 4 سانتی متر به هم کنار هم میچینیم.
 زمان پخت به مدت 12 الی 15 دقیقه میباشد.


پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۴ |
طرز تهیه کلوچه خرمایی
مواد لازم:
 آرد سفید=1کیلوگرم
ادویه مخصوص(زیره-رازیانه-فلفل سیاه-تخم گشنیز-پودر زنجفیل-دارچین)=به میزان دلخواه
مایه خمیر=1قاشق مربا خوری
بکینگ پودر= کمی
نمک= 1قاشق چایخوری
شیر= 2-3 لیوان
شکر= 2قاشق غذاخوری
زعفران= کمی
روغن مایع=1 لیوان
 خرمای هسته در اورده= به میزان دلخواه(تقریبا 500 گرم)
 طرزتهیه:
ابتدا از دو قسمتی ازادویه وروغن را باهم قاطی کرده وخوب مخلوط میکنیم طوری که ارد گلوله گلوله شود.سپس شیر شکر زعفران راگرم کرده به حدی که ولرم شود.(جوش شیرین مایه خمیر راکه در کمی اب جوش حل کرده وبکینگ پودر ونمک) را قاطی ارد کرده سپس مخلوط شیر را که ولرم شده به مخلوط ارد اضافه میکنیم وبادست خوب ورز می دهیم.خمیر اماده شده را به مدت سه ونیم الی چهار ساعت می گذاریم استراحت کند .سپس خرما را که ازقبل هسته گرفتیم را قاطی بقیه ادویه کرده وخوب با دست له می کنیم(به نظر من بهتر است ادویه ای را که قاطی خرما می کنید پودر باشد ولی ادویه ای را که قاطی ارد می کنید درسته باشد برای اینکه زیر دندان برود وطعم خوبی داشته باشد)سپس خمیر را بصورت لایه نازک به قطر نان پهن کرده وخرمارابه قطر2 سانتی متر لوله کرده روی خمیر گذاشته ودو طرف خمیر را به هم می چسبانیم همانند رولت بلند! می شود سپس به هر شکلی که دوست دارید لوزی یا مربعی به اندازه چهاریا پنج سانت برش دهید.سپس درفر که درجه ان170الی190است به مدت 20 دقیقه بگذارید.کلوچه جنوبی نوش جانتان.


پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۴ |
طرز تهیه كیك ماست با پنیر
مواد لازم:
آرد=1 لیوان
شكر=1 لیوان
روغن=1 لیوان
ماست=1 لیوان
تخم مرغ=3 عدد
پنیر خامه ای=2/1 لیوان
بیكینگ پودر=1 قاشق غذاخوری
وانیل=1 قاشق چایخوری
نمك=كمی
طرز تهیه:
1. تخم مرغ ها را در ظرفی ریخته با همزن برقی خوب بزنید.
2. شكر+روغن+وانیل+ماست را به تخم مرغ اضافه كرده خوب بزنید.
3. پنیر خامه ای+نمك را به مواد اضافه كرده هم بزنید.
4. در آخر آرد+بیكینگ پودر را به مواد اضافه كرده با قاشق مواد را هم بزنید.
5. قالب كیك را چرب كرده كمی آرد بپاشید سپس مواد را در قالب بریزید.
6. قالب كیك را در فری كه از قبل گرم كرده اید قرار داده بگذارید كیك به مدت 30 الی 45 دقیقه با حرارت 170 درجه سانتیگراد بپزد.


پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۴ |
طرز تهیه كاپ كیك خرما و پرتقال

مواد لازم:
آرد=2 لیوان
شكر قهوه ای=3/2 لیوان
شیر=3/2 لیوان
آب پرتقال=3/1 لیوان
كره=4 قاشق غذاخوری
تخم مرغ=1 عدد
وانیل=كمی
نمك=كمی
بیكینگ پودر=2 قاشق مرباخوری
پودر دارچین=2/1 قاشق چایخوری
رنده پوست پرتقال=1 قاشق غذاخوری
خرما بدون هسته نرم شده=3/2 لیوان
طرز تهیه:
1. تخم مرغ+كره+شكر+شیر +آب پرتقال را در مخلوط كن ریخته با هم مخلوط كنید.

2. آرد+بیكینگ پودر+نمك+دارچین را در ظرفی ریخته با هم مخلوط كنید سپس مخلوط بالا را به آن اضافه كرده هم بزنید.
3. خرما نرم شده را به مواد اضافه كرده هم بزنید.

4. قالب های كاپ كیك را آماده كرده كمی از مواد با قاشق برداشته و طبق شكل در قالب ها بریزید.

5. ظرف را به مدت 20 الی 30 دقیقه در فری كه از قبل گرم كرده اید قرار داده و بگذارید كیك با حرارت 170 درجه سانتیگراد ابتدا با حرارت پایین و سپس با حرارت بالا بپزد.

6. روی كاپ كیك ها را می توانید با كمی خاكه قند یا مربا تزئین كنید.

پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۴ |
طرز تهیه شیرینی پنیر مثلثی
مواد لازم:
تخم مرغ=5 عدد
پنیر مثلثی=2 بسته
وانیل=1 قاشق مرباخوری
شکر=نصف لیوان
خامه=2 قوطی
دریم ویپ=1 پاکت
شکلات مایع(گالکسی)
طرز تهیه:
تخم مرغ و پنیر و شکر را در مخلوط کن خوب مخلوط می کنیم. سپس مواد را در ظرف مورد نظر ریخته و به مدت 10 دقیقه در فر می گذاریم. ظرف را از فر خارج کرده و در یخچال می گذاریم تا خنک شود. سپس یک قوطی خامه را با 4 قاشق غذاخوری شکلات مایع مخلوط می کنیم و روی مواد می ریزیم و در یخچال می گذاریم تا خنک شود. بعد دوباره ظرف را از یخچال بیرون می آوریم و یک قوطی خامه را با دریم ویپ مخلوط کرده و روی مواد می ریزیم و در یخچال می گذاریم تا شیرینی خنک شود.
 


پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۴ |
طرز تهیه كیك زرین(كیك فوری)
مواد لازم:
آرد = 3/1و2 پیمانه
شكر=3/1و1 پیمانه
تخم مرغ=2 عدد
شیر=1 پیمانه و 2 قاشق غذاخوری
پكینگ پودر=2 قاشق مربا خوری
روغن مایع=2/1 پیمانه
كمی وانیل
طرز تهیه:
اول تمام مواد خشك را قاطی میكنیم.الك كرده كنار میگذاریم بعد روغن مایع  شیر و تخم مرغ را با هم مخلوط كرده و با مایه اولی مخلوط میكنیم و در فر با درجه حرارت 170 درجه به مدت 30 الی 40 دقیقه میپزیم.
نكته قابل ذكر اینكه كیك زرین در مدت زمان كمی قابل تهیه است و به همزن برقی نیازی نیست.


پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۴ |
طرز تهیه کاراسون
مواد لازم:
آرد=3 لیوان
نمک=2/1 قاشق مرباخوری
آب=1 لیوان
روغن=3/1 لیوان
شکر=2 قاشق غذاخوری
شیر خشک=3 قاشق غذاخوری
مایه خمیر=2 قاشق غذاخوری
پکینگ پودر=2 قاشق غذاخوری
مواد لازم برای داخل کاراسون:
شکلات مایع لیوانی=بمقدار لازم
پنیر کیری(kiri)=بمقدار لازم
طرز تهیه:
1.ابتدا روغن را با شکر خوب مخلوط می کنیم. سپس نمک و شیر و مایه خمیر و سپس آب و آرد را هم به آن اضافه کرد و با دست خوب ورز می دهیم تا خمیر نرم و یکدستی بدست آید. در صورتی که خمیر بدست چسبید کمی آرد به آن اضافه می کنیم. پس از آن خمیر را در جای گرمی به مدت 3 الی 4 ساعت می گذاریم تا خمیر به اصطلاح ور بیاید.
2. سپس از خمیر به اندازه لازم برمیداریم و با وردنه آن را صاف می کنیم بحدی که قطر آن نیز زیاد نباشد(نازک باشد).
3.سپس از خمیر به شکل یک مثلث کوچک می بریم. روی خمیر از قسمت بالای مثلث که بزرگتر است کمی پنیر یا شکلات مایع که در یخچال کمی سفت شده می گذاریم. خمیر را می پیچیم.
4. یک عدد تخم مرغ را در ظرفی خوب می زنیم سپس با یک برس روی شیرینی ها را تخم مرغ می کشیم و روی آن کمی کنجد می پاشیم.
5.شیرینی ها را به فاصله در ظرف فر که از قبل چرب کرده ایم و آرد پاشیده ایم می چینیم.
ظرف را در فر به مدت 20 الی 30 با حرارت 160 درجه سانتیگراد می گذاریم تا کاراسون ها پف کند و طلایی رنگ شود. سپس آنها را در ظرف بچینید و میل نمایید.
نکته: در حین پخت به هیچ وجه در فر را باز نکنید.


پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۴ |
طرز تهیه نان ذرت(آمریکایی)
مواد لازم برای 6 نفر:
آرد ذرت=200 گرم
آرد گندم=140 گرم
کره=150 گرم
تخم مرغ=2 عدد
شیر=2 لیوان
شکر=100 گرم(4 قاشق سوپخوری)
پکینگ پادر=2 قاشق مرباخوری
نمک=بمقدار کم
طرز تهیه:
فر را با حرارت 350 درجه فارنهایت یا 175 درجه سانتیگراد گرم می کنیم.آرد ذرت و آرد گندم را با پکینگ پادر و کمی نمک مخلوط می کنیم.تخم مرغها را با شکر خوب بهم می زنیم و با شیر مخلوط می کنیم و داخل آرد می ریزیم. کره را آب کرده،داخل مایه می ریزیم و با همزن کاملا مخلوط می کنیم تا خمیر صاف و یکنواخت شود. قالب گود مستطیل شکلی را کمی چرب می کنیم،خمیر را در قالب ریخته،روی آن را می پوشانیم و می گذاریم 1 ساعت بماند.بعد قالب را روی پنجره وسط فر قرار می دهیم.نان پس از 30 تا 40 دقیقه بالا می آید و ترک خورده می پزد.وقتی کاملا سرد شد آنرا از قالب بیرون می آوریم.


پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۴ |

بر بالای کوهی در دوردست دو مرد زاویه نشین و گوشه گیر خدا را عبادت می کردند و یکدیگر را دوست داشتند این دو مرد از تمام دنیا یک کاسه گلین داشتند و بس.


یک روز روحی خبیث وارد قلب زاویه نشین پیرتر شد و او به دوست جوانش گفت:من قصد دارم از اینجا بروم بیا دارایی خود را تقسیم کنیم.

زاویه نشین جوان اندوهگین شد و خیلی تلاش کرد دوست مسنش را منصرف سازد اما وقتی اصرارهای او را دید کاسه گلین را داخل کیسه دوستش گذاشت و گفت:ای برادر ما فقط همین را داریم که قسمت کردنی هم نیست پس این کاسه مال تو باشد.

 زاویه نشین پیر با عصبانیت گفت:ولی من صدقه نمی خواهم باید حق خود را بگیرم.

زاویه نشین جوان گفت:شکستن این کاسه که بهره ای برای هیچ کداممان ندارد پس لااقل آن را تو ببر که یک نفرمان آباد شود.

پیرمرد که شیطان رهایش نمی کرد فریاد زد :ای ترسو چرا بخاطر بدست آوردن سهمت با من نمی جنگی؟

و زاویه نشین جوان تبسم کرد و گفت:می خواهم دلم خوش باشد که به خود بگویم من تمام دارو ندارم را به دوستم بخشیدم اما تو نیز شرمنده خواهی شد وقتی بگویی تمام دار و ندار دوستم  را از او گرفتم.چهارشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۳ |

خسته ام از آرزوها ، آرزوهای شعاری

شوق پرواز مجازی ، بالهای استعاری


لحظه های کاغذی را، روز و شب تکرار کردن
خاطرات بایگانی،زندگی های اداری


آفتاب زرد و غمگین ، پله های رو به پایین
سقفهای سرد و سنگین ، آسمانهای اجاری


با نگاهی سر شکسته،چشمهایی پینه بسته
خسته از درهای بسته، خسته از چشم انتظاری


صندلی های خمیده،میزهای صف کشیده
خنده های لب پریده ، گریه های اختیاری


عصر جدول های خالی، پارک های این حوالی
پرسه های بی خیالی، نیمکت های خماری


رو نوشت روزها را،روی هم سنجاق کردم:
شنبه های بی پناهی ، جمعه های بی قراری


عاقبت پرونده ام را،با غبار آرزوها
خاک خواهد بست روزی ، باد خواهد برد باری


روی میز خالی من، صفحه ی باز حوادث
در ستون تسلیتها ، نامی از ما یادگاری

مرحوم قیصر امین پورچهارشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۳ |

تنها

غمگین
نشسته با ماه
در خلوت ساکت شبانگاه
اشکی به رخم دوید ناگاه
روی تو شکفت در سرشکم
دیدم که هنوز عاشقم آه
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
یک لحظه نشد خیالم آزاد از تو
یک روز نگشت خاطرم شاد از تو
دانی که ز عشق تو چه شد حاصل من
یک جان و هزار گونه فریاد از تو
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
در پی آن نگاه های بلند ،
حسرتی ماند و
آه های بلند!
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
از بس که غصه تو قصه در گوشم کرد
غمهای زمانه را فراموشم کرد
یک سیـــنه سخن به درگهت آوردم
چشمان سخنگوی تو خاموشم کرد
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
  عشق تو به تار و پود جانم بسته است
بی روی تو درهای جهانم بسته است
از دست تو خواهم که برآرم فریاد
در پیش نگاه تو زبانم بسته است
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
گفتم دل را به پند درمان کنمش
جان را به کمند سر به فرمان کنمش
این شعله چگونه از دلم سر نکشد
وین شوق چگونه از تو پنهان کنمش
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
ای چشم ز گریه سرخ خواب از تو گریخت
ای جان به لب آمده از تو گریخت
با غم سر کن که شادی از کوی تو رفت
با شب بنشین که آفتاب از تو گریخت
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
کجایی ای رفیق نیمه راهم
که من در چاه شبهای سیاهم
نمی بخشد کسی جز غم پناهم
نه تنها از تو نالم کز خدا هم
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
هزار بوسه به سوی خدا فرستادم
از آنکه دیدن تو قسمت خدایی بود
شب از کرانه دنیای من جدا شده بود
که هر چه بود تو بودی و روشنایی بود
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
امروز را به باد سپردم
امشب کنار پنجره بیدار مانده ام
دانم که بامداد
امروز دیگری را با خود می آورد
تا من دوباره آن را
بسپارمش به باد
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
دیدی آن را که تو خواندی به جهان یارترین
سینه را ساختی از عشقش سرشارترین
آنکه می گفت منم بهر تو غمخوارترین
چه دلآزارترین شد چه دلآزارترین
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
دلم به ناله در آمد که
ای صبور ملول
درون سینه اینان نه دل
که گِل بوده ست
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
هیچ و باد است جهان
گفتی و باور کردی
کاش یک روز به اندازه هیچ
غم بیهوده نمی خوردی
کاش یک لحظه به سرمستی باد
شاد و آزاد به سر می بردی
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
عشق پیروزت کند بر خویشتن
عشق آتش می زند در ما و من
عشق را دریاب و خود را واگذار
تا بیابی جانِ نو، خورشیدوار
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
روزهایی که بی تو می گذرد
گرچه با یاد توست ثانیه هاش
آرزو باز میکشد فریاد
در کنار تو می گذشت ایکاش
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
تو را دارم ای گل جهان با من است
تو تا با منی جان جان با من است
چو می تابد از دور پیشانی ات
کران تا کران آسمان با من است
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
نرسد دست تمنا چون به دامان شما
می توان چشم دلی دوخت به ایوان شما
از دلم تا لب ایوان شما راهی نیست
نیمه جانی است درین فاصله قربان شماچهارشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۳ |

الو؟؟... خونه خدا؟؟ خدایا نذار بزرگ شم


الو ... الو... سلام

کسی اونجا نیست ؟؟؟؟؟

مگه اونجا خونه ی خدا نیست؟

پس چرا کسی جواب نمی ده؟

یهو یه صدای مهربون! ..مثل اینکه صدای یه فرشتس. بله با کی کار داری کوچولو؟

خدا هست؟ باهاش قرار داشتم. قول داده امشب جوابمو بده.

بگو من می شنوم .کودک متعجب پرسید: مگه تو خدایی ؟من با خدا کار دارم ...

هر چی می خوای به من بگو قول می دم به خدا بگم .

صدای بغض آلودش آهسته گفت یعنی خدام منو دوست نداره؟؟؟؟

فرشته ساکت بود .بعد از مکثی نه چندان طولانی:نه خدا خیلی دوستت داره.مگه کسی می تونه تو رو دوست نداشته باشه؟

بلور اشکی که در چشمانش حلقه زده بود با فشار بغض شکست وبر روی گونه اش غلطید وباهمان بغض گفت :

اصلا خدا باهام حرف نزنه گریه می کنما...

بعد از چند لحظه هیاهوی سکوت ؛

بگو زیبا بگو .هر آنچه را که بر دل کوچکت سنگینی می کند بگو...دیگر بغض امانش را بریده بود

بلند بلند گریه کرد وگفت:

خدا جون خدای مهربون،خدای قشنگم می خواستم بهت بگم تو رو خدا نذار بزرگ شم تو رو خدا...

چرا ؟این مخالف تقدیره .چرا دوست نداری بزرگ بشی؟

آخه خدا من خیلی تو رو دوست دارم قد مامانم ،ده تا دوستت دارم .اگه بزرگ شم نکنه مثل بقیه

 فراموشت کنم؟

نکنه یادم بره که یه روزی بهت زنگ زدم ؟نکنه یادم بره هر شب باهات قرار داشتم؟

مثل خیلی ها که بزرگ شدن و حرف منو نمی فهمن.

مثل بقیه که بزرگن و فکر می کنن من الکی می گم با تو دوستم.

مگه ما باهم دوست نیستیم؟

پس چرا کسی حرفمو باور نمی کنه ؟

خدا چرا بزرگا حرفاشون سخت سخته؟مگه این طوری نمی شه باهات حرف زد...

خدا پس از تمام شدن گریه های کودک گفت:

آدم ،محبوب ترین مخلوق من.. چه زود خاطراتش رو به ازای بزرگ شدن فراموش می کنه...

کاش همه مثل تو به جای خواسته های عجیب من رو از خودم طلب می کردند

 تا تمام دنیا در دستشان جا می گرفت.

کاش همه مثل تو مرا برای خودم ونه برای خودخواهی شان می خواستند .دنیا برای تو کوچک است ...

بیا تا برای همیشه کوچک بمانی وهرگز بزرگ نشوی...

کودک کنار گوشی تلفن،درحالی که لبخندبرلب داشت در آغوش خدا به خواب فرو رفت.چهارشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۳ |
نتایج پیشگیری از اعتیاد10 تا13سال

مدیركل دفتر پیشگیری و امور اعتیاد سازمان بهزیستی كشور با اشاره به مقاومت‌های محیط‌های كاری بخش خصوصی برای ارائه آموزش‌های پیشگیری از اعتیاد، گفت: میزان خسارت ریالی وارده از سوی فرد معتاد، بسیار بیشتر از هزینه‌هایی است كه می‌توان در امر پیشگیری از اعتیاد در بخش خصوصی صرف كرد. دكتر فرهاد اقطار در گفت‌وگو با خبرنگار «اجتماعی» ایسنا، با بیان این كه بر اساس پژوهش صورت گرفته، میزان ضرری كه معتادان به دلیل غیبت از محل كار، سرقت‌ها، پرداخت حق بیمه و اثرگذاری در كاهش كیفیت اجناس و غیره در بخش خصوصی وارد می‌كنند، به ریال محاسبه شده است.

افزود: بر همین اساس به این نتیجه رسیده‌ایم كه سرمایه‌گذاری‌ در امور پیشگیری از اعتیاد بسیار سودمندتر است، لذا آموزش‌ها در این زمینه به صورت رایگان در محیط‌های كاری ارائه ‌می‌شود.

وی با تاكید بر این كه ارائه آموزش‌های پیشگیری از اعتیاد در محیط‌های كاری بخش دولتی بسیار آسان‌تر و بدون مقاومت صورت می‌گیرد، یكی از دلایل مقاومت بخش خصوصی در این باره را تغییر نگرش و دیدگاه‌های كارفرمایان و یا حتی هزینه‌بر بودن این تغییرات عنوان كرد.

مدیركل دفتر پیشگیری و امور اعتیاد سازمان بهزیستی كشور، چاپ پوستر و بروشورهای تبلیغاتی در زمینه‌ «پیشگیری از اعتیاد» را از جمله برنامه‌های این سازمان در سال جاری عنوان كرد.

اقطار در این زمینه افزود: این پوسترها، بروشورها، بسته‌های آموزشی و سی‌دی‌های برای توزیع به صورت رایگان در استان‌ها آماده شده كه ظرف یكی دو ماه آینده توزیع آن آغاز می‌شود.

وی اظهار امیدواری كرد: در صورت پذیرش آموزش و پرورش، برنامه‌های آموزشی در قالب پیشگیری از اعتیاد از مقطع دبستان را آغاز می‌كنیم.

مدیركل دفتر پیشگیری و امور اعتیاد سازمان بهزیستی كشور تصریح كرد: دستیابی به نتایج پیشگیری از اعتیاد زمان‌بر است و حتی با آغاز آن از گروه سنی زیر هفت سال (مهدهای كودك و مقطع پیش‌دبستانی)، دستیابی به این نتایج 10 تا 13 سال به طول می‌انجامد.

اقطار با بیان این كه آموزش‌های پیشگیری از اعتیاد باید به صورت مستمر ادامه یابد، یكی از ملزومات ارائه این آموزش‌ها را تغییر نگرش نسبت به نیازهای جامعه اعلام كرد.چهارشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۳ |
مشوق ترك سیگار
یك موسسه خیریه در عربستان سعودی اخیرا به منظور ترغیب مردان جوان به ترك سیگار دست به ابتكار جالبی زده است. این موسسه اعلام كرده، هزینه مراسم ازدواج افرادی را كه موفق به ترك سیگار شوند، می‌پردازد.با توجه به ابتكار عمل این موسسه تا كنون صدها مرد سیگاری آمادگی‌شان را برای ترك سیگار اعلام كرده‌اند. از سوی دیگر این موسسه می‌گوید: ترك سیگار بر عهده شماست و برگزاری مراسم عروسی وظیفه ما خواهد بود.

این در حالی است كه در اغلب كشور‌های عربی پرداخت هزینه‌های عروسی تنها بر عهده داماد است و این اقدام موسسه خیریه به داماد‌های جوان از نظر مالی كمك زیادی می‌كند.

گفتنی است حدود یك چهارم جمعیت عربستان سعودی كه جمعیتی 27 میلیون و 600 هزار نفری را تشكیل می‌دهند، سیگار استعمال می‌كنند. مقامات این موسسه خیریه امیدوارند با اجرای این طرح تعداد افراد سیگاری را در كشورشان كاهش دهند.چهارشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۳ |
سیگاریها در معرض ابتلا به پوكی استخوان

یك متخصص تغذیه گفت: افراد سیگاری و هم‌نشینان آنها بیشتر در معرض ابتلا به پوكی استخوان هستند و زنانی كه سیگارمی‌كشند، دچار پوكی استخوان شدیدتری می‌شوند.
مرتضی صفوی در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعی فارس‌، افزود: پوكی استخوان یا استئوپوروز حالتی است كه در آن استخوان شكننده شده و احتمال شكستگی با ضربات كوچك افزایش پیدا می‌كند و پوكی استخوان بعد از سن 35 سالگی شروع می‌شود و حدود نیمی از زنان مسن‌تر از 45 سال به پوكی‌استخوان مبتلا می‌شوند.

وی گفت: این شكستگی‌ها در گردن، استخوان ران، مهره‌های ستون فقرات و استخوان‌های مچ دست، حتی گاهی شكستگی‌های خود به خود مهره‌ها، گردن و استخوان ران هم دیده می‌شود.
این متخصص تغذیه گفت: استخوان همانند یك ساختمان است كه دارای اسكلت بندی، دیوار چینی و ملات بین آجرهاست. اسكلت این استخوان‌ها از رشته‌های قوی و محكمی به نام رشته‌های كلاژن تشكیل شده كه ما بین رشته ها را املاح كلسیم پر می‌كند و از آنجا كه استخوان بافتی زنده است و محتوی مقدار زیادی سلول‌های جوان و بالغ استخوانی است كه وظیفه ساختن بافت استخوان ها را به عهده دارند.
صفوی گفت: پوكی استخوان عارضه‌ای است كه با بالا رفتن سن به وجود می‌آید و در نتیجه از استحكام بافت و املاح استخوانی كم شده و در نتیجه از مقاومت آن كم می‌شود و به تدریج در سنین بالاتر با سرعتی كم، از تراكم استخوان‌ها كم شده و با بالارفتن سن، پوك می‌شوند.
وی افزود: در زنان بعد از سن یائسگی به علت توقف ترشح هورمون‌های زنانه كه نقش مهم این هورمون‌ها در استحكام استخوان‌ها را دارد، شیوع پوكی استخوان زیادتر می‌شود.
این متخصص تغذیه اضافه كرد: پوكی استخوان در بین زنان بعد از سن یائسگی بسیار شایع است و زنان بیش از مردان به پوكی استخوان مبتلا می‌شوند و مصرف سیگار و قهوه زیاد هم، در پوكی استخوان مؤثر است.
صفوی گفت: همنشینان افراد سیگاری هم در معرض پوكی استخوان زودرس هستند و زنانی كه سیگار می‌كشند، دچار پوكی استخوان شدیدتری می‌شوند.


چهارشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۳ |
70درصد همسران افراد معتاد پس از...
یك كارشناس حقوقی قوه قضاییه دادگستری استان اصفهان گفت: «شواهد و پرونده‌های موجود در دادگاه نشان می‌دهد،70 درصد از زنان بعد از ازدواج متوجه اعتیاد همسرشان می‌شوند.»عاطفه كشكولی افزود: «برخی نیز در بدو ازدواج از اعتیاد همسرشان مطلع بودند، اما با تفكر كمك به ترك اعتیاد همسرشان اقدام به ازدواج كردند كه تنها درصد ناچیزی به دلیل همكاری خانواده موفق بوده‌اند.» وی با اشاره به‌ اینكه بسیاری از این خانواده ها استناد به‌جواب آزمایش را دلیل ازدواج خود عنوان می‌كنند، اظهار داشت: «جواب آزمایش عدم اعتیاد برای ازدواج دلیل صد درصد مستندی نمی‌تواند باشد.» این كارشناس با بیان اینكه در سال‌های اخیر اعتیاد بیشترین دلیل مراجعه به مراكز مشاوره و درخواست طلاق است، گفت: «تحقیق و گذراندن دوران نامزدی می‌تواند در جلوگیری از این ازدواج‌ها تاثیرگذار باشد.

چهارشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۳ |
تست الكل در كنار تست اعتیاد

فرمانده پلیس‌راه كشور گفت: تست سلامت رانندگان شامل تست اعتیاد و الكل از امروز در جاده‌های سراسر كشور آغاز شد.
سرهنگ علیرضا اسماعیلی روز جمعه در گفت‌وگو با خبرنگار «شهری» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، افزود: مرحله دوم تست سلامت رانندگان به منظور ارتقای امنیت تردد مسافران در جاده‌های كشور اجرا می‌شود.

وی با اشاره به این كه در اجرای این طرح از تردد رانندگانی كه مواد مخدر و مشروبات الكلی مصرف كرده باشند، ممانعت خواهد شد گفت: سلامت رانندگان كه دارای حركات نامتعارف، غیرمعمول و مشكوك به مصرف مواد مخدر و نوشابه‌های الكلی باشند، پس از توقف وسایط نقلیه آنها با استفاده از كیت‌های تست مواد مخدر و الكل مورد بررسی و آزمایش قرار خواهد گرفت.

فرمانده پلیس‌راه كشور افزود: در صورت مثبت بودن تست مذكور از ادامه حركت وسیله نقلیه جلوگیری و راننده متخلف ضمن تشكیل پرونده‌ برای اعمال مجازات تحویل مراجع قضایی خواهد شد.

وی با اشاره به این كه آمارها نشان می‌دهد بین 8 تا 10 درصد رانندگان ناوگان عمومی مصرف مواد مخدر دارند، تصریح كرد: مرحله اول تست سلامت رانندگان با آزمایش تست اعتیاد، مواد مخدر از ابتدای امسال در جاده‌های كشور اجرایی شد كه در مرحله دوم تست الكل به آن افزوده شد.

فرمانده پلیس‌راه كشور با اشار به این كه كیت‌های تست الكل به میزان لازم خریداری و در اختیار گشت‌های پلیس‌راه در جاده‌های كشور قرار داده شده است، به ایسنا گفت: پلیس در تابستان امسال كلیه رانندگان وسایط نقلیه ناوگان حمل و نقل جاده‌ای اعم از مسافربری و باربری سبك و سنگین و عمومی و شخصی مشكوك را مورد تست سلامت قرار می‌دهد و با متخلفان بدون اغماض برخورد می‌كند.

وی تصریح كرد: كیت‌های جدید تست سلامت ظرف مدت زمان كمتر از 2 دقیقه با نمونه‌برداری از بزاق دهان رانندگان رانندگانی را كه طی 24 ساعت گذشته مواد مخدر و مشروبات الكلی مصرف كرده باشند را مشخص می‌كند


چهارشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۳ |

*چون همیشه احساس می کنند جوانند، حتی وقتی پیر می شوند.


*چون هر وقت کودکی را می بینند لبخند می زنند.

*چون وقتی مسیر مستقیمی را طی میکنند همیشه مستقیما" روبرو را نگاه می کنند و هرگز به طرف ما مردان که با لبخند راه را برایشان باز کرده ایم برنمی گردند تا تشکر کنند.

*چون در همسرداری به گونه ای رفتار می کنند که ذهن هیچ غریبه ای به آن راه ندارد

*چون همه ی توان خود را برای داشتن خانه ای زیبا و تمیز بکار می گیرند و هرگز برای کاری که انجام می دهند توقع تشکر ندارند.

*چون هر آنچه که در زندگی خصوصی افراد مشهور اتفاق می افتد را جدی می گیرند.

*چون سراغ مسائل غیر اخلاقی نمی روند.

*چون نسبت به زجری که برای زیباتر شدن تحمل می کنند شکایتی نمی کنند. حتی هنگام استفاده از وسایل خطرناک در سالن های ورزشی

*چون آنها ترجیح می دهند سالاد بخورند.

*چون فقط عاشق پیش غذاها ی متنوع و رنگارنگ و آرایش ملایم و زیبا هستند در حالیکه ما عاشق نوشیدنی های مخرب هستیم.

*چون آنها با همان دقت و ظرافتی که میکل آنژ تابلوی Sistine Chapel را کشیده است، به زیبا ساختن خود دقت میکنند.

*چون برای حل مشکلات، روش های خاص خودشان را دارند؛ روش هایی که ما هرگز درک نمی کنیم و همین ما را دیوانه می کند.

*چون دقیقا" وقتی دیگر خیلی دوستمان ندارند، با ترحم به ما می گویند: " دوستت دارم" ؛ تا ما متوجه بی علاقگی آنها نشویم.

*چون وقتی می خواهند در مورد ظاهرشان چیزی بپرسند ترجیح می دهند این سوال را از خانمی بپرسند و خلاصه با این مدل سوالات ما را عذاب نمی دهند.

*چون گاهی از چیزهایی شکایت می کنند که ما هم آن را احساس می کنیم مثل سرما یا دردهای رماتیسمی، به این ترتیب ما می فهمیم که آنها هم مثل ما آدم هستند!

*چون داستان های عاشقانه می نویسند..

*چون ساعتها وقت خود را با فکر کردن در مورد اینکه چگو نه می توانند با دیگران سر صحبت را باز کنند، تلف نمی کنند .

*چون در حالیکه ارتش ما به کشورهای دیگر حمله می کند، آنها هم محکم و بی منطق می جنگند و سعی می کنند همه ی سوسکهای دنیا را تا آخرین دانه نابود کنند.

*چون وقتی به آهنگ Rolling Stones با صدای Angie گوش می دهند، چشمهایشان از حدقه بیرون می زند.

*چون آنها می توانند مثل مردها بلوز و شلوار بپوشند و سر کار بروند، درحالیکه مردها هرگز جرئت نمی کنند دامن بپوشند و بروند سر کار.

*چون همیشه می توانند یک ایراد بزرگ از زنی که ما گفته ایم زیبا است بگیرند و به ما بقبولانند که بی سلیقه هستیم و اشتباه می کنیم.

*چون ما از آنها متولد شده ایم و به سوی آنها نیز باز می گردیمچهارشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۳ |

از آنجا که ضریب هوشی انسان های معمولی بین ۸۵ تا ۱۱۵ است، فردی که ضریب هوشی ۲۵۰ داشته باشد، قطعا نابغه محسوب می شود.

به گزارش برنا، ویلیام جیم سایدیس، باهوش ترین فرد تاریخ بود که توانست در یک سالگی بنویسد، در ۵ سالگی به ۵ زبان رایج دنیا صحبت کند و در ۱۱ سالگی استاد دانشگاه هاروارد شد.

سایدیس در سال ۱۸۹۸ در آمریکا به دنیا آمد و در سن ۴۶ سالگی نیز از دنیا رفت.

او توانایی خارق العاده ای در یادگیری ریاضیات و زبان داشت. اولین بار به خاطر رشد مغزی زود هنگام نامش بر سر زبان ها افتاد و بعدها به خاطر تمرکز بر روی ذهنش به شهرت رسید اما در نهایت خود را از انظار عمومی دور کرد و از ریاضیات هم دلزده شد ریاضیات نیز عقب کشید و با چندین نام مستعار مطلب می نوشت.
 
از دیگر ویژگی ها او این است که می توانست در ۱۸ ماهگی نیویورک تایمز بخواند و در ۸ سالگی به ۸ زبان صحبت کند. جالب اینکه بعدها خودش زبان دیگری را به وجود آورد که نامش را VENDERGOOD گذاشت.

ناگفته نماند، ضریب هوشی انسان های نابغه بین ۱۵۵ تا ۲۰۰ است ولی سایدس در این زمینه رکورد باهوش ترین های دنیا را شکسته است. برای نمونه بد نیست بدانید که ضریب هوشی گالیله را ۱۸۰ تخمین می زنند و ضریب هوشی بیل گیتس بنیان گذار شرکت نرم افزاری مایکروسافت نیز ۱۶۰ است.


چهارشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۳ |

نتایج تحقیقات دانشمندان ایتالیایی نشان می دهد که جنین در دو ماه آخر بارداری با استفاده از نوری که به داخل رحم مادر نفوذ می کند می تواند محیط اطراف خود را ببیند.

محققان دپارتمان روانشناسی دانشگاه تورین دریافتند که در دو ماه آخر بارداری به اندازه کافی نور به رحم مادر نفوذ می کند و به این ترتیب جنین می تواند محیط اطراف و دست و پای خود را ببیند.

این محققان در این خصوص توضیح دادند: "ما مستقیما نوری که به داخل رحم نفوذ می کند را اندازه گیری نکردیم، بلکه موفق شدیم میزان نوری که از طریق بافتهای مختلف بدن (ماهیچه ها و چربیها) و انواع مختلف لباسها می گذرد را اندازه گیری کنیم. سپس یک مدل ساده برپایه قطر شکم مادر ایجاد کردیم."

این محققان افزودند: "این مدل نشان می دهد که به احتمال بسیار زیاد بعضی از جنین ها می توانند آن چیزی که در اطراف آنها می گذرد (دیواره های رحم و بدن خود را) حداقل در زمانی که مادر در محیط بسیار روشن و با لباسهای نازک تابستانی قرار دارد ببینند."

براساس گزارش آنسا، پیش از این گروهی دیگر از دانشمندان ایتالیایی با استفاده از دستگاه اکوگرافی چهار بعدی از پنج جنین دوقلو تصویربرداری کردند و نشان دادند که حتی جنین ها نیز با هم بازی می کنند و تعاملات اجتماعی دارند.


چهارشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۳ |

1- صدای خنده زنان، آهنگین‌تر از مردان است.


2- زنان 126 درصد بیشتر از مردان می‌خندند.

3- اولین خنده انسان‌ها در رحم مادر اتفاق می‌افتد.

4- کودکان گاهی تا 300 بار در روز و بزرگسالان به طور متوسط 17 بار در روز می‌خندند.

5- با یک دقیقه خندیدن از ته دل می‌توانید به اندازه 10 دقیقه پیاده‌روی، کالری بسوزانید.

6- اینکه «خنده، خنده می‌آورد» و «شادی مسری است» از یافته‌های جدید محققان است.

7- جری لوییس، کمدین سرشناس آمریکایی در روز جهانی خنده امسال به عنوان خوش‌خنده ترین چهره هالیوود برگزیده شد.چهارشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۳ |

فروردین : شما در آستانه جدیدی از زندگی خود هستید كه شما را به منطقه‌های ناآشنا هدایت می‌كند، در جایی كه منطق اصلاً هیچ راهی ندارد. به جای اینكه طبق برنامه ریزی قبلی خود كار كنید، از عزلت گاه خود بیرون آمده و تمام تجربیات خود چه درست و چه نادرست را با هم بیامیزید.اردیبهشت : برای انجام دادن كارهای جدیدتان، حتی اگر دلتان می‌خواهد تنهایی كار كنید، لازم است كه از نزدیك با همكارانتان كار كنید. كنار كشیدن و كم آوردن نمی‌تواند یكی از گزینه‌های شما باشد، برای اینكه دیگران هم سعی می‌كنند شما را درگیر كار كنند. اگرچه این كار خیلی سخت است، ولی شما باید از دوستی‌های خود درس بگیرید. شما هم احساسات خود را ابراز كنید و هرچقدر هم بحث كردن برایتان سخت بود باز هم به گفتگو ادامه بدهید.


خرداد : امروز امكان دارد یك نفر با عقاید خیلی خوش بینانه وارد زندگی تان شود، اما وقتی خودتان را در بحث‌ها درگیر می‌كنید خبرهای خوش می‌تواند جدی‌تر شوند. سرباز زدن از همكاری با دیگران كار منطقی ای نیست، برای اینكه بهتر است قبل از اینكه دست به عمل بزنید بفهمید كه چه اتفاقاتی افتاده است نه بعد از آن! محدود كردن انتخاب‌های خود خیلی بیشتر از قبول كردن همه چیزهایی كه بهتان پیشنهاد می‌شود برایتان مفید خواهد بود.


تیر : شما امروز اعتقاد دارید كه خیلی خوب و درست حرف زده‌اید، اما حرف‌هایی كه الان می‌زنید ممكن است باعث فراری دادن دیگران شود. حتی شاید بعضی از جمله‌هایتان را ناتمام ول كنید، كه این موضوع می‌تواند باعث عصبانی شدن دیگران شود. حذف كردن كارهای اضافی و غیرلازم از برنامه روزانه خود می‌تواند تنش‌هایی كه بین شما و دیگران وجود دارد را كاهش دهد.


مرداد : شما در اوج بازی قرار گرفته‌اید و آماده پریدن، خلاقیت و شاد بودن هستید! اما شما در استفاده كردن از توانایی های خود شك دارید، چراكه نمی‌خواهید با انجام دادن كارهایی كه زیاد مهم نیستند انرژی خود را تلف كنید. سعی نكنید جذابیت‌ها و لبخند خود را پنهان كنید. به دیگران بگویید چه احساسی دارید و حتی اگر طبق میل آنها رفتار نكرده‌اید نگرانی به خود راه ندهید.


شهریور : شما دلتان نمی‌خواهد كه در خانه بمانید، ولی امكان اینكه تمام روز بیرون از خانه بمانید وجود ندارد، چرا كه اكنون كارهای خیلی زیادی برای انجام دادن دارید. شما اكنون در دوره‌ای از زندگی خود هستید كه حرف‌های شما می‌توانند تعیین كننده شكست و یا موفقیت‌تان باشند، پس به خاطركارهایی كه باید انجام بدهید شكایت نكنید و غر نزنید! در عوض تا جایی كه می‌توانید با نگرش و دید مثبت كارهای خود را در داخل خانه انجام دهید و بعد به سر كار بروید.


مهر : آرزوهای بزرگ و آرمانی در سر داشتن شاید عاقبت كمی‌ ناامیدتان كند، چراكه ممكن است حوادثی كه اتفاق می‌افتد به آن خوبی كه شما در ذهنتان تصور كرده بودید نباشد. با وجود این شما می‌توانید كارهای خیلی زیادی انجام دهید و همین فعالیت و سازندگی شما بهتان كمك می‌كند نگرش های منفی مربوط به خود را اصلاح كنید. خودتان را با ایده‌آل‌هایتان مقایسه نكنید؛ به جای اینكه به كارهای ناتمام خود فكر كنید به كارهایی كه انجام دادید فكر كنید.


آبان : شما امروز نسبت به وضع مالی خود و یا دست كم نسبت به امكاناتی كه دارید خیلی خوش بین هستید. حالا بهرام در نشانه شما قرار دارد و انرژی زیادی در خود حس می‌كنید كه شما را قادر می‌سازد بیشتر از همیشه كار كنید. اما این انرژی زیاد می‌تواند خشم و عصبانیت شما را نیز آشكار كند، پس راهی پیدا كنید كه بدان وسیله احساسات غیر منتظره‌تان را خاموش كنید، وگرنه درگیر مسائل می‌شوید كه اصلا به نفعتان نیستند.


آذر : الان زمانی جدی بودن است، البته این حرف لزوماً در مورد مسائل كاری نیست. شما احساس می‌كنید كه وظایف زیادی دارید، در حالیكه احساسات و علایق‌تان شما را به سفری دور و دراز از عجایب می‌كشاند. فقط یادتان باشد كه نتایجی كه امروز شما بدانها دست یافته‌اید، لزوماً نتایج صحیحی نیستند. توجه كردن به جزئیات می‌تواند با جریانی آرام شما را برای چند هفته از برنامه‌تان جلوتر بیندازد.


دی : امروز شما به یك دوراهی رسیده‌اید كه فهم و بینشتان به شما چیزی می‌گویند ولی شما كار دیگری انجام می‌دهید. گاهی اوقات شما با موفقیت می‌توانید بعضی از رفتارهایتان را وقتی كه با آن چیزی كه شما می‌دانید بهترین رفتار است مغایرت دارند، با دلایل منطقی توجیه كنید. با وجود این امروز شما سعی می‌كنید بفهمید چگونه اعتقادات شما می‌توانند بر كارتان تأثیر مثبتی بگذارند. پس نباید نگران این باشید كه دیگران از شما قدردانی كنند.


بهمن : امروز احتمال موفقیت برای شما بیشتر شده است، چراكه به هیچ درخواستی جواب منفی نمی‌دهید. شما قادر هستید بدون توجه به موانعی كه پیش رویتان قرار دارند، همچنان اهداف خود را داشته باشید. دیگران این روزها از سرسختی شما شگفت زده شده‌اند، اما اجازه ندهید عكس العمل‌های آنها شما را از اهدافتان دور كند. توجه خود را روی مقصدتان متمركز كنید و با ثبات قدم در همین مسیر گام بردارید.


اسفند : حالا كه ماه به نهمین خانه شما یعنی خانه اهداف بزرگ انرژی می‌دهد، وسعت و دامنه فهم و دانش شما نیز بیشتر شده است. به خاطر اینكه ظاهراً قادر هستید فراتر از هدف خود را هم ببینید، دیگران به منظور بهره گرفتن از نصیحت‌هایتان پیش شما می‌آیند. حواستان جمع باشد؛ شما برسر دوراهی قرار می‌گیرید و به محض اینكه یكی از آنها را برگزینید، كسانی كه از مسیر اول سودی عایدشان می‌شود برایتان مشكل درست می‌كنند. تا جایی كه امكان دارد هیچ كدام را انتخاب نكنید و میانه رو باشید تا موقعی كه راه سومی ‌هم نمودار شود.چهارشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۳ |
همه چیز به ما بستگی دارد
در زندگی هر کدام از ما ممکنه فراز و نشیب­های بسیار زیادی وجود داشته باشه. ممکنه بعضی وقتها ما دچار مشکلاتی بشیم که اکثراً خودمون اونها رو رقم زدیم و زمانیکه با اونها دست و پنجه نرم می­کنیم ممکنه شکست بخوریم و این شکست رو دست تقدیر و سرنوشت و ... بدونیم. در صورتیکه اصلاً اینطور نیست. بلکه خود ما همه کارها رو انجام دادیم. بهتره توی زندگیمون همیشه قدر اون چیزی که هستیم رو بدونیم و همه تلاشمون در این باشه که روز به رزو بهتر بشیم. 

لئوناردو داوینچی به هنگام کشیدن تابلوی شام آخر، دچار مشکل بزرگی شد. او می­بایست نیکی را به شکل ((عیسی)) و بدی را به شکل ((یهودا )) یکی از یاران عیسی که هنگام شام تصمیم گرفت به او خیانت کند، تصویر می­کرد. کار را نیمه تمام رها کرد تا مدلهای آرمانی­اش را پیدا کند. روزی در یک مراسم همسرایی، تصویر کامل مسیح را در چهره یکی از جوانان همسرا یافت. جوان را به کلیسا دعوت کرد و تابلو را به او نشان داد. سپس جوان را به کارگاهش برد و از چهره­اش اتودها و طرح­هایی برداشت.

سه سال گذشت، تابلو شام آخر، تقریباً تمام شده بود اما داوینچی هنوز برای یهودا مدل مناسبی پیدا نکرده بود.  کاردینال مسئول کلیسا کم­کم به او فشار آورد که نقاشی روی دیوار را زودتر تمام کند. نقاش، پس از روزها جستجو، جوان شکسته و ژنده­پوش و مستی را در جوی آبی  یافت.

از دستیارانش خواست او را به کلیسا بیاورند، چون دیگر فرصتی برای طرح برداشتن از او نداشت. گدا را که درست نمی­فهمید چه خبر است به کلیسا آوردند. دستیاران داووینچی سرپا نگهش داشتند و در همان حالت، داوینچی از خطوط بی­تقوایی، گناه و خودپرستی که به خوبی بر آن چهره نقش بسته بود، طرحی کشید.

وقتی کار تمام شد، گدا که دیگر مستی از سرش پریده بود، چشمهایش را باز کرد و نقاشی پیش رویش را دید و با آمیزه­ای از شگفتی و اندوه گفت:

((من این تابلو را قبلاً دیده­ام))

داوینچی شگفت زده پرسید:

((کجا؟))

 سه سال پیش، قبل از اینکه همه چیزم را از دست بدهم، زمانی که در یک گروه همسرایی آواز می­خواندم و زندگی زیبایی داشتم، هنرمندی از من دعوت کرد تا مدتی نقاشی چهره عیسی بشوم.

جوانی که روزی از چهره اون داوینچی نیکویی رو کشیده بود تونست خودش رو به جایی برسونه که تبدیل به تاریکی و زشتی بشه. ما انسانها خیلی وقتها به خاطر اینکه دوست داریم خودمون رو با دیگران مقایسه بکنیم و یا حتی خودمون رو کمتر از اونها بدونیم و سعی کنیم کارهای اونها رو انجام بدیم، خودمون رو از دست می­دیم. کمی به اون چیزی که خدا ما رو برای اون آفریده فکر کنیم. قدر اون چیزی که هستیم رو بدونیم.

حرفم رو با یک بیت شعر و چند جمله تموم می­کنم:

مولوی:

ساعتــی میزان اینی، ساعتــی میـــــــــــزان آن

یک نفس میزان خود باش تا شوی موزون خویش

ما سه چهارم از اصالت وجودی خود را به قیمت شبیه شدن به دیگران از دست می­دهیم.

به دنیا آمده­ای، درست مانند کتابی باز و نانوشته، باید سرنوشت خود را رقم زنی، خود و نه کس دیگر.

خالق سرانجام خود باش. همچون بذر بمانی و بمیری اما می­توانی گل باشی و بشکفی، می­توانی درخت باشی و ببالی.
 


سه شنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۲ |
مرا فراموش نکنید
روزی پدری در اتاق خود به شدت سرگرم کار بود و مشغول بررسی نامه ها و تنظیم قرار ملاقات و ... بود.

به طوری که وقتی دخترش به او نزدیک شد متوجه نشد. دختر پس از کمی سکوت گفت:

- بابا چیکار می کنید؟

- دخترم دارم قرار ملاقات هام رو توی دفترم می نویسم.

باز مجدداً دختر پس از چند لحظه سکوت گفت:

- بابا آیا اسم من هم در اون دفتر هست؟

 درسته ما آدمها انقدر خودمون رو سرگرم زندگی می کنیم که خیلی ها رو فراموش می کنیم. این دنیای بزرگ اونقدر مشغله برای ما می تراشه که واقعاً بزرگترین و نزدیکترین رو فراموش می کنیم.

خدا ما رو نیافریده تا ما خودمون رو اونقدر سرگرم زندگی کنیم که حتی فرصت نکنیم باهاش دو کلمه حرف بزنیم. خدا می خواد تا حداقل چند دقیقه از روز با ما صحبت بکنه. مطمئناً اگر همه ما صدای خدا رو می شنیدیم الآن بهمون می گفت : آیا اسم من توی اون دفتر هست؟

با آرزوی اینکه اولین اسم توی دفتر برنامه روزانه ما خدا باشه .


سه شنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۲ |
داستان کوتاه - بیمار روانی
به هنگام بازدید از یک بیمارستان روانى، از روان‌پزشک پرسیدم شما چطور می‌فهمید که یک بیمار روانى به بسترى شدن در بیمارستان نیاز دارد یا نه؟

روان‌پزشک گفت: ما وان حمام را پر از آب می‌کنیم و یک قاشق چایخورى، یک فنجان و یک سطل جلوى بیمار می‌گذاریم و از او می‌خواهیم که وان را خالى کند.
من گفتم: آهان! فهمیدم. آدم عادى باید سطل را بردارد چون بزرگ‌تر است.
روان‌پزشک گفت: نه! آدم عادى درپوش زیر آب وان را بر می‌دارد. شما می‌خواهید تخت‌تان کنار پنجره باشد؟
 


سه شنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۲ |
عاشقانه ترین دعایى كه به آسمان رفت
یك روز كاملاً معمولى تحصیلى بود. به طرح درسم نگاه كردم و دیدم كاملاً براى تدریس آماده ام. اولین كارى كه باید مى كردم این بود كه مشق هاى بچه ها را كنترل كنم و ببینم تكالیفشان را كامل انجام داده اند یا نه.
هنگامى كه نزدیك تروى رسیدم، او با سر خمیده، دفتر مشقش را جلوى من گذاشت و دیدم كه تكالیفش را انجام نداده است. او سعى كرد خودش را پشت سر بغل دستیش پنهان كند كه من او را نبینم. طبیعى است كه من به تكالیف او نگاهى انداختم و گفتم: «تروى! این كامل نیست.»
او با نگاهى پر از التماس كه در عمرم در چهره كودكى ندیده بودم، نگاهم كرد و گفت: «دیشب نتونستم تمومش كنم، واسه این كه مامانم داره مى میره.»
هق هق گریه او ناگهان سكوت كلاس را شكست و همه شاگردان سرجایشان یخ زدند. چقدر خوب بود كه او كنار من نشسته بود. سرش را روى سینه ام گذاشتم و دستم را دور بدنش محكم حلقه كردم و او را در آغوش گرفتم. هیچ یك از بچه ها تردید نداشت كه تروى بشدت آزرده شده است، آن قدر شدید كه مى ترسیدم قلب كوچكش بشكند. صداى هق هق او در كلاس مى پیچید و بچه ها با چشم هاى پر از اشك و ساكت و صامت نشسته بودند و او را تماشا مى كردند. سكوت سرد صبحگاهى كلاس را فقط هق هق گریه هاى تروى بود كه مى شكست. من بدن كوچك تروى را به خود فشردم و یكى از بچه ها دوید تا جعبه دستمال كاغذى را بیاورد. احساس مى كردم بلوزم با اشك هاى گرانبهاى او خیس شده است. درمانده شده بودم و دانه هاى اشكم روى موهاى او مى ریخت.
سؤالى روبرویم قرار داشت: «براى بچه اى كه دارد مادرش را از دست مى دهد چه مى توانم بكنم » تنها فكرى كه به ذهنم رسید، این بود: «دوستش داشته باش... به او نشان بده كه برایت مهم است... با او گریه كن.» انگار ته زندگى كودكانه او داشت بالا مى آمد و من كار زیادى نمى توانستم برایش بكنم. اشك هایم را قورت دادم و به بچه هاى كلاس گفتم: «بیایید براى تروى و مادرش دعا كنیم.» دعایى از این پرشورتر و عاشقانه تر تا به حال به سوى آسمان ها نرفته است. پس از چند دقیقه، تروى نگاهم كرد و گفت: «انگار حالم خوبه.» او حسابى گریه كرده و دل خود را از زیر بار غم و اندوه رها كرده بود. آن روز بعدازظهر مادر تروى مرد. هنگامى كه براى تشییع جنازه او رفتم، تروى پیش دوید و به من خیر مقدم گفت. انگار مطمئن بود كه مى روم و منتظرم مانده بود. او خودش را در آغوش من انداخت و كمى آرام گرفت. انگار توانایى و شجاعت پیدا كرده بود و مرا به طرف تابوت راهنمایى كرد. در آنجا مى توانست به چهره مادرش نگاه كند و با چهره مرگ كه انگار هرگز نمى توانست اسرار آن را بفهمد روبه رو شود. شب هنگامى كه مى خواستم بخوابم از خداوند تشكر كردم كه به من این حس زیبا را داد كه طرح درسم را كنار بگذارم و دل شكسته یك كودك را با دل خود حمایت كنم.
 


سه شنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۲ |
دل به دیگری سپرد
نگاهی به عقربه های ساعت انداخت. تا نیمه شب چند دقیقه بیشتر نمانده بود. سکوت تلخ خانه آزارش می داد. امیر و آرش در خواب بودند. خسته بود، اما پلک هایش روی هم سنگینی نمی کرد. روی کناپه دراز کشیده و با افکارش سر گرم بود. چه خاطرات خوش و روزهای دلنشینش با هم داشتند. یادآوری آن روزها لبخند روی لبهانش نشاند، اما همین که جای خالی سهیل را درکنارش دید دوباره غم چهره اش را پوشاند. از این فکر که سهیل دل در گرو دیگری داده است توی دلش یکدفعه خالی شد و بغضش ترکید. با اختیار یاد روزی افتاد به جشن میهمانی از اروا برگشتن سارا دعوت شده بودند. به محض دیدن سارا بلافاصله او را با خود مقایسه کرده بود. در وهله اول سارا به نظرش خیلی از او سرتر آمده بود، اما به تدریج که در چهره سارا دقیق شد،به خودش امید واری داد که «نه!...سارا آنقدر هم که فکر می کردم زیبا نسیت.بینی عمل شده اش چندان با صورت فربه و گندمگونش مخصوصاً از نیم رخ هماهنگی ندارد. ابرو های تتو شده اش او را مهربان نشان نمی دهد و آرایش غلیظش توی ذوق می زند.» از این افکار توی دلش غنج می رفت که ناگهان صدای خنده مستانه او وهمسرش دلش را لرزاند. تا به حال هیچ وقت سهیل با هیچ کس این اندازه صمیمی نبود. این خنده های دلنشین سهیل تا آن روز و تا آن لحظه فقط به خودش تعلق داشت و حالا سهیل بی توجه به او با دیدن سارا گل از گلش شکفته و سر از پا نمی شناخت. خیلی سعی کرد خودش را کنترل کند و ناراحتی اش را بروز ندهد، اما کوچکترین تلنگری بالافاصله موجب ریزش اشک هایش می شد که اتفاقاً همین طور هم شد. لیلا خواهر کوچک سهیل با دیدن چهره مغموم افسانه به سویش رفت و پرسید:
چی شده زن داداش! ناراحتی؟
و اشک از چشمان افسانه باریدن گرفت. اما با کشیدن آه بلند قدری از اندوه درونش کاست و گفت:
چیز مهمی نسیت. نمی دانم چرا فقط یک دفعه دلم گرفت.
آن روز در آن مهمانی سهیل آدم دیگری شده بود، انگار نه انگار که افسانه هست. فقط موقع شام که شد نزدیک افسانه آمد گفت:
زود باش برو سر میز، شام بکش. دیر بجنبی چیزی بهت نمی رسه ها!
افسانه از جایش تکان نخورد. سهیل با تعجب نگاهش کرد . گفت:
مکه با تو نسیتم! چی شده!
افسانه باز هیچ نگفت. سهیل هم شانه اش را با علامت بی تفاوتی بالا انداخت و رفت. افسانه به دعوت سایر میهمانان ناچار شد به کنار میز برود و غذا بکشد. اما دو قاشق بیشتر غذا نخورد. آن شب او و سهیل از جمله آخرین میهمانانی بودند که خانه عمو سهیل را ترک کردند. آن ها راهی خانه مادر افسانه شدند تا آرش و امیر را بردارند. سهیل همچنان که شاد و پر انرژی بود غلت ناراحتی افسانه را پرسید. افسانه علی رغم ان که تصمیم گرفته بود سکوت کند یکدفعه صدای اعتراضش بلند شد و گفت:
مثل اینکه تو مهمونی فقط من مزاحم بودم.
و سهیل قهقه ای سر داد و گفت:
وای از دست شما زن ها!... مگر چی شده بابا... سارا دختر عمومه.
افسانه با عصبانیت به سهیل نگاه کرد و گفت:
مثل اینکه منم زن تو هستم. غیر از اینه...
خب نه!...
پس چرا جلوی سارا با من مثل غریبه ها رفتار کردی! تو اصلاً سابقه نداشت بدون من شام بخوری، اما ترجیح دادی یک لحظه هم سارا را تنها نگذاری انگار این جشن فقط بهانه ای بود برای بودن تو و سارا کنار هم...
حرف های ان شب مو به مو درخاطرش تجدید می شد. آن شب اولین بار دلش از سهیل رنجیده بود. نمی توانست باور کند مرد زندگی اش به جز او با دیگری بگو بخند کند و شاد باشد.
از ان پس سهیل آدم دیگری شد. دایم به هر بهانه ای را هی خانه عمویش می شد یا پای عمو و زن عمو و سارا به خانه آن ها باز شده بود. افسانه رفت پیش مشاور.نمی خواست کانون زندگی اش از هم بپاشد. بنابر این تصمیم گرفت به توصیه های مشاور گوش بسپارد. دیگر حساسیتی نشان نمی داد. دلش خون بود و چهره اش می خندید. بیش از گذشته به خود می رسید و به سهیل محبت می کرد، اما سهیل همچون کبکی کخ سر در برف فرو کرده باشد رفتار می کرد. بالاخره دست به دامان پدر مادر سهیل شد. آنها حساسیت افسانه را به تمسخر گرفتند و گفتند:
سهیل و سارا از بچگی با هم بزرگ شده اند. صمیمیتشان عجیب نیست. درسته که یازده سال از هم دور بودن اما همچنان به هم وابسته اند.
و افسانه نفرت داشت از هر چه وابستگی اینگونه است. دلش گواهی بد می داد و بالاخره همانطور شد که دلش می گفت. سهیل پشت پا زره به خاطره ده سال زندگی مشترکی که با افسانه داشته و خواهان ازدواج با سارا شد. سارا از این پیشنهاد استقبال کرد. افسانه غرورش را له کرد و به سارا تماس گرفت.
سارا ازت خواهش می کنم پا تو از زنئگی من بکش بیرون! من دو تا بچه دارم.
و سارا خندید. نیشخند زد. گفت:
من نمی دونم چرا دوست داری خودت را تحمیل کنی. وقتی سهیل تو را نمی خواد من یکی دیکه! بالاخره زن می گیره! بهتره بچه ها را هم دستاویزی برای جلب محبت سهیل قرار ندی. تو که تا ابد نمی تونی صدقه سر بچه هایت از سهیل گدایی محبت کنی و...
افسانه دلش شکسته بود. از سهیل که او را اینطور خار و ذلیل کرده بود، از سارا که اینطور نقش بازی می کرد و...
بالاخره دفتر مشترک سهیل و افسانه بسته شد. افسانه حضانت بچه هایش را بر عهده گرفت. دلش نمی خواست محبتش را از بچه هایش دریغ کند. سهیل هم از خدا خواسته پذیرفته بود. یادآوری خاطرات گذشته برای چندمین بار بغضش را ترکاند، آنقدر گریست و گریست و در خلوت تنهایی با خدای خودش رازو نیاز کرد که بالاخره همانجا روی کاناپه خوابش برد.
وارد فضای سبز پارک دانشجو که شد حس غریبی داشت. انگار منتظر اتفاقی بود. چشمانش دنبال گم شده ای می گشت. البته تا آمدن آرش از سر تمریت تئاتر یک ربع ساعت وقت مانده بود. ترجیح داد روی یکی از نیمکت های خالی بنشیند. از مرز پنجاه سالگی گذشته بود. اما جوانتر نشان می داد. نگاهی به سر وضع خود انداخت و تز مرتب بودن خود حظ کرد.دلش می خواسن وقتی که با آرش مسیر پارک تا خانه را پیاده روی می کند آرش از اینکه مادرش هنوز جوان است و سر حال احساس خوبی داشته باشد. هیچگاه دلش نمی خواست بچه ها او را مایوس و افسرده ببینند. ناراحتی هایش تنها در خلوت خود بود بس. در این افکار غوطه ور بود که نگاهش به پیر مردی جلب شد که ویلچرش را به سختی هداین می کرد. پیر مرد بی هدف پیش می راند. لباس های چروک و کثیف و موهای سفید و بهم ریخته اش تو ذوق می زد. یک دستش لمس بود و با دست چب ویلچر را هدایت می کرد. بی اختیار در چهره پیر مرد دقیق شد یکدفعه دلش لرزید. چقدر چشم های این پیر مرد آشنا بود. دقیق تر شد و با خود زمزمه کرد:
آه خدای من این سهیل است...
دوباره به دست راست سهیل خیره شد. سهیل با همین دستی که لمس است چقدر به او سیلی زده بود. همه چیز را شکسته بود که او سر به سرش نگذارد و اجازه دهد هر کاری که دلش می خواهد انجام بدهد. با همان زبانی که معلوم بود قادر به تکلم نیست چقدر به افسانه دوشنام داده بود و زیبایی سارا را به رخش کشیده بود و...
. افسانه فقط گفته بود:
تو را واگذار می کنم به خدا...
و حالا همان خدایی که هیچ وقت تنهایش نگذاشته بود او را به این پارک کشانده بود که نشان بدهد حق مظلوم را از ظالم می ستاند.
بو گوشش رسیده بود که سهیل عیاش، مشروب خوار، آواره و مفلوک و بد بخت و تنها شده است... اما باور نکرده بود،خیال می کرد دیگران برای اینکه او را دلخوش کنند چنین می گویند، اما حالا دیگر باور داشت همه آنچه شنیده بود، راست بود. پیر مرد به سختی از کنار افسانه گذشت. افسانه به حرمت ده سال زندگی مشترکش رویش را برگرداند. دلش نمی خواست سهیل در یابد که او شاهد بد بختی اش بوده است.

تنها آهی کشید و گفت:
هر چی بود گذشت.
 


سه شنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۲ |
ملاقات با خدا
ظهر یک روز سرد زمستانی ، وقتی پروین به خانه برگشت، پشت در پاکت نامه ای را دید که نه تمبری داشت و نه مهر اداره ی پست روی آن بود. فقط نام و آدرسش روی پاکت نوشته شده بود.

او با تعجب پاکت را باز کرد و نامه ی داخل ان را خواند:

" پروین عزیزم،

عصر امروز به خانه ی تو می ایم تا تو را ملاقات کنم .

با عشق ، خدا "

پروین همان طور که با دست های لرزان نامه را روی میز می گذاشت. با خود فکر کرد که چرا خدا می خواهد او را ملاقات کند؟ او که آدم مهمی نبود. در همین فکرها بود که ناگهان کابینت خالی آشپزخانه را به یاد آورد و با خود گفت: : من که چیزی برای پذیرایی ندارم!". پس نگاهی به کیف پولش انداخت . او فقط هزار و صد تومان داشت.

با این حال به سمت فروشگاه رفت و یک قرص نان فرانسوی و دو بطری شیر خرید. وقتی از فروشگاه بیرون آمد، برف به شدت در حال بارش بود و او عجله اشت تا زود به خانه برسد و عصرانه را حاضر کند. در راه برگشت، زن و مرد فقیری را دید که از سرما می لرزیدند. مرد فقیر به پروین گفت:" خانم ، ما خانه و پولی نداریم. بسیار سردمان است و گرسنه هستیم. ایا امکان دارد به ما کمکی کنید؟"

پروین جواب داد: "متاسفم، من دیگر پولی ندارم و این نانها هم برای مهمانم خریده ام."

مرد گفت: " بسیار خوب خانم ، متشکرم" و بعد دستش را روی شانه ی همسرش گذاشت و به حرکت ادامه دادند.

همان طور که مرد و زن فقیر در حال دور شدن یودند، پروین درد شدیدی را در قلبش احساس کرد. به سرعت دنبال آنها دوید: " اقا خواهش می کنم صبرکنید" وقتی پروین به زن و مرد فقیر رسید، سبد غذا را به آنها داد و بعد کتش را درآورد و روی شانه های زن انداخت.

مرد از او تشکر کرد و برایش دعا کرد. وقتی پروین به خانه رسید یک لحظه ناراحت شد چون خدا می خواست به ملاقاتش بیاید و او دیگر چیزی برای پذیرایی از خدا نداشت. همان طور که در را باز کرد ، پاکت نامه دیگری را روی زمین دید. نامه را برداشت و باز کرد:

" پروین عزیز،

از پذیرایی خوب و کت زیبایت متشکرم،

با عشق ، خدا "


سه شنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۲ |
درباره سعدی چه می‏توان گفت؟
سعدی شیرازی؛ شاعری است در عرصه اجمال و راز؟ یا نویسنده‏ای نوآور و خلاق كه سودای معرفتش از كویی به كویی و از شهری به شهری می‏كشاند؟ یا عاشقی كه درد دوری و دیدار یار غزل‌خوانش می‏كند؟ یا سیاحی كه آرزومند دیدار آثار بدیع جهان است؟


باری! سعدی زندگی را در سایه نام دوست محو كرده است.
سعدی تخلص و شهرت «ابوعبدالله مشرف به مصلح» یا «مشرف الدین بن مصلح الدین»، مشهور به «شیخ سعدی» یا «شیخ شیراز» و یا «شیخ» و همچنین معروف به «افصح المتكلمین» است.
درباره نام و نام پدر شاعر و همچنین تاریخ تولد سعدی اختلاف بسیار است. سال تولد او را از 571 تا 606 هجری قمری احتمال داده‏اند و درباره تاریخ درگذشتش هم سالهای 690 تا 695 را نوشته‏اند.
سعدی در شیراز پای به دایره هستی نهاد. هنوز كودكی بیش نبود كه پدرش درگذشت. آن چه مسلم است این كه اغلب افراد خانواده وی اهل علم و دین و دانش بودند. سعدی پس از تحصیل مقدمات علوم از شیراز به بغداد رفت و در مدرسه نظامیه به تكمیل دانش خود پرداخت.
از محضر ابوالفرج بن الجوزی و همچنین شهاب الدین عمر سهروردی استفاده‏ها سپس به حجاز و شام رفت و زیارت حج به جا آورد. در شهر شام به وعظ و سیاحت و عبادت پرداخت. در روزگار سلطنت اتابك ابوبكر بن سعد به شیراز بازگشت و در همین ایام دو اثر جاودان بوستان و گلستان را آفرید و به نام «اتابك» و پسرش سعد بن ابوبكر كرد.
پس از زوال حكومت سلغریان، سعدی بار دیگر از شیراز خارج شد و به بغداد و حجاز رفت. در بازگشت به شیراز، با آن كه مورد احترام و تكریم بزرگان فارس بود، بنابر مشهور عزلت گزید و در زاویه‏ای به خلوت و ریاضت مشغول شد.
آثار سعدی بسیارند و اغلب در مجموعه‏ای كه كلیات دیوان سعدی نامیده می‏شود؛ به چاپ رسیده است. بوستان، گلستان و دیوان غزلیات و قصاید از معروفترین آنها به شمار می‏روند.
سعدی، شاعر جهاندیده، جهانگرد و سالك سرزمینهای دور و غریب بود؛ او خود را با تاجران ادویه و كالا و زوار اماكن مقدس همراه می‏كرد. از پادشاهان حكایتها شنیده و روزگار را با آنان به مدارا می‏گذراند.
سفاكی و سخاوتمندان را نیك می‏شناخت و گاه عطایشان را به لقایشان می‏بخشید. با عاشقان و پهلوانان و مدعیان و شیوخ و صوفیان و رندان به جبر و اختیار همنشین می‏شدو خامی روزگار جوانی را به تجربه سفره‏های مكرر به پختگی دوران پیری پیوند می‏زد.
سفرهای سعدی تنها جستجوی تنوع، طلب دانش و آگاهی از رسوم و فرهنگهای مختلف نبود؛ بلكه هر سفر تجربه‏ای معنوی نیز به شمار می‏آمد.
سنت تصوف اسلامی همواره مبتنی بر سیر و سلوك عارف در جهان آفاق و انفس بود و سالك، مسافری است كه باید در هر دو وادی، سیری درخور استعداد داشته باشد؛ یعنی سفری در درون و سفری در بیرون.
وارد شدن سعدی به حلقه شیخ شهاب الدین عمر سهروردی خود گواه این مدعاست.
ره‏آورد این سفرها برای شاعر، علاوه بر تجارت معنوی و دنیوی، انبوهی از روایات، قصه‏ها و مشاهدات بود كه ریشه در واقعیت زندگی داشت؛ چنان كه هر حكایت گلستان، پنجره‏ای رو به زندگی می‏گشاید و گویی هر عبارتش از پس هزاران تجربه و آزمایش به شیوه‏ای یقینی بیان می‏شود. گویی، هر حكایت پیش از آن كه وابسته به دنیای تخیل و نظر باشد، حاصل دنیای تجارب عملی است.
شاید یكی از مهمترین عوامل دلنشینی پندها و اندرزهای سعدی در میان عوام و خواص، وجه عینی بودن آنهاست. اگر چه لحن كلام و نحوه بیان هنرمندانه آنها نیز سهمی عمده در ماندگاری این نوع از آثارش دارد.
از سویی، بنا بر روایت خود سعدی، خلق آثار جاودانی همچون گلستان و بوستان در چند ماه، بیانگر این نكته است كه این شاعر بزرگ از چه مایه دانایی، توانایی، تجارب اجتماعی و عرفانی و ادبی برخوردار بوده است.
باری، آثار سعدی علاوه بر آن كه عصاره و چكیده اندیشه‏ها و تأملات عرفانی و ا جتماعی و تربیتی وی است، آیینه خصایل و خلق و خوی و منش ملتی كهنسال است و از همین رو هیچ وقت شكوه و درخشش خود را از دست نخواهد داد.
شعر سعدی، شعر استحكام و ظرافت و استواری و زیبایی است. زبان فاخر سعدی هیچ گاه كمال خود را به رخ مخاطبانش نمی‏كشد. همچون سالاری بلند منزلت، در عین كمال و برتری متواضع و خاشع است و به همین دلیل دل هر صاحبدلی را می‏رباید و در گوشه خاطر هر كسی، جایی برای خویش باز می‏كند.
شعرش به دیدار اول، ساده و صمیمی و بی‏تكلف جلوه می‏كند؛ روان و زلال است و بی‏هیچ تمهید و مقدمه‏ای، برقراری ارتباط با دیگران را جستجو می‏كند.
فخر نمی‏فروشد و تكبر نمی‏ورزد. دست دوستی و ارادت به سویمان دراز می‏كند و سلام می‏دهد...
اما چون پرده احساس را به كنار می‏زنیم و از سر عقل و تأمل در اشعارش ـ كه عاطفه محضند!ـ درنگ میكنیم، درمی‏یابیم كه شفافیت عنصر زبان در شعر او سهل و ساده امكان وجود نیافته است؛ بلكه صیقل مداوم شعر، كوشش بی‏وقفه در عرصه زبان، و استفاده از تمام عناصر كه تعالی شعر را دامن می‏زنند، به آثار او چنین سلامت و روانی سحرآفرین بخشیده است.
توفیق سعدی و اكسیر شعر او در این دقیقه نهفته است؛ یعنی در تلفیق صنایع لفظی و بیانی با حال و احساس درونی در طبیعی‏ترین حالت ممكن. سعدی مبدع و آغازگر این راه نیست، بلكه از استادان و كاملان چنین سبكی در شعر است.
پیش از وی، غزل فارسی در كوره تلاش شاعرانی همچون فرخی، سنایی، خاقانی، انوری و عطار گداخته بود، اما سعدی آن را چنان آبدیده و صیقلی كرد كه نه پیش از وی قرینه و مشابهی برایش می‏توان یافت و نه بعد از وی، كسی گامی بیشتر و پیشتر نهاد.
ویژگیهای سبكی زبان شعر سعدی و هر شاعر دیگری را تنها با تأمل و تفكر در اشعارش می‏توان كشف كرد، آموخت و به كار برد. آثار هنری بر اساس فرمول و اصولی ثابت و مشخص پدید نمی‏آیند تا هنگام نیاز به آثار جدید بتوان به آنها رجوع كرد.
با این همه، برخی از ویژگیها به خاطر تكرار مكرر در آثار هنرمند ما را به بعضی از خصوصیات مشترك آن آثار و به تبع آن به نوع برخورد و بهره‏گیریهای هنرمند از آن عناصر رهنمون می‏شوند. با توجه به چنین پیش زمینه‏ای، معدودی از ویژگیهای سبكی شعر سعدی چنینند:
1 ـ ساختار نحوی جملات در ابیات به صحیح‏ترین شكل ممكن است. عنصر وزن و موسیقی، منجر به نقص یا پیش و پس شدن حاد دستوری در جملات نمی‏شود و سعدی به ظریفترین و طبیعی‏ترین حالت ممكن در لحن و زبان، با وجود تنگنای وزن، از عهده این مهم برآید.
دیوان غزلیات سعدی را به تفال باز می‏كنیم:
ای كه گفتی هیچ مشكل چون فراق یار نیست
گر امید وصل باشد، همچنان دشوار نیست
نوك مژگانم به سرخی بر بیاض روی زرد
قصه دل می‏نویسد حاجت گفتار نیست
در آن نفس كه بمیرم در آرزوی تو باشم
بدان امید دهم جان كه خاك كوی تو باشم
به وقت صبح قیامت، كه سر ز خاك برآرم
به گفتگوی تو خیزم، به جستجوی تو باشم
حدیث روضه نگویم، گل بهشت نبویم
جمال حور نجویم، دوان به سوی تو باشم
2 ـ ایجاز و یا پیراستن شعر از كلمات زاید و اضافی و دوری از عبارت پردازیهای بیهوده‏ای كه نه تنها نقش خاصی در ساختار كلی شعر ندارند، بلكه باعث پریشانی در روابط كلمات با یكدیگر و نهایتاً جملات می‏شوند و به نحو چشمگیری از زیبایی كلام می‏كاهند، در شعر و كلام سعدی نقش ویژه‏ای دارد.
ساختار شعر سعدی كم كردن یا افزودن كلمه‏ای را خارج از قاعده و بی‏توجه به بافت كلی كلام برنمی‏تابد. از سویی این ایجاز كه در نهایت زیبایی و اعتدال است، منجر به اغراقهای ظریف تخیلی و تغزلی می‏شود و زبان شعر را از غنایی بیشتر برخوردار می‏كند:
گفتم آهن دلی كنم چندی
ندهم دل به هیچ دلبندی
به دلت كز دلت به در نكنم
سخت‏تر زین مخواه سوگندی
ریش فرهاد بهترك می‏بود
گر نه شیرین نمك پراكندی
كاشكی خاك بودمی در راه
تا مگر سایه بر من افكندی...
ایجاز سعدی، ایجاز میان تهی و سبك نیست، بلكه پرمایه و گرانبار از اندیشه و درد است. بی‏‏فایده نیست اگر حكایتی را از «گلستان» نیز نقل كنیم و به عیان ببینیم كه خداوند سخن چه مایه از معنی را در چه مقدار از سخن می‏گنجاند:
حكایت: پادشاهی پارسایی را دید، گفت: «هیچت از ما یاد آید؟» گفت: «بلی، وقتی كه خدا را فراموش می‏كنم.»
حكایت: هندویی نفط اندازی همی آموخت. حكیمی گفت: «تو را كه خانه نئین است، بازی نه این است.»
3 ـ سعدی از موسیقی و عوامل موسیقی ساز در سبك و زبان اشعارش سود می‏جوید. وی اغلب از اوزان عروضی جویباری مدد می‏گیرد؛ اوزانی كه لطافت موسیقیایی در آنها بر ضربی بودن آن می‏چربد.
علاوه بر اوزان عروضی، شاعر به شیوه مؤثری از عواملی بهره می‏برد كه هر كدام به نوعی موسیقی كلام او را افزایش می‏دهند، عواملی همچون انواع جناس، همحروفیهای آشكار و پنهان، واج آرایی، تكرار كلمات، تكیه‏های مناسب، موازنه‏های هماهنگ لفظی در ابیات و لف و نشرهای مرتب و ...
همان طور كه پیشتر یادآور شدیم، استفاده از این عناصر به گونه‏ای هنرمندانه و زیركانه صورت می‏گیرد كه شنونده یا خواننده شعر او پیش از آن كه متوجه صنایع به كار رفته در شعر او شود، مسحور زیبایی و هماهنگی و لطافت آنها می‏شود.
در غزلی كه آورده‏ایم، سعدی نهایت استفاده را از عوامل موسیقی‏زای زبان برده است، بی‏آن كه سخنش رنگ تكلف و تصنع به خود بگیرد. تكرارهای هنرمندانه كلمات، همحروفیها و وزن مناسب شعر و همچنین لحن عاطفی و تغزلی همچون شكری هستند كه در این شعر و اشعار دیگر او به صورت شربتی گوارا درمی‏آیند تا ما جز شیرینی كلام، چیز دیگر ننوشیم:
بگذار تا مقابل روی تو بگذریم
دزدیده در شمایل خوب تو بنگریم
شوق است در جدایی و جور است در نظر
هم جور به كه طاقت شوقت نیاوریم
روی ار به روی ما نكنی حكم از آن تست
بازآ كه روی در قدمانت بگستریم
ما را سری است با تو كه گر خلق روزگار
دشمن شوند و سر برود، هم بر آن سریم
گفتی ز خاك بیشتر نه كه از خاك كمتریم
ما با توایم و با تو نه‏ایم اینت بوالعجب
در حلقه‏ایم با تو و چون حلقه بر دریم
از دشمنان شكایت برند به دوستان
چون دوست دشمن است شكایت كجا بریم؟
4 ـ طنز و ظرافت جایگاه ویژه‏ای در ساختار سبكی آثار سعدی دارد. البته خاستگاه این طنز به نوع نگاه و تفكر این شاعر بزرگ برمی‏گردد. طنز سعدی، سرشار از روح حیات و سرزندگی است.
سعدی به یاری لحن طنز، عبوسی و خشكی را از كلام خویش پس می‏زند و شور و حركت را بدان بازمی‏گرداند. با همین طنز، تیغ كلامش را تیز و برنده و اثرگذار می‏كند. طنز، نیش همراه با نوش است؛ زخمی در كنار مرهم. سالها بعد، لسان‏الغیب، حافظ شیرازی ابعاد عمیق دیگری به طنز شاعرانه بخشید و از آن در زبان شعر خود استفاده‏ها برد:
با محتسب شهر بگویید كه زنهار
در مجلس ما سنگ مینداز كه جام است
كسان عتاب كنندم كه ترك عشق بگوی
به نقد اگر نكشد عشقم، این سخن بكشد
یارا! بهشت، صحبت یاران همدم است
دیدار یار نامتناسب جهنم است
آن است آدمی كه درو حسن سیرتی
یا لطف صورتی است، دگر حشو عالم است
این حكایات را نیز از گلستان سعدی برمی‏چینیم، به امید بوییدن رایحه طنز و ظرافت از آنها: حكایت: یكی از صاحبدلان، زورآزمایی را دید برآمده و كف بر دماغ انداخته. گفت:«این چه حالت است؟» گفتند: «فلان، دشنام دادش». گفت: «این فرومایه هزار من سنگ برمی‏دارد و طاقت سخنی نمی‏آرد؟»
حكایت: یكی از ملوك بی‏انصاف، پارسایی را پرسید: «از عبادتها كدام فاضلتر است؟» گفت: «تو را خواب نیمروز، تا در آن یك نفس خلق را نیازاری.»
سعدی به روایت آثارش، گاه ناصحی دردمند است كه كجراهان ظلمت اندیش را به راستی و درستی می‏خواند و گاه منتقدی اجتماعی است كه به انتقاد از زمانه بدكنش می‏پردازد. اگر به ناگزیر مداح شاهان روزگار بوده، تا آن جا كه توانسته به حق سخن گفته و همواره مستبدان لاقید را به تفكر در مرگ و عدل و انصاف ترغیب كرده است. غم زمانه، غم دائمی و مشغله ذهنی سعدی بوده است:
غم زمانه خورم یا فراق یار كشم
به طاقتی كه ندارم كدام بار كشم
سعدی كه سودای اصلاح و تربیت دارد، با تكیه بر زبان طنز، ریاكاران نیرنگ‏باز و زاهدان دو رو و گندم نمایان جو فروش را رسوا می‏كند و بر مال‏اندوزان حریص و تنگ چشم و بخیل طعنه می‏زند.
لاف زنان و مدعیان ناپارسا را به سخره می‏گیرد و به اقتضای جوهر هنرمندی و قلندری خود به اندازه‏ای كه بشاید، در گفتن حقایق و تاختن به علل مصایب، جسور و گستاخ و دلاور است. همان قدر كه در بیان انتقاد به كار و كیا و منش ملوك بی‏انصاف جرأت می‏ورزد، درویشی و قناعت و آزردگی و پارسایی را می‏ستاید و با جماعت بی‏ریایی درویشان كه دلی جز برای حق ندارند، هم رأی و هم عقیده می‏شوند.
با تظاهر و ریا نسبتی ندارد و آن را كفر مضاعف می‏داند. با قشریانی كه از دین جز پوست و ظاهر آن را ندیده‏اند و نمی‏فهمند، همان قدر در نزاع است كه با اهل تساهل و آسان گیر در امر دین.
تعبد قشریان را كودكانه و ساده‏انگارانه می‏یابد و تساهل مدعیان را در امر شریعت از سر تنبلی و بی‏ایمانی و در گریز از تعهد عملی دین.
زبان سعدی در انتقاد، زبانی گزیده و گزنده است. با این همه، از نزاع و صلح همواره صلح را برمی‏گزیند و پند پیران پارسا را خاطرنشان می‏كند كه فاسدان را باید به صلاح و نیك‏رفتاری با آنان خجل كرد.
عشق سعدی، نفس پرستی نیست، بلكه او در گریز از شیطان اماره به عشق رو می‏كند؛ عشقی كه او را از مایی و منی و به قول عارفان از «انانیت» «نحنانیت» برمی‏كشد و رستن و رهایی را برای وی به ارمغان می‏آورد.
در افق سعدی: هر كسی را نتوان گفت كه صاحبنظر است، عشق بازی دگر و نفس پرستی دگر است. عاشق پاكباز تعالی را در عشق می‏جوید و همین بهانه برایش كافی است تا جان و تن را به تمامی فدای مهر نگاه معشوق كند.
در این معامله، عاشق نه به فكر سود و زیان خویش كه در سودای رضایت یار است:
حرام باد بر آن كس نشست با معشوق
كه از سر همه برخاستن نمی‏یارد
شاعر، شور دیدار دارد و هر موجودی در منظر او جلوه‏ای از وجود حقیقت عالم است. شاعر، تاب فراق ندارد، پس به تماشای هر جلوه‏ای از آن جمال، ازخود به در می‏شود و هر مشاهده‏ای او را از جهانی به جهانی دیگر سیر می‏دهد:
از در درآمدی و من از خود به در شدم
گویی از این جهان به جهانی دگر شدم
كثرت مخلوقات اگر به چشم وحدت بین دیده آید، نه تنها حایل دیدار نیست، بلكه جلوه‏زار ناپیدا كران است و عارف عاشق از همین روی خرسند و خرم است و دم به دم در تماشایی تازه سلوك می‏كند؛ چرا كه هستی موجودات را در حقیقت هستی، یعنی وجود حضرت حق مستحیل می‏بیند:
به جهان خرم از آنم كه جهان خرم از اوست
عاشقم بر همه عالم كه همه عالم از اوست
سیمای معشوق در غزل سعدی در هاله‏ای از نورانیت و روحانیت محصور است.
اگر چه یار گاهی به صورت ملموس و در دسترس و در صورت تعینات عالم جسمانی ظاهر می‏شود، اما در حقیقت شاهد سعدی به صورتی مثالی در غزلهای وی ظاهر می‏شود و گاه پیوند با معشوق ازلی و ابدی:
دمادم حوریان از خلد رضوان می‏فرستندت
كه ای حوری انسانی، دمی در باغ رضوان آی
دریچه‏ای ز بهشتش به روی بگشایی
كه بامداد پگاهش تو روی بنمایی
سعدی از آن تنگ چشمانی نیست كه فقط ناظر میوه باشد، بلكه وی به بوستان نظر دارد و همواره برای تفسیر جزء، به كل می‏اندیشد. او عاشق زیباییها و نیكوییهاست و در این عشق بیش از آن كه حظ نفسانی و مورد نظر وی باشد، طالب لذات روحانی است:
گفتم ای بوستان روحانی
دیدن میوه چون گزیدن نیست
گفت سعدی خیال خیره مبند
سیب سیمین برای چیدن نیست
باری، سرود سعدی، سرود مهر و مهربانی و محبت و یگانگی و یكرنگی است.


سه شنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۲ |

به همین سادگی رفتی   بی خداحافظی

سهم تو شد دنیای تازه و سهم من شد اشك وتنهایی

چشمهای نازنینت را بستی  بدون اینكه  كنارت باشم

دیر شد دیر آمدم  خیلی دیر اما غریب  اما ناتوان  ،اما بهت زده

از روزی كه رفتی هر روز خودم را نمی بخشم  به خاطر آن همه

سال دوری و صبوری   ،به خاطر آن همه نبوسیدن و نبوییدن

كاش بودی تا مقابلت زانو بزنم  تا به اندازه ی آن همه سال

دوری سیر ببینمت ، لمست كنم ، پناهم شوی 

تو را كم دارم .آن دستهای مهربانت را ،آن حرفهای آرامبخشت را

كاش میشد برگردی ،كاش میشد ........................سه شنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۲ |
پرفروش‌ترین رمان‌های ایرانی کدامند؟؟!

وقتی خیلی می‌خوانیم، چقدر می‌خوانیم یا مروری بر پرفروش‌ترین داستان‌های ایرانی
ماجرا از فهرستی شروع شد که 2 سال پیش وزارت فرهنگ به عنوان پر فروش‌ترین رمان‌های ایران اعلام کرده بود. آن فهرست فقط تعداد چاپ را داشت. ما اینجا هم آن فهرست را به روز کردیم و هم آن را بر اساس تیتراژ مرتب کردیم تا ببینیم وقتی می‌گوییم مردم یک کتاب را خیلی خوب می‌خوانند، حداکثر به چه تیراژی می‌رسد. البته محاسبه این تیراژ کار سختی بود چون تنها امکان موجود، سوال از خود ناشر بود. بعضی‌ها برای بالا بردن رتبه‌شان رقم‌های عجیب و غریبی می‌گفتند، بعضی‌ها تعداد تیراژ را چیز سری می‌دانستند که فقط می‌توانند در کتاب‌ها چاپ کنند و نمی‌توانند به ما بگویند(!)، بعضی‌ها هم دفتر و دستک درستی نداشتند و اصلا ً نمی‌دانستند از فلان کتابشان چقدر چاپ کرده‌اند. به هر حال با همه کمبودهای آماری ما سعی کردیم حدود تیراژ کتاب‌ها را دربیاوریم؛ رقمی ‌که حالا ممکن است کمی‌ بالا و پایین باشد اما چندان هم دور از واقعیت نیست.


 474 هزار

* کشتی پهلو گرفته / سید مهدی شجاعی
* چاپ اول 68 / 27 چاپ تا کنون
«کشتی پهلو گرفته» یک کتاب مذهبی است که ماجرای شهادت حضرت زهرا (س) را از زبان شخصیت‌های مرتبط با زندگی آن حضرت تعریف می‌کند.
دلیل فروش: زائر مذهبی کتاب و روایت خوشخوان و ساده از یک واقعه تاریخی که برای ما اهمیت فراوانی دارد.


260 هزار

* بامداد خمار / فتانه حاج سید جوادی
* چاپ اول 74 / 72 چاپ تا کنون
حال و هوای رمان، یک فیلم هندی تمام عیار است. دختر پولدار داستان یک دل نه صد دل عاشق پسر یه لاقبایی می‌شود و با او ازدواج می‌کند.
دلیل فروش: استفاده موفق از کلیشه‌های داستان‌های عامه پسند باعث شد که این کتاب حتی از سوی منتقدان جدی گرفته شود.


 150 هزار

* چراغ‌ها را من خاموش می‌کنم / زویا پیرزاد
* چاپ اول 80 / 30 چاپ تا کنون
کلاریس زنی است که تقریبا ً بدون آرزو، غم و حتی شادی که مدام یک سری از کارهای روزمره خانه را تکرار می‌کند. تکرار است که او را حسابی کفری کرده.
دلیل فروش: فضای زنانه و دغدغه‌های قهرمان داستان به شدت مورد استقبال منتقدان قرار گرفت و حتی جایزه کتاب سال را هم برد.


 150 هزار

* دا / زهرا حسینی
* چاپ اول 87 / 64 چاپ تا کنون
خاطرات یک دختر جوان از روزهای مقاومت خرمشهر که کاملا ً مستند است و اعظم حسینی آنها را به شکل داستان درآورده است.
دلیل فروش: کتاب پر از جزئیاتی از جنگ است که تا به حال کسی حال و حوصله نوشتن آنها را نداشته.


 140 هزار

* شب سراب / ناهید پژواک
* چاپ اول 80 / 20 چاپ تا کنون
داستان «بامداد خمار» را بر عکس کنید، ماجرای این کتاب دستتان می‌آید. همه مقصرها و مظلوم‌ها را با هم جا به جا کنید، می‌شود خلاصه داستان این کتاب.
دلیل فروش: استفاده از یک داستان عامه پسند جواب پس داده.


 100 هزار
* باغ مارشال / حسن کریم پور
* چاپ اول 78 / 20 چاپ تا کنون
شخصیت اصلی داستان پر است به نام خسرو که از عشایر است. خسرو با هزار و یک آرزو به تهران می‌آید و از آنجا سر از انگلستان درمی‌آورد.
دلیل فروش: استفاده از کلیشه‌های داستان عامه پسند.


 100 هزار

* قصه‌های مجید / هوشنگ مرادی کرمانی
* 20 چاپ تا کنون
حتما ً سریالش را هم دیده اید. اما برای آنهایی که سن‌شان به سریال قد نمی‌دهد همین را می‌گوییم که درباره پسر شر و شیطان یتیمی ‌است که با مادربزرگش زندگی می‌کند.
دلیل فروش: شخصیت‌های داستان خیلی واقعی از آب درآمده اند. اقتباس تلویزیونی پور احمد هم البته بی تأثیر نبود.


 95 هزار
* کلیدر / محمود دولت آبادی
* چاپ اول 68 / 20 چاپ تا کنون
اسم این رمان از روستایی در نیشابور گرفته شده که حوادث در آن اتفاق می‌افتد. داستان، ماجرای مبارزات گل محمد با خان‌هاست.
دلیل فروش: شخصیت پردازی خوب و تم مبارزه ای داستان که کلا ً با حال و هوای ما ایرانی‌ها می‌خواند.


 90 هزار

* سو و شون / سیمین دانشور
* چاپ اول 48 / 15 چاپ تا کنون
کتاب شرح ماجرای زنی است که شوهرش توسط عوامل رژیم پهلوی کشته شده است و این به چشم او شبیه داستان سیاوش است.
دلیل فروش: کتاب نثر ساده و آسان خوانی دارد.


80 هزار

* سهم من / پرینوش صنیعی
* چاپ اول 81 / 16 چاپ تا کنون
قصه دختری که شیفته داروخانه چی محل شان است اما به دخالت خانواده اش مجبور به ازدواج با یک پسر سیاسی می‌شود. همین سیاسی بودن آقا هم کار دستشان می‌دهد و ...
دلیل فروش: استفاده از کلیشه‌های داستان‌های عامه پسند.


 80 هزار

* بار دیگر شهری که دوست می‌داشتم / نادر ابراهیمی
* چاپ اول 45 / 18 چاپ تا کنون
داستان پسر مردی کشاورز است که یک دل نه صد دل عاشق دختر خان می‌شود. مرد زمانی این داستان را روایت می‌کند که عشقش (هلیا) بعد از فرارشان او را تنها رها کرده و به خانه برگشته.
دلیل فروش: تم عاشقانه داستان. البته این تم با تکنیکی متفاوت از عامه پسندها نوشته شده و نشر نادر ابراهیمی ‌هم بی تأثیر نیست.


 75 هزار
* روی ماه خداوند را ببوس / مصطفی مستور
* چاپ اول 1379 / 21 چاپ تا کنون
داستان، داستان سرگشتگی‌های یک جامعه شناس جوان به نام یوسف است که تازه درسش تمام شده و نمی‌داند جای خدا در زندگی‌اش کجاست.
دلیل فروش: نگاه نو به حرف‌ها و سوال‌های مذهبی باعث شده تا این کتاب بین خوانندگان محبوبیت پیدا کند. یکی از نکات کتاب همین بود که هیچ کس در آن سفید یا سیاه مطلق نبود و مثلا ً همین عنوان کتاب از حرف‌های یک زن خیابانی در داستان است.


 63 هزار

* کافه پیانو / فرهاد جعفری
* چاپ اول 86 / 21 چاپ تا کنون
مرد که از قضا روزنامه نگار هم بوده، حالا ورشکست شده و برای گذراندن زندگی، کافه جمع و جوری زده و روز و شبش را در آنجا و با مشتری‌هایش می‌گذراند. کافی‌من به یکی ازمشتری‌هایش علاقه‌مند می‌شود.
دلیل فروش: نثر وبلاگی و فضایی که داستان در آن می‌گذرد (کافه)، خیلی به حال و هوای این روزهای جوانان نزدیک است.


 57 هزار

* من او / رضا امیر خانی
* چاپ اول 78 / 26 چاپ تا کنون
داستان مربوط به زندگی فردی به نام علی فتاح (از خانواده‌های قدیمی ‌تهران) است. علی فرزند یک تاجر معتبر است که در جنوب شهر زندگی می‌کنند. در نوجوانی عاشق مهتاب _ خواهر عزیزترین رفیقش کریم که نوکرشان هم بود _ می‌شود ولی این علاقه در طول عمر مهتاب به ازدواج نمی‌انجامد.
دلیل فروش: تم عاشقانه و زبان و دیالوگ نویسی امیر خانی حسابی به خوانده شدن کتاب کمک کرد.


 55 هزار

* ثریا در اغما / اسماعیل فصیح
* 12 چاپ تا کنون
خواهر زاده جلال که در فرانسه درس می‌خواند، همزمان با آغاز جنگ درسش تمام می‌شود و می‌خواهد به ایران برگردد. ماجرا با وارد شدن داستان‌های عاشقانه ادامه پیدا می‌کند و ...
دلیل فروش: فصیح، متخصص توصیف تهران دهه 60 است. نثر خوب او را هم اضافه کنید.سه شنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۲ |

ظالم پای دیوار خود را می کند!
ظالم، دست کوتاه است!
ظالم، همیشه خانه خراب است!
ظاهرش چون گور کافر پر حلل باطنش قهر خدا عزوجل .
ظلم ظالم بر سر اولاد ظالم می رود.
ظلمتی مانند نادانی نیست.


سه شنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۲ |
غربال را جلوی كولی گرفت و گفت : منو چطور می بینی ؟ گفت : هر طور كه تو منو میبینی !
غلام به مال خواجه نازد و خواجه به هر دو !
غلیان بكشیم یا خجالت ! (( مائیم میان این دو حالت ... ))
غم مرگ برادر را برادر مرده میداند !
غوره نشده مویز شده است !سه شنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۲ |
چار دیواری اختیاری !
چاقو دسته خودشو نمیبره !
چاه كن همیشه ته چاهه !
چاه مكن بهر كسی، اول خودت، دوم كسی !
چاه نكنده منار دزدیده !
چرا توپچی نشدی !
چراغ را نتوان دید جز به نور چراغ.
چراغی كه به خونه رواست، به مسجد حرام است !
چشته خور بدتر از میراث خوره !
چشم داره نخودچی، ابرو نداره هیچی !
چشمش آلبالو گیلاس می چینه !
چشمش را ببین، دلش را بخوان.
چشمش هزار كار میكنه كه ابروش نمیدونه !
چغندر گوشت نمیشه، دشمنم دوست نمیشه
چنار در خونه شونو نمی بینه !
چو به گشتی، طبیب از خود میازار             چراغ از بهر تاریكی نگه دار !
چو دخلت نیست خرج آهسته تر كن           كه گوهر فرو نشست یا پیله ور!
چوب خدا صدا نداره ، هر كی بخوره دوا نداره !
چوب دو سر طلاست !
چوب را كه برداری، گربه دزده فرار میكنه !
چوب معلم گله، هر كی نخوره خله !
چه خوشست میوه فروشی                     گر كس نخرد خودت بنوشی !
چه علی خواجه، چه خواجه علی !
چه عزائیست كه مرده شور هم گریه میكنه !
چه مردی بود كز زنی كم بود !
چیزی كه شده پاره، وصله ور نمی داره !
چیزی كه عوض داره گله نداره !
 


سه شنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۲ |

ذات نایافته از هستی بخش             كی تواند كه شود هستی بخش ؟! (( جامی ))

ذره ذره كاندرین ارض و سماست       جنس خود را همچو كاه و كهرباست . ((مولوی ))
ذره ذره جمع گردد وانگهی دریا شود .سه شنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۲ |

آب از آب تکان نمی خورد!
آب از او گرم نمی شود!
آب از دستش نمی چکد!
آب از سر چشمه ِگل است!
آب پاکی را روی دستش ریخت!
آب در كوزه و ما تشنه لبان میگردیم !
آب را گل آلود می کنه که ماهی بگیره!
آب زیر پوستش افتاده!
آب که از سر گذشت، چه یک ذرع چه صد ذرع ، چه یک نی چه صدنی!
آب که به گلو رسید بچه زیر پا است.
آب که سر بالا رفت، قورباغه ابو عطا می خونه!
آب که یه جا بمونه، می گنده.
آب نمی بیند ورنه شناگر قابلیست!
آب، سنگها را می ساید.
آبکش به کفگیر می گه تو سه تا سوراخ داری!
آتش که الو گرفت، خشک و تر می سوزد!
آتش نشاندن و اخگر گذاشتن کار خردمندان نیست.
آخر شاه منشی، کاه کشی است!
آخر شوخی به دعوا می کشد.
آدم با كسی كه علی گفت، عمر نمیگه !
آدم بد حساب، دوبار میده !
آدم پول را پیدا می کند، نه پول آدم را.
آدم تنبل، عقل چهل وزیر داره !
آدم خوش معامله، شریك مال مردمه !
آدم دروغگو کم حافظه است.
آدم دست پاچه، کار را دوبار انجام می دهد!
آدم زنده، زندگی می خواهد!
آدم گدا، اینهمه ادا ؟!
آدم گرسنه، خواب نان سنگک می بینه!
آدم ناشی، سرنا را از سر گشادش میزنه !
آدم همه کاره هیچ کاره است.
آدمی را به ادب بشناسند.
آرد خودمونو بیختیم، الك مونو آویختیم !
آرزو بر جوانان عیب نیست !
آرزومند پیوسته نیازمند بود.
آز ریشه گناه است.
آزموده را آزمودن خطاست!
آستین نو پلو بخور !
آسوده كسی كه خر نداره         از كاه و جوش خبر نداره !
آسه برو آسه بیا که گربه شاخت نزنه!
آشِ نخورده و دهن سوخته!
آش همان آش است و کاسه همان کاسه!
آشپز که دو تا شد، آش یا شور است یا بی نمک!
آفتابه خرج لحیمه!
آفتابه لگن هفت دست، شام و ناهار هیچی!
آفتابه و لولهنگ هر دو یك كار میكنند، اما قیمتشان موقع گرو گذاشتن معلوم میشه !
آمد زیر ابروشو برداره، چشمش را كور كرد !
آمدم ثواب کنم، کباب شدم!
آن را که حساب پاک است، از محاسبه چه باک است؟!
آن را که سخاوت است حاجت به شجاعت نیست.
آن زنده که کاری نکند مرده به است.
آن سبو بشکست و آن پیمانه ریخت.
آن کس که با های می آید با هوی می رود.
آن کس که تن سالمی دارد، گنجی دارد که خودش نمی داند.
آن ممه را لولو برد !
آن وقت که جیک جیک مستونت بود، یاد زمستونت نبود؟!
آن یکی می گفت اشتر را که هی             از کجا می آیی ای فرخنده پی
آنانكه غنی ترند، محتاج ترند !
آنچه دلم خواست نه آن شد                     آنچه خدا خواست همان شد .
آنقدر بایست، تاعلف زیر پایت سبز بشود!
آنقدر سمن هست، كه یاسمن توش گمه !
آنقدر مار خورده تا افعی شده!
آنکه دلیر است پیروز است.
آواز دهل شنیدن از دور خوشست!
آینه چون نقش تو بنمود راست                 خود شکن، آیینه شکستن خطاست
آینه داری در محله کوران؟!
ابر و باد و مه و خورشید و فلک در کارند       تا تو نانی به کف آری و به غفلت نخوری.
اجاره نشین خوش نشین است.
ادب مرد به ز دولت اوست.
ارزان خری، انبان خری!
از آن نترس که های و هوی دارد، از آن بترس که سر به توی دارد!
از اسب افتاده ایم، اما از نسل نیفتاده ایم!
از اونجا مونده، از اینجا رونده !
از این امامزاده كسی معجز نمی بینه !
از این دم بریده هر چی بگی بر میاد !
از این ستون تا آن ستون فرج است!
از این گوش می گیره، از آن گوش در می کنه!
از بی كفنی زنده ایم !
از پس هر گریه آخر خنده ایست.
از تنگی چشم پیل معلومم شد             آنانكه غنی ترند محتاج ترند !
از تو حركت، از خدا بركت .
از چشم دور و از دل دورتر.
از چشمه سوزن تو میره از دروازه تو نمی ره
از حرارتش خیری ندیدیم، اما از دودش کور شدیم.
از حق تا ناحق چهار انگشت فاصله است!
از خر افتاده، خرما پیدا كرده !
از خر میپرسی چهارشنبه كیه ؟!
از خرس موئی، غنیمته !
از خود کش و بیگا نه پر ور.
از خودت گذشته، خدا عقلی به بچه هایت بدهد!
از درد لا علاجی به خر میگه خانمباجی !
از دست پس میزنه، با پا پیش میكشه !
از دست خویش ما ندی ، از خدا ی خویش ما ندی.
از دور دل را می برد، از جلو زهره را!
از سه چیز باید حذر كرد، دیوار شكسته، سگ درنده، زن سلیطه !
از شما عباسی، از ما رقاصی !
از کاه کوه نساز.
از کوزه همان برون تراود که در اوست     گر دایره کوزه ز گوهر سازند
از كیسه خلیفه می بخشه !
از گدا چه یک نان بگیرند و چه بدهند!
از گیر دزد در آمده، گیر رمال افتاد !
از ماست که بر ماست!
از مال پس است و از جان عاصی!
از مردی تا نامردی یک قدم است!
از مکافات عمل غافل مباش گندم زگندم روید و جو زجو.
از من بدر، به جوال کاه!
از نخورده بگیر، بده به خورده!
از نو کیسه قرض مکن، قرض کردی خرج نکن!
از هر چه بدم اومد، سرم اومد !
از هول حلیم افتاد توی دیگ !
از یك گل بهار نمیشه !
ازتو حرکت، ازخدا برکت.
اسب پیشكشی رو، دندوناشو نمیشمرند !
اسب تركمنی است، هم از توبره میخوره هم ازآخور !
اسبِ دونده، جو خود را زیاد می کند!
اسب را گم كرده، پی نعلش میگرده !
اسب و خر را كه یكجا ببندند، اگر همبو نشند همخو میشند !
اسباب خونه به صاحبخونه میره !
استخری كه آب نداره، اینهمه قورباغه میخواد چكار ؟!
اصل كار برو روست، كچلی زیر موست !
اكبر ندهد، خدای اكبر بدهد !
اگر باباش را ندیده بود، ادعای پادشاهی می کرد!
اگر بپوشی رختی، بنشینی به تختی، تازه می بینمت بچشم آن وقتی!
اگر برای من آب نداره، برای تو که نان داره!
اگر بگوید ماست سفید است، من می گویم سیاه است!
اگر بیل زنی، باغچه خودت را بیل بزن !
اگر پیش خردمندان خامشی ادبست         به وقت مصلحت آن به که در سخن کوشی
اگر جراحی، پیزی خود تو جا بنداز !
اگر حسود نباشد دنیا گلستان است.
اگر خوراک آسیا را نرسانی، سنگها همدیگر را می سایند.
اگر دانی که نان دادن ثواب است             تو خود می خور که بغدادت خرابست!
اگر دعای بچه ها اثر داشت، یک معلم زنده نمی موند!
اگر دعوت گرگ را قبول کردی، سگ را هم همراه خود ببر.
اگر عسل نمی دهی باری نیش مزن.
اگر عقل نباشد ، جان در عذاب است.
اگر علی ساربونه، می دونه شتر را کجا بخوابونه!
اگر قرار باشد کسی از دل بگرید، چشما نش اگر کور هم باشد ، می تواند اشکش برآید.
اگر لالائی بلدی، چرا خوابت نمی بره!
اگر مهمان یک نفر باشد، صاحبخانه برایش گاو می کشد!
اگر نخوردیم نان گندم، دیدیم دست مردم!
اگر هست مرد از هنر بهره ور             هنر خود بگوید، نه صاحب هنر
اگر همه گفتند نون و پنیر، تو سرت را بگذار (زمین و) بمیر!
اگه بگه ماست سفیده، من میگم سیاهه !
اگه پشیمونی شاخ بود، فلانی شاخش بآسمان میرسید !
اگه خاله ام ریش داشت، آقا دائیم بود !
اگه خدا بخواهد، از نر هم میدهد !
اگه خیر داشت، اسمشو می گذاشتند خیرالله !
اگه زاغی كنی، روقی كنی، میخورمت !
اگه زری بپوشی، اگر اطلس بپوشی، همون كنگر فروشی !
اگه كلاغ جراح بود، ماتحت خودشو بخیه میزد .
اگه لر ببازار نره بازار میگنده !
اگه مردی، سر این دسته هونگ ( هاون ) و بشكن !
اگه نی زنی چرا بابات از حصبه مرد !
اگه هفت تا دختر كور داشته باشه، یكساعته شوهر میده !
امان از خانه داری، یكی میخری دو تا نداری !
امان ازدوغ لیلی ، ماستش كم بود آبش خیلی !
امروز توانی و ندانی، فردا که بدانی نتوانی.
امیدواری یعنی پیروزی.
اندک اندک خیلی شود؛ قطره قطره سیلی.
اندک دان بسیار گوست.
انگور خوب، نصیب شغال میشه !
اوسا علم! این یکی رو بکش قلم!
اول ، چاه را بكن، بعد منار را بدزد !
اول اندیشه، وانگهی گفتار.
اول بچش، بعد بگو بی نمک است!
اول برادریِت را ثابت کن، بعد ادعای ارث و میراث کن!
اول بقالی و ماست ترش فروشی !
اول پیاله و بد مستی !
اولاد، بادام است؛ اولادِ اولاد، مغز بادام!
ای آقای كمر باریك، كوچه روشن كن و خانه تاریك !
این دغل دوستان که می بینی             مگسـاننـد دور شـیرینـی (سعدی)
این تو بمیری، از آن تو بمیری ها نیست !
این حرفها برای فاطی تنبون نمیشه !
این ریسمان را اززیر این پشته بکش
این قافله تا به حشر لنگه !
این هفت صنار غیر از اون چارده شی است !
اینجا كاشون نیست كه كپه با فعله باشه !
اینقدر مار خورده تا افعی شده
اینكه برای من آوردی، ببر برای خاله ات !
اینو كه زائیدی بزرگ كن !
اینهمه چریدی دنبه ات كو ؟!
اینهمه خر هست و ما پیاده میریم
گفت: از حمام گرم کوی تو                 گفت: خود پیداست از زانوی تو
 
 
 
آب از آب تکان نمی خورد!
آب از او گرم نمی شود!
آب از دستش نمی چکد!
آب از سر چشمه ِگل است!
آب پاکی را روی دستش ریخت!
آب در كوزه و ما تشنه لبان میگردیم !
آب را گل آلود می کنه که ماهی بگیره!
آب زیر پوستش افتاده!
آب که از سر گذشت، چه یک ذرع چه صد ذرع ، چه یک نی چه صدنی!
آب که به گلو رسید بچه زیر پا است.
آب که سر بالا رفت، قورباغه ابو عطا می خونه!
آب که یه جا بمونه، می گنده.
آب نمی بیند ورنه شناگر قابلیست!
آب، سنگها را می ساید.
آبکش به کفگیر می گه تو سه تا سوراخ داری!
آتش که الو گرفت، خشک و تر می سوزد!
آتش نشاندن و اخگر گذاشتن کار خردمندان نیست.
آخر شاه منشی، کاه کشی است!
آخر شوخی به دعوا می کشد.
آدم با كسی كه علی گفت، عمر نمیگه !
آدم بد حساب، دوبار میده !
آدم پول را پیدا می کند، نه پول آدم را.
آدم تنبل، عقل چهل وزیر داره !
آدم خوش معامله، شریك مال مردمه !
آدم دروغگو کم حافظه است.
آدم دست پاچه، کار را دوبار انجام می دهد!
آدم زنده، زندگی می خواهد!
آدم گدا، اینهمه ادا ؟!
آدم گرسنه، خواب نان سنگک می بینه!
آدم ناشی، سرنا را از سر گشادش میزنه !
آدم همه کاره هیچ کاره است.
آدمی را به ادب بشناسند.
آرد خودمونو بیختیم، الك مونو آویختیم !
آرزو بر جوانان عیب نیست !
آرزومند پیوسته نیازمند بود.
آز ریشه گناه است.
آزموده را آزمودن خطاست!
آستین نو پلو بخور !
آسوده كسی كه خر نداره         از كاه و جوش خبر نداره !
آسه برو آسه بیا که گربه شاخت نزنه!
آشِ نخورده و دهن سوخته!
آش همان آش است و کاسه همان کاسه!
آشپز که دو تا شد، آش یا شور است یا بی نمک!
آفتابه خرج لحیمه!
آفتابه لگن هفت دست، شام و ناهار هیچی!
آفتابه و لولهنگ هر دو یك كار میكنند، اما قیمتشان موقع گرو گذاشتن معلوم میشه !
آمد زیر ابروشو برداره، چشمش را كور كرد !
آمدم ثواب کنم، کباب شدم!
آن را که حساب پاک است، از محاسبه چه باک است؟!
آن را که سخاوت است حاجت به شجاعت نیست.
آن زنده که کاری نکند مرده به است.
آن سبو بشکست و آن پیمانه ریخت.
آن کس که با های می آید با هوی می رود.
آن کس که تن سالمی دارد، گنجی دارد که خودش نمی داند.
آن ممه را لولو برد !
آن وقت که جیک جیک مستونت بود، یاد زمستونت نبود؟!
آن یکی می گفت اشتر را که هی             از کجا می آیی ای فرخنده پی
آنانكه غنی ترند، محتاج ترند !
آنچه دلم خواست نه آن شد                     آنچه خدا خواست همان شد .
آنقدر بایست، تاعلف زیر پایت سبز بشود!
آنقدر سمن هست، كه یاسمن توش گمه !
آنقدر مار خورده تا افعی شده!
آنکه دلیر است پیروز است.
آواز دهل شنیدن از دور خوشست!
آینه چون نقش تو بنمود راست                 خود شکن، آیینه شکستن خطاست
آینه داری در محله کوران؟!
ابر و باد و مه و خورشید و فلک در کارند       تا تو نانی به کف آری و به غفلت نخوری.
اجاره نشین خوش نشین است.
ادب مرد به ز دولت اوست.
ارزان خری، انبان خری!
از آن نترس که های و هوی دارد، از آن بترس که سر به توی دارد!
از اسب افتاده ایم، اما از نسل نیفتاده ایم!
از اونجا مونده، از اینجا رونده !
از این امامزاده كسی معجز نمی بینه !
از این دم بریده هر چی بگی بر میاد !
از این ستون تا آن ستون فرج است!
از این گوش می گیره، از آن گوش در می کنه!
از بی كفنی زنده ایم !
از پس هر گریه آخر خنده ایست.
از تنگی چشم پیل معلومم شد             آنانكه غنی ترند محتاج ترند !
از تو حركت، از خدا بركت .
از چشم دور و از دل دورتر.
از چشمه سوزن تو میره از دروازه تو نمی ره
از حرارتش خیری ندیدیم، اما از دودش کور شدیم.
از حق تا ناحق چهار انگشت فاصله است!
از خر افتاده، خرما پیدا كرده !
از خر میپرسی چهارشنبه كیه ؟!
از خرس موئی، غنیمته !
از خود کش و بیگا نه پر ور.
از خودت گذشته، خدا عقلی به بچه هایت بدهد!
از درد لا علاجی به خر میگه خانمباجی !
از دست پس میزنه، با پا پیش میكشه !
از دست خویش ما ندی ، از خدا ی خویش ما ندی.
از دور دل را می برد، از جلو زهره را!
از سه چیز باید حذر كرد، دیوار شكسته، سگ درنده، زن سلیطه !
از شما عباسی، از ما رقاصی !
از کاه کوه نساز.
از کوزه همان برون تراود که در اوست     گر دایره کوزه ز گوهر سازند
از كیسه خلیفه می بخشه !
از گدا چه یک نان بگیرند و چه بدهند!
از گیر دزد در آمده، گیر رمال افتاد !
از ماست که بر ماست!
از مال پس است و از جان عاصی!
از مردی تا نامردی یک قدم است!
از مکافات عمل غافل مباش گندم زگندم روید و جو زجو.
از من بدر، به جوال کاه!
از نخورده بگیر، بده به خورده!
از نو کیسه قرض مکن، قرض کردی خرج نکن!
از هر چه بدم اومد، سرم اومد !
از هول حلیم افتاد توی دیگ !
از یك گل بهار نمیشه !
ازتو حرکت، ازخدا برکت.
اسب پیشكشی رو، دندوناشو نمیشمرند !
اسب تركمنی است، هم از توبره میخوره هم ازآخور !
اسبِ دونده، جو خود را زیاد می کند!
اسب را گم كرده، پی نعلش میگرده !
اسب و خر را كه یكجا ببندند، اگر همبو نشند همخو میشند !
اسباب خونه به صاحبخونه میره !
استخری كه آب نداره، اینهمه قورباغه میخواد چكار ؟!
اصل كار برو روست، كچلی زیر موست !
اكبر ندهد، خدای اكبر بدهد !
اگر باباش را ندیده بود، ادعای پادشاهی می کرد!
اگر بپوشی رختی، بنشینی به تختی، تازه می بینمت بچشم آن وقتی!
اگر برای من آب نداره، برای تو که نان داره!
اگر بگوید ماست سفید است، من می گویم سیاه است!
اگر بیل زنی، باغچه خودت را بیل بزن !
اگر پیش خردمندان خامشی ادبست         به وقت مصلحت آن به که در سخن کوشی
اگر جراحی، پیزی خود تو جا بنداز !
اگر حسود نباشد دنیا گلستان است.
اگر خوراک آسیا را نرسانی، سنگها همدیگر را می سایند.
اگر دانی که نان دادن ثواب است             تو خود می خور که بغدادت خرابست!
اگر دعای بچه ها اثر داشت، یک معلم زنده نمی موند!
اگر دعوت گرگ را قبول کردی، سگ را هم همراه خود ببر.
اگر عسل نمی دهی باری نیش مزن.
اگر عقل نباشد ، جان در عذاب است.
اگر علی ساربونه، می دونه شتر را کجا بخوابونه!
اگر قرار باشد کسی از دل بگرید، چشما نش اگر کور هم باشد ، می تواند اشکش برآید.
اگر لالائی بلدی، چرا خوابت نمی بره!
اگر مهمان یک نفر باشد، صاحبخانه برایش گاو می کشد!
اگر نخوردیم نان گندم، دیدیم دست مردم!
اگر هست مرد از هنر بهره ور             هنر خود بگوید، نه صاحب هنر
اگر همه گفتند نون و پنیر، تو سرت را بگذار (زمین و) بمیر!
اگه بگه ماست سفیده، من میگم سیاهه !
اگه پشیمونی شاخ بود، فلانی شاخش بآسمان میرسید !
اگه خاله ام ریش داشت، آقا دائیم بود !
اگه خدا بخواهد، از نر هم میدهد !
اگه خیر داشت، اسمشو می گذاشتند خیرالله !
اگه زاغی كنی، روقی كنی، میخورمت !
اگه زری بپوشی، اگر اطلس بپوشی، همون كنگر فروشی !
اگه كلاغ جراح بود، ماتحت خودشو بخیه میزد .
اگه لر ببازار نره بازار میگنده !
اگه مردی، سر این دسته هونگ ( هاون ) و بشكن !
اگه نی زنی چرا بابات از حصبه مرد !
اگه هفت تا دختر كور داشته باشه، یكساعته شوهر میده !
امان از خانه داری، یكی میخری دو تا نداری !
امان ازدوغ لیلی ، ماستش كم بود آبش خیلی !
امروز توانی و ندانی، فردا که بدانی نتوانی.
امیدواری یعنی پیروزی.
اندک اندک خیلی شود؛ قطره قطره سیلی.
اندک دان بسیار گوست.
انگور خوب، نصیب شغال میشه !
اوسا علم! این یکی رو بکش قلم!
اول ، چاه را بكن، بعد منار را بدزد !
اول اندیشه، وانگهی گفتار.
اول بچش، بعد بگو بی نمک است!
اول برادریِت را ثابت کن، بعد ادعای ارث و میراث کن!
اول بقالی و ماست ترش فروشی !
اول پیاله و بد مستی !
اولاد، بادام است؛ اولادِ اولاد، مغز بادام!
ای آقای كمر باریك، كوچه روشن كن و خانه تاریك !
این دغل دوستان که می بینی             مگسـاننـد دور شـیرینـی (سعدی)
این تو بمیری، از آن تو بمیری ها نیست !
این حرفها برای فاطی تنبون نمیشه !
این ریسمان را اززیر این پشته بکش
این قافله تا به حشر لنگه !
این هفت صنار غیر از اون چارده شی است !
اینجا كاشون نیست كه كپه با فعله باشه !
اینقدر مار خورده تا افعی شده
اینكه برای من آوردی، ببر برای خاله ات !
اینو كه زائیدی بزرگ كن !
اینهمه چریدی دنبه ات كو ؟!
اینهمه خر هست و ما پیاده میریم
گفت: از حمام گرم کوی تو                 گفت: خود پیداست از زانوی تو


سه شنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۲ |
قاتل بپای خود پای دار میره !
قاچ زین را بگیر اسب دوانی پیشكشت !
قاشق سازی كاری نداره، مشت میزنی توش گود میشه، دمش را میكشی دراز میشه !
قاشق نداری آش بخوری نونتو كج كن بیل كن !
قاطر را گفتند : پدرت كیست ؟ گفت : آقادائیم اسبه !
قاطر پیش آهنگ آخرش توبره میشه !
قبا سفید قبا سفیده !
قبای بعد از عید برای گل منار خوبه !
قدر زر، زرگر شناسد قدر گوهر، گوهری .
قران كنند حرز و امام مبین كشند ! (( یاسین كنند ورد وبه طاها كشند تیغ ... ))
قربون برم خدا رو، یك بام و دو هوا رو، اینور بام گرما را اون ور بام سرمارو !
قربون بند كیفتم، تا پول داری رفیقتم !
قربون سرت آقا ناشی، خرجم با خودم آقام تو باشی !
قربون چشمهای بادومیت - ننه من بادوم !
قربون چماق دود كشت كاه، بده جوش پیشكشت !
قرض كه رسید به صد تومن، هر شب بخور قیمه پلو !
قسمت را باور كنم یا دم خروس را ؟!
قسم نخور كه باور كردم !
قلم ، دست دشمنه !
قم بید و قنبید، اونهم امسال نبید !
قوم و خویش، گوشت هم را میخورند استخوان هم را دور نمیندازند .سه شنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۲ |

فرزند بی ادب مثل انگشت ششمه، اگر ببری درد داره ، اگر هم نبری زشته !

فرزند عزیز نور دیده                 از دبه كسی ضرر ندیده !
فرزند كسی نمیكند فرزندی      گر طوق طلا به گردنش بر بندی !
فرزند عزیز دردونه، یا دنگه یا دیوونه !
فرشش زمینه، لحافش آسمون !
فرش، فرش قالی، ظرف، ظرف مس، دین، دین محمد !
فضول را بجهنم بردند گفت : هیزمش تره !
فقیر، در جهنم نشسته است !
فكر نان كن كه خربزه آبه !
فلفل نبین چه ریزه بشكن ببین چه تیزه !
فلك فلك، به همه دادی منقل، به ما ندادی یك كلك !
فواره چون بلند شود سرنگون شود !
فیل خوابی می بیند و فیلبان خوابی !
فیلش یاد هندوستان كرده !
فیل و فنجان !
فیل زنده اش صد تومنه، مرده شم صد تومنه !سه شنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۲ |
ضرب المثل های حرف گ
 
گاو پیشانی سفیده !
گاوش زائیده !
گاو نه من شیر !
گاه باشد كه كودك نادان                 بغلط بر هدف زند تیری !
گاهی از سوراخ سوزن تو میره گاهی هم از دروازه تو نمیره !
گدارو كه رو بدی صاحبخونه میشه !
نرمی ز حد مبر كه چو دندان مار ریخت         هر طفل نی سوار كند تازیانه اش ! [[ صائب]]
گذر پوست به دباغخانه میافته !
گر بدولت برسی مست نگردی مردی !
گر بری گوش و گر زنی دمبم            بنده از جای خود نمی جنبم !
گربه برای رضای خدا موش نمیگیره !
گربه تنبل را موش طبابت میكنه !
گربه دستش به گوشت نمیرسه میگه بو میده !
گربه را دم حجله باید كشت !
گربه را اگر در اطاق حبس كنی پنجه بروت میزنه !
گربه را گفتند : گهت درمونه خاك پاشید روش !
گربه روغن میخوره خانم دهنش بو میكنه !
گربه شب سموره !
گربه شیر است در گرفتن موش         لیك موش است در مصاف پلنگ !
گربه مسكین اگر پر داشتی              تخم گنجشك از زمین بر داشتی !
گر تو بهتر میزنی بستان بزن !
گر تو قرآن بدین نمط خوانی             ببری رونق مسلمانی را ! [[ سعدی]]
گر تو نمی پسندی تغییر ده قضا را ! (( در كوی نیكنامی ما را گذر ندادند ... )) [[ حافظ]]
گر جمله كائنات كافر گردند              بر دامن كریاش ننشیند گرد !
گر حكم شود كه مست گیرند          درشهرهر آنچه هست گیرند !
گر در همه دهر یك سر نیشتر است  بر پای كسی رود كه از همه درویشتر است !
گر در یمنی چو با منی پیش منی    ور پیش منی چو بی منی در یمنی !
گرد نام پدر چه میگردی ؟                پدر خویش باش اگر مردی ! [[ سعدی]]
گرز به خورند پهلوون !
گر زمین و زمان بهم دوزی               ندهندت زیاده از روزی !
گر صبر كنی ز غوره حلوا سازیم !
گر گدا كاهل بود تقصیر صاحب خانه چیست ؟!
گرگ دهن آلوده و یوسف ندریده !
گره‌ای كه با دست باز میشه نباید با دندان باز كرد !
گفت پیغمبر كه چون كوبی دری         عاقبت زآن در برون آید سری !
گفت : چشم تنگ دنیا دار را             یا قناعت پر كند یا خاك گور ![[ سعدی]]
گفت : خونه قاضی عروسیست . گفت : بتو چه؟ گفت : مرا هم دعوت كرده اند . گفت : بمن چه ؟!
گفت : استاد! شاگردان از تو نمیترسند. گفت : منهم از شاگردها نمیترسم !
گفتند : خرس تخم میذاره یا بچه ؟ گفت : از این دم بریده هر چی بگی بر میاد!
گفتند : خربزه و عسل با هم نمیسازند . گفت : حالا كه همچین ساخته اند كه دارند منو از وسط بر میدارند !
گفتند : خربزه میخوری با هندوانه ؟ گفت : هر دودانه !
گفت : نوری خونه است ؟ گفتند : علاوه بر نوری دخترش هم خونه است . گفت : نور علی نور !
گل زن و شوهر را از یك تغار برداشته اند !
گله گیهات بسرم ایشالاه عروسی پسرم !
گنج بی مار و گل بی خار نیست --- شادی بی غم در این بازار نیست ! [[ مولوی]]
گنجشك امسال رو باش كه گنجشك پارسالی را قبول نداره !
گنجشك با باز پرید افتاد و ماتحتش درید !
گنجشك با زاغ زوغش بیست تاش یه قرونه، گاو میش یكیش صد تومنه !
گندم از گندم بروید جو ز جو ! (( از مكافات عمل غافل نشو ... )) [[ مولوی]]
گندم خوردیم از بهشت بیرونمان كردند !
گوساله بسته را میزنه !
گوسفند امام رضا را تا چاشت نمیچرونه !
گوسفند بفكر جونه، قصاب به فكر دنبه !
گوش اگر گوش تو و ناله اگر ناله من --- آنچه البته بجائی نرسد فریادست ! [[ یغمای جندقی]]
گوشت جوان لب طاقچه است !
گوشت را از ناخن نمیشه جدا كرد !
گوشت را از بغل گاو باید برید !
گوشت رانم را میخورم منت قصاب رو نمیكشم !
گوهر پاك بباید كه شود قابل فیض --- ورنه هر سنگ و گلی لؤلؤ مرجان نشود ! [[ حافظ]]
گه جن خورده !
گیرم پدر تو بود فاضل --- از فضل پدر تو را چه حاصل ! [[ نظامی]]
گیرم كه مار چوبه كند تن بشكل مار --- كو زهر بهر دشمن و كو مهره بهر دوست ! [[ خاقانی]]
گیسش را توی آسیا سفید نكرده !
 
 


سه شنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۲ |
ضرب المثل های حرف ك
 
كار از محكم كاری عیب نمیكنه !
كار بوزینه نیست نجاری !
كار خر و خوردن یابو !
كارد، دسته خودشو نمی بره !
كار نباشه زرنگه !
كار، نشد نداره !
كار هر بز نیست خرمن كوفتن        گاو نر میخواهد و مرد كهن .
كاری بكن بهر ثواب                      نه سیخ بسوزه نه كباب !
كاسه از آش داغ‌تر !
كاسه جائی رود كه شاه تغار باز آید !
كاسه را كاشی میشكنه، تاوانش را قمی میده !
كاشكی را كاشتند سبز نشد !
كاشكی ننم زنده میشد                این دورانم دیده میشد !
كافر همه را بكیش خود پندارد !
كاه از خودت نیست كاهدون كه از خودته !
كاه بده، كالا بده، دو غاز و نیم بالا بده !
كاه پیش سگ، استخوان پیش خر !
كاه را در چشم مردم می بینه كوه را در چشم خودش نمی بینه !
كاهل به آب نمیرفت، وقتی میرفت خمره میبرد !
كباب پخته نگردد مگر به گردیدن !
كبكش خروس میخونه !
كپه هم با فعله است ؟!
كجا خوشه؟ اونجا كه دل خوشه !
كج میگه اما رج میگه !
كچلی را گفتند: چرا زلف نمیگذاری ؟ گفت : من از این قرتی گریها خوشم نمیاد !
كچل نشو كه همه كچلی بخت نداره !
كچلیش، كم آوازش !
كدخدا را ببین ، ده را بچاپ !
كرایه نشین، خوش نشینه !
كرم داران عالم را درم نیست            درم داران عالم را كرم نیست !
كرم درخت از خود درخته !
كژدم را گفتند: چرا بزمستان در نمیآئی ؟ گفت : بتابستانم چه حرمت است كه در زمستان نیز بیرون آیم ؟!
كس را وقوف نیست كه انجام كار چیست ! (( هر وقت خوش كه دست دهد مغتنم شمار )) [[ حافظ ]]
كس نخارد پشت من جز ناخن انگشت من !
كسی دعا میكنه زنش نمیره كه خواهر زن نداشته باشه !
كسی را در قبر دیگری نمی گذارند !
كسی كه از آفتاب صبح گرم نشد از آفتاب غروب گرم نمیشه !
كسی كه از گرگ میترسه گوسفند نگه نمیداره !
كسی را كه مادرش زنا كنه، با دیگران چه‌ها كنه !
كسی كه منار میدزده ، اول چاهش را میكنه !
كسی كه خربزه می خوره، پای لرزش هم میشینه !
كشته از بسكه فزونست كفن نتوان كرد !
كفاف كی دهد این باده بمستی ما            خم سپهر تهی شد ز می پرستی ما .
كف دستی كه مو نداره از كجاش میكنند ؟!
كفتر صناری، یاكریم نمیخونه !
كفتر چاهی جاش توی چاهه !
كفشات جفت ، حرفات مفت !
كفشاش یكی نوحه میخونه، یكی سینه میزنه !
كفگیرش به ته دیگ خورده !
كلاغ آمد چریدن یاد بگیره پریدن هم یادش رفت !
كلاغ از وقتی بچه دار شد ، شكم سیر بخود ندید !
كلاغ از باغمون قهر كرد، یك گردو منفعت ما !
كلاغ خواست راه رفتن كبك را یاد بگیره راه رفتن خودش هم یادش رفت !
كلاغ، روده خودش در آمده بود اونوقت میگفت : من جراحم !
كلاغ سر لونه خودش قارقار نمیكنه !
كل اگر طبیب بودی سر خود دوا نمودی !
كلاه را كه به هوا بیندازی تا پائین بیاید هزار تا چرخ میخوره !
كلاه كچل را آب برد گفت : برای سرم گشاد بود !
كلفتی نون را بگیر و نازكی كار را !
كلوخ انداز را پاداش سنگ است            جواب است ای برادر این نه جنگ است .
كله اش بوی قرمه سبزی میده !
كله پز برخاست سگ جایش شنست !
كله گنجشكی خورده !
كمال همنشین در من اثر كرد        وگر نه من همان خاكم كه هستم . [[ سعدی]]
كم بخور همیشه بخور !
كمم گیری كمت گیرم                  نمرده ماتمت گیرم !
كنار گود نشسته میگه لنگش كن !
كند همجنس با همجنس پرواز ! (( كبوتر با كبوتر باز با باز ...))
كنگر خورده لنگر انداخته !
كور از خدا چی میخواهد ؟ دو چشم بینا !
كور خود و بینای مردم !
كورشه اون دكانداری كه مشتری خودشو نشناسه !
كور را چه به شب نشینی !
كور كور را میجوره آب گودال را !
كور هر چی توی چنته خودشه خیال میكنه توی چنته رفیقش هم هست !
كوری دخترش هیچ، داماد خوشگل هم میخواهد !
كوزه خالی، زود از لب بام میافته !
كوزه گر از كوزه شكسته آب میخوره !
كوزه نو آب خنك داره !
كوزه نو دو روز آب را سرد نگه میداره !
كوسه دنبال ریش رفت سیبیلشم از دست داد !
كوسه و ریش پهن !
كو فرصت ؟!
كوه بكوه نمیرسه، آدم به آدم میرسه !
كوه ، موش زائیده !


سه شنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۲ |
انتظار لحظه ها
منتظر لحظه ای هستم
که دستانت را بگیرم در چشمانت خیره شوم دوستت دارم را بر لبانم جاری کنم ...
منتظر لحظه ای هستم
که در کنارت بشینم سر رو شانه هایت بگذارم ...
از عشق تو ... از داشتن تو ... اشک شوق ریزم ...
منتظر لحظه ای هستم ...
لحظه ای مقدس ... منتظر لحظه ی پیوند ... که تو را در اغوش گیرم ...
بوسه ای از سر عشق تقدیم تو کنم ...
و با تمام وجودم عشقم و قلبم را به تو هدیه کنم ...
اری من منتظرم ... منتظر لحظه ای پاک و مقدس
که به تو بگویم هستی ام ... هم نفسم ...
مونس شب های بی قراری ام ... من دوستت دارم ...
و عشقم و وجودم را به تو تقدیم میکنم ...
اری من عاشق توام ... و عاشقانه تو را می پرستم
.سه شنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۲ |
فواید نامه های عاشقانه برای نامزد یا همسرتان !
اگر شما به تازگی نامزد کرده‌اید و تمایل دارید روابط تان مستحکم تر شود برای همسرتان‌یک نامه‌ی عاشقانه بنویسید!

بله ، شما اگر نامزد کرده‌اید ‌یا چندین سال است که ازدواج کرده‌اید ،  برای این که روابط تان مستحکم شود نامه‌ی عاشقانه به همسرتان بنویسید .
 
در این مقاله با ما همراه شوید تا اظلاعات بیشتری را به دست بیاورید :
برای این که  توجه فردی که به او علاقه مند هستید را  بیشتر جذب کنید‌یک نامه برای او بنویسید .زیرا با نوشتن این نامه دگرگونی‌های در دل و قلب طرف مقابل تان ایجاد خواهید کرد . هیچ شک نداشته باشید که نوشتن‌یک نامه‌ی عاشقانه می‌تواند رابطه‌ی بین‌یک زن و مرد را دگرگون کند .
 
شما در نامه‌ی می‌توانید مسائلی از قبیل : اعتماد‌ی که به نامزدتان دارید  ، اظهار عشق و علاقه ، و ... را داشته باشید .
 
در ابتدای دوران نامزدی معمولا افراد نسبت به طرف مقابل شان خجالتی هستند و مدتی طول می‌کشد تا نسبت به‌یکدیگر عادت کنند ، شما با نوشتن نامه‌هایی می‌توانید این صمیمت را تسریع بخشید .
 
نوشتن نامه دارای چندین حسن  مثبت می‌باشد  :
مانند این که اگر‌یکی از نامزدها مثلا خانم‌یا آقا مجبور باشد مدتی را از شخص دیگر دور باشد ، با خواندن نامه‌هایی که بین شما رد و بدل شده است می‌تواند شما را در هر لحظه در کنار خود احساس کند .
شاید پیش خود بگویید : تلفن که هست ؟؟ با تلفن صحبت میکنیم ؟
بله این موضوع درست است که با تلفن نیز می‌توانید صحبت کنید اما اگر شما به تازگی نامزد کرده باشید و بعدا شوهر آینده تان بخاطر انجام کاری مجبور است  مدتی از شما دور باشد ، شما به خاطر زمان کمی که با‌یکدیگر نامزد شده‌اید شاید خجالت بکشید که به او بگویید دلتان برای او تنگ شده است ، دوست دارید هر چه زودتر برگردد تا او را ببینید ، اما تمام این موضوعات را می‌توانید در نامه مطرح سازید تا همسرتان از این موضوع و از علاقه‌ی شما نسبت به حودش اطلاع پیدا کند .
 
نتیجه‌ی دیگری که نوشتن نامه  دارد به ترتیب زیر می‌باشد  :
شما شاید کیلومتر‌ها و‌یا حتی قاره‌ها از همسر‌یا نامزدتان دور باشید اما شما‌یا او با خواندن نامه‌های دیگری همیشه این احساس را دارید که او نزدیک شما است و دوری را کمتر احساس می‌کنید .‌یا این که شما احساسات و‌یا صحیت‌هایی را که نمی‌توانید در مقابل نامزدتان ابراز کنید  بر روی کاغذ می‌آورید
 
زیرا شاید زمانی که چشم در چشم نامزدتان باشید خجالت‌یا هر صفت دیگری مانع از انتقال صحبت‌های تان به دیگری شود . برای این که همسر‌یا نامزدتان با هر بار خواندن نامه‌یاد شما در ذهنش نداعی شود ، می‌توانید از عطر مخصوصی که شما همیشه از آن استفاده می‌کنید به نامه بزنید تا او با خواندن نامه ، حتی بوی عطر شما را نیز استشمام کند .
 
اصطلاحات‌یا کلمات خاصی که همیشه به کار می‌برید را برای جلب توجه او با رنگ دیگری بنویسید تا او با رسیدن به این کلمه‌های لبخندی به نامه‌ی شما بزند .


سه شنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۲ |
تست عشق سنجی!!!
یک تست روانشناسی بسیار جالب برای اینکه بدانید چقدر عاشق محبوبتان هستید. جواب سئوالات در پایین مطلب موجود است....
?سوال اول:
شما به طرف خانه كسی كه دوست دارید می روید.
دو راه برای رسیدن به انجا وجود دارد:
ـ یكی كوتاه و مستقیم است كه شما را سریع به مقصد می رساند ولی خیلی ساده و خسته كننده است
ـ اما راه دوم به طور قابل ملاحظه ای طولانی تر است ولی پر از مناظر زیبا و جالب است.
حال شما كدام راه را برای رسیدن به خانه محبوبتان انتخاب می كنید؟راه كوتاه یا بلند؟
سوال دوم:
در راه دو بوته گل رز می بینید .یكی پر از رزهای قرمز و دیگری پر از رزهای سفید.شما تصمیم می گیرید 20 شاخه از رزها را برای او بچینید.
چند تا را سفید و چند تا را قرمز انتخاب می كنید
(شما می توانید یا همه را یا از تركیب دو رنگ انتخاب كنید)
سوال سوم:
با لاخره شما به خانه او می رسید .
یكی از افراد خانواده در را بر روی شما باز می كند.
شما می توانید از انها بخواهید كه دوستتان را صدا بزند.
یا اینكه خودتان او را خبر كنید.
حالا چكار می كنید؟
سوال چهارم:
شما وارد منزل شده به اتاق او می روید ولی كسی انجا نیست.پس تصمیم می گیرید رزها را همان جا بگذارید.
ترجیح می دهید انها را لب پنجره بگذارید یا روی تخت؟
سوال پنجم:
شب می شود شما و او هر كدام در اتاقهای جداگانه ای می خوابید..صبح زمانی كه بیدار شدید به اتاق او می روید:به نظر شما وقتی كه انجا می روید او خواب است یا بیدار؟
سوال اخر: وقت برگشتن به خانه است ایا راه كوتاه و ساده را انتخاب می كنید؟
یا ترجیح می دهید از راه طولانی و جالب تر بروید؟
....... ......... ....... .......
جواب ها :

جواب سوال اول:جاده نشان دهنده عشق است اگر راه كوتاه را انتخاب كرده اید.زود و اسان عاشق می شوید.
ولی اگر راه طولانی را انتخاب كردهاید به اسانی عاشق نمی شوید.
جواب سوال دوم: تعدا رزهای قرمز نشان دهنده ان است كه در یك رابطه چقدر از خودتان مایه می گذاریدو تعداد رزهای سفید برعكس نشان می دهد كه شما چقدر در ان رابطه از طرف مقابلتان انتظار محبت دارید.به طور مثال اگر 18 رز قرمز و 2 عدد رز سفید انتخاب كرده اید به معناست كه شما 90% محبت می كنید و 10% انتظار محبت از طرف مقابل دارید.
جواب سوال سوم: سوال سوم نشان دهنده طرز برخورد شما بامشكلات در یك رابطه است.اگر شما از اعضای خانواده درخواست كرده اید كه محبوبتان را صدا بزند به این معناست كه شما از مواجه شدن با مشكلات می ترسید و امیدوار هستید كه مشكلات به خودی خود حل شوند.ولی اگر خودتان به اتاق رفته اید كه او را از حضور خود مطلع كنید این نشان می دهد كه شما با مشكلات روبرو می شوید و دوست دارید انها را هر چه زودتر حل كنید.
جواب سوال چهارم: محل قرار دادن رزها نشان دهنده اشتیاق شما برای دیدن محبوبتان است. اگر انها را بر روی تخت میگذارید نشان می دهد كه دوست دارید او را زیاد ببینید.و اگر انها را لب پنجره قرار می دهید یعنی اگر او را زیاد هم نبینید تحمل می كنید.
جواب سوال پنجم: سوال پنجم نشان دهنده تفكر و طرز فكر شما در كاراكتر و شخصیت فرد محبوبتان است.اگر شما او را در حالی كه خوابیده است در اتاق می بینید.این به این معنی است كه شما او را همانطور كه است دوست دارید.و اگر او را بیدار دیده اید یعنی انتظار دارید او مطابق میل شما بشود.
 


سه شنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۲ |
اخرین لحظه دیدار...

اخرین لحظه دیدار

در اخرین لحظه دیدار به
چشمانت نگاه كردم و
گفتم بدان اسمان قلبم
با تو یا بی تو بهاریست
همان لبخندی كه توان را
از من می ربود بر لبانت
زینت بست.
و به ارامی از من  فاصله
گرفتی بی هیچ كلامی.
من خاموش به تو نگاه می كردم
و در دل با خود می گفتم :ای كاش این قامت
نحیف لحظه ای فقط لحظه ای  می اندیشید كه
اسمان بهاری یعنی ابر
باران رعد وبرق و طوفان
ناگهانی
و این جمله ،جمله ای
بود بدتر از هر خواهش
برای ماندن و تمنایی
بود برای با او بودنسه شنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۲ |
با پول میشه ...
با پول میشه خونه خرید ولی آشیونه ، نه!
میشه رختخواب خرید ولی خواب ، نه!
میشه ساعت خرید ولی زمان ، نه!
میشه مقام خرید ولی اِحترام ، نه!
میشه کتاب خرید ولی دانش ، نه!
میشه دارو خرید ولی سلامتی ، نه!
حتی با پول میشه...
قلب خرید ولی عشق ، نه!


سه شنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۲ |
افسونگری...

آنکه در افسونگری کرد آن همه غوغا گریخت

آنکه درعاشق کشی کرد این همه بیداد رفت

آن نهال نیک بختی ، آن درخت آرزو

آنکه بود در باغ رویا خوشتر از شمشاد رفت

آنکه عشقش در ازل با هستیم پیوند یافت

آنکه مهرش تا ابد در جان من افتاد رفت

گفتمش پس عشق من ؟

با خنده گفت ای وای مرد...!

گفتمش پس یار من ؟

با عشوه گفت ای داد رفت...!سه شنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۲ |
زندگی
می توان طرحی كشید از زندگی
باتلاقش ابی اسمانش بی ابر روزگارش خالی از دل مردگی
وسپس زیست در ان صفحه ی نو زندگی كردو گذر كرد ز باد
جاده ای ساخت پراز یكرنگی
می توان عاشق شد به صدایی دل بست
ونگاه كرد به بی راهه ی نور
و به هر چیز كه هست با نگاه شاپرك شد بیدار
با نوای هر ترانه چشم بست


سه شنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۲ |
خدا می داند ...
برای دلجویی و کمی شادی شاید
که سهم از دست رفته مان بود
جلوتر رفتم
.
.
پرده ای که باد برد
دری که بهم خورد
آسمانی که غرید
واتاقی که برای لحظه ای روشن شد
دلم می خواست بخوابم
بی اعتنا باشم
ملافه ها مرا فرو دهند
.
.
خدا می داند آن شب
آسمان چقدر بارید....
...


سه شنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۲ |
تقدیم به او كه میداند حرف دلم را:
من لبریز از گفتنم نه از نوشتن . باید که اینجا روبروی من بنشینی و گوش کنی . ایمان من به تو ، ایمان من به خاک است . به شکوه آنچه بازیچه نیست ، بیندیش . من خوب آگاهم که زندگی، یکسر صحنه بــازی است . اما بدان که همه کس برای بازی های حقیر آفریده نشده است . مرا به بازی کوچک شکست خوردگی مکشان . تو چون دستهای من، چون اندیشه های سوگوار این روزهای تلخ و چون تمام یادها از من جدا نخواهی شد
حدیث غریب دوست داشتن را اینک از زبان کسی بشنو که به صداقت صدای باران سخن می گوید . من هرگز نخواستم که از عشق ، افسانه ای بیافرینم . باور کن . من می خواستم که با دوست داشتن، زندگی کنم . کودکانه و ساده و روستایی . من از دوست داشتن فقط لحظه ها را می خواستم . آن لحظه ای که تو را به نــام می نامیدم . من هرگز نمی خواستم از عشق، برجی بیافرینم .
مـــرگ سخن ساده ای است . مگذار که خالی روزها و سنگینی شب ها در اعماق من، جایی از یاد نرفتنی باز کند . ما برای فرو ریختن آنچه کهنه است آفریده شدیم .
بـــــــــــــــــــــــازگــــــــــــــــرد !
هر لحظه ای که در تسلیم بگذرد، لحظه ای است که بیهودگی و مرگ را تعلیم می دهد . زندگی طغیانی است بر تمام درهای بسته. زندگی تنهایی را نفی می کند و عشق، بارورترین تمام میوه های زندگی است. امروز برای من روز خوبی نیست اینجا را غباری گرفته است . یاد تو هر لحظه با من است . اما یـــاد انسان را بیمار می کند . به یاد بیاور که در این لحظه ها نیاز من به تو، نیاز من به تمامی ذرات زندگی است. دیگر چه می توانم گفت. من خسته هستم دیگر نگاه هیچ کس بخار پنجره ات را پاک نخواهد کرد . تحمل اندوه از گدایی همه شادی ها آسانتر است.
ما می توانستیم ایمان به تقدیر را مغلوب ایمان به خویشتن کنیم.
اینک اما دستی است که با تمام قدرت مرا به سوی ایمان به تقدیر می راند. دستمال های مرطوب، تسکین دهنده دردهای بزرگ نیستند. التماس، شـــــکوه زندگی را فرو می ریزد.
تمنا، بودن را بی رنگ می کند. و آنچه به جای می ماند ندامت است. اگر دیوار نباشد، پیچک به کجا خواهد پیچید. نه من ماندنی هستم، نه تو. آنچه ماندنی است ورای من و توست.
فرصتی برای فكر كردن است. من را تنها نگذار.
همین ...


سه شنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۲ |
می نویسم
از هم برای تو می نویسم ،

برای تو و برای قلبی كه برای تو می زنه

،دوست دارم برات بنویسم.

دوست دارم كه بیشتر بدونی چقدر دوستت دارم

ولی كجاست حروفی برای نوشتن از تو

بگو چگونه درك كنم لحظه های عاشقی رو ؟

من كلماتم را در وجود تو جاگذاشتم بگو چگونه اسمت را بنویسم ؟

وقتی اشك نمی گذارد.

اسمت رو به همراه ستاره می نویسم چون من و به یاد شبهای

تار عشق میندازه

بگو چگونه بعد از این تحمل كنم لحظات تنهایی را؟

با نوشتن لحظات تنهایی گریه ام می گیره چه برسه به ........؟


سه شنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۲ |
حرفهای عاشقانه 4
گـرم آغـوشـت شـدم چـه زود فـرامـوشـت شــدم

تـقـصـیـر تـونـبـود خودم باری روی دوشـت شــدم

کاشـکی دلـت بهـم می گفـت نقشــه ی قـلبـمـو داره

هرکی زدورفت و شکست یه روز یه جا کم میاره

مونـدن وسوخـتـن و ساخـتن همـه یادگاره عـشـقـه

انتقـام از تو گرفـتن کار مـن نیسـت ،کاره عـشـقـه
سکوت تلخ مرا گریه های ریز ریز باران تلافی می کند

التماسی سرد وجودم را آتش می افکند

به حرمت فاصله ها آواز قلبم را به قاصدک ها می سپارم

چشمانم را می بندم، شاید خیال تو مهمانم شود

عجب!

خیالت به سراب ذهنم قدم نمی گذارد

شاید روزی برای همیشه تو را به فاصله ها بخشیدم

و همچون تو اشک باران را نادیده گرفتم

همچون تو صدای قلب ها را نشنیدم

تنها به جرم محبت؟؟!!


در غمی که اشک نیست، در شادی که لبخند نیست، در بغضی که ناله نیست، در دردی که آه نیست، احساس کجاست؟


در احساسی که حس نیست، در دلی که عشق نیست، در دوستی که محبت نیست، در صداقتی که راستی نیست، زندگی کجاست؟


در زندگی که هدف نیست، در هوایی که باد نیست، در خاکی که آب نیست، در باغی که گل نیست، انسان کجاست؟


در انسانی که هیچ نیست، در سفره ای که نان نیست، در زمینی که جا نیست، در دنیایی که رحم نیست، مرگ کجاست؟


زیر باران نشسته ام رو به نبودنت گریه می كنم و با رویاهایم ترانه می سازم تو گاه پیشانی بر پیشانی من می سایی و لذت می بری از خنكای نشسته بر پیشانیم و من همچنان دنبال رد پای تو می گردم.....! امان از این ردپایی که هیچگاه نقش آن را با چشمانم ندیده ام و دریغ از لحظه ای با تو بودن !!


سه شنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۲ |
گریه میكنم برا تو برای خودم برای تموم اونایی كه خواستن گریه كنن نتونستن. برا ی تمام اون چیزی كه خواستی ونبودم خواستم وبودی. امشب گریه میكنم به وسعت دریا به وسعت بیشه به وسعت دل عاشق.برای تو...برای تو....و به پاس احترام تمام تحقیرهایی كه از دیگران شنیدم وهنوز شكست نخوردم .سه شنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۲ |

 

دانلود نرم افزار رایگان

فروشگاه اينترنتي می شاپ

مرجع تخصصی موبایل

هموار